Jak zútulnit zahradu: dělící stěny, treláže a nejlepší popínavky
16. 8. 2012

Jak zútulnit zahradu: dělící stěny, treláže a nejlepší popínavky

Po založení působí zahrada „prázdným“ dojmem a chybí na ní soukromí. Dělicí stěna, treláž a vhodné popínavé rostliny jsou v takové situaci báječnými pomocníky.

Vertikální prvky zahradní architektury mají rozdílný účel a funkci. Podle toho, k čemu nám budou sloužit, bychom k nim také měli přistupovat, a to jak při jejich založení, tak i při volbě doplňkových rostlin.

Dělící stěny vytvoří soukromí snadno a rychle

Co vlastně jsou dělicí stěny a v jakém případě je použít? Největší význam mají v menších a zejména v čerstvě založených zahradách. Vitalita a rychlost růstu popínavých rostlin si totiž jen tak s něčím nezadá. Jejich schopnost vytvořit v jediném roce tří nebo čtyřmetrové výhony je úžasná a je jen na nás využít ji.

Vedle místa, kde plánujeme zahradní posezení, vybereme směr, který chceme nejvíce odclonit od zvědavých pohledů, a předělíme jej stěnou. Můžeme ji jednoduše vyrobit ze dřeva, případně ji i koupit.

Dělicí stěna s popínavou růží

  • Aby se vysazené popínavky na stěně lépe uchytily, dáme přednost materiálům, které nejsou zcela hladké, ty nejlepší výrobky mají část tvořenou mřížkou.
  • Každou stěnu si ale můžeme sami dotvořit napnutím silného drátu mezi dvě očka – dráty by měly být taženy zhruba 40 cm od sebe. Pro druhy, jako je zimolez (Lonicera), je tento způsob vertikálně tažených drátů dokonce lepší než dřevěná mříž, naopak růže vyžadují dráty tažené vodorovně, daleko lépe pak kvetou.

Kvetoucí treláže pro půvabnou a zajímavou zahradu

Treláže z latí jsou v podstatě dělicí stěny, ovšem v té nejjemnější a nejdekorativnější formě. Jsou to vlastně mříže vyrobené z jemné laťoviny, která je skládána vodorovně, nebo nakoso a usazena v pevném rámu. Velikosti ok, které latě tvoří, usazení latí a masivnosti rámu obvykle stanovují i cenu výrobku. Čím hustší oko, pevnější spoj latí a masivnější rám, tím je mříž dražší. I když se mříž může jevit jako příliš vzdušná a nevhodná pro ochranu soukromí před okem zvědavce, je nejvhodnější tam, kde dává majitel přednost zeleni jako přirozené hradbě. Popínavé rostliny velice ocení pevnou oporu pro počáteční růst a treláž snadno takovou pomoc poskytne.

Asarina

Na doplnění treláží se nejlépe hodí subtilnější rostliny s menší bujností růstu. Ideální je např. plamének (Clematis). Pěkné jsou i popínavé letničky jako vilec šplhavý (Cobaea scandens), černooká Zuzana (Thunbergia alata), kvamoklit laločnatý (Quamoclit lobata), hrachor vonný (Lathyrus odoratus) či asarina (Asarina erubescens). Na jedné treláži je možné zkombinovat trvalky s letničkami.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS