Cesty v zahradě by měly být zbudovány tak, aby nejen dobře sloužily a učinily ze zahrady příjemné obytné místo, ale také aby nebránily péči o rostliny. Problémy nastávají například při údržbě trávníku. Pokud máme chodníčky částečně zpevněné nebo nezpevněné (štěrkové nebo pískové), časem do nich začne tráva prorůstat.

Materiály pro obruby: dřevo, plech, beton či plast?

Trávník lze od cestiček či záhonů oddělit dřevem, betonovými tvarovkami, plechem, ale tyto klasické materiály mají své nevýhody:

  • Plech je možné dobře tvarovat, ale brzy zrezne.
  • Dřevěné fošny lze použít pouze na rovné plochy, časem však uhnijí.
  • Z betonových tvarovek můžeme sice skládat i oblouky, výsledný tvar ovšem nebývá nejhezčí a tráva stejně časem začne spárami mezi tvarovkami prorůstat.

Praktickým řešením jsou okrajové plastové pásy, vyrobené recyklací pet láhví. Tento materiál je pevný a odolný vůči povětrnostním vlivům a po mírném zahřátí ho lze výborně tvarovat i tepelně spojovat jednotlivé pásy. Můžeme je zcela skrýt, aby nebyly vidět. Zapuštění je navíc praktické i pro bezpečné sekání.

Předěl může poškodit sekačku

Při sekání na rozhraní trávníku a zpevněných ploch hrozí nebezpečí poškození nožů sekačky. Chceme-li trávník posekat sekačkou až k okraji, je dobré mít cestičky a odpočinkové plochy i ohraničovací pásy zapuštěny asi centimetr pod plochou trávníku a okraje trávníku by se měly ke zpevněným plochám mírně svažovat. Pak můžeme se sekačkou plynule přejet, aniž bychom ji poškodili.

Pohledné obruby záhonů z kulatiny

Na estetické i praktické oddělení vyvýšených záhonů kolem cestiček je možné použít dřevěnou kulatinu o průměru asi 5 až 8 cm, kterou zapustíme asi 10 cm do země.

Z části určené pod zem oloupeme kůru a kůly buď namoříme chemickým přípravkem, nebo je lehce opálíme, aby nezahnívaly.

  • Dřevo se vyplatí nezatloukat přímo do země, ale nejprve udělat výkop o hloubce asi 15 cm a šířce asi o 2 cm větší než je průměr kulatiny. Dřevěná palisáda bude lépe upevněná a nedrží se kolem ní tolik vlhkosti.
  • Na dno výkopu pak nasypeme hrubší štěrk jako drenáž (asi 8 cm).
  • Do výkopu nainstalujeme kulatinu, kolem doplníme jemnější štěrk a vše důkladně upěchujeme.

Jednodušší varianta může být tvořena z prken nebo kulatiny podélné, ovšem okraj záhonu pak již nelze tvarovat napříkald do oblouku.