Kamenný koberec získává na oblibě nejen díky svému líbivému přírodnímu vzhledu. V exteriérech představuje vysoce funkční, propustný a protiskluzový materiál. Je také odolný proti povětrnostním vlivům a mrazu. V domě nás zase vyjde levněji než dlažba a v porovnání s ní se jedná o měkčí podlahu. Velkou výhodu představuje bezespárový povrch, který je snadno opravitelný. Ceněné jsou kamínky nebarvené, u kterých nehrozí výrazné barevné změny pokládky. Údržba kamenného koberce je nenáročná. Venku k ní postačí koště nebo wapka, v interiéru vysavač a mop.

Mramorový luxus a říční oblázky

Kamínková podlaha se skládá z oblázků pospojovaných epoxidovou pryskyřicí nebo polyuretanovým pojivem. Standartně si můžete vybrat mramor nebo říční kamínky různých barev a barevných mixů. Je třeba promyslet, jaká frakce (rozptyl rozměru jednotlivých kamínků) se hodí pro konkrétní povrch. Například pro interiérové podlahy se doporučuje zrnitost mezi 1-4 mm až 3-6 mm. Vnitřní plochy se standartně nechávají ošetřit plničem pórů kvůli snadnější údržbě. Tato technologie se také používá uvnitř bazénů a sprchových koutů. Tloušťka kamenného koberce se liší podle předpokládané zátěže. Standardní výška koberce položeného na betonovém podkladu pro pochozí plochy je asi 1 cm, třícentimetrová vrstva už vydrží pravidelnou zátěž sedmi tun.

Hitem je pokládka kamenné podlahy na svislé plochy. Na stěně tvoří oblázky kompaktní a na oko příjemný obklad, navíc omyvatelný. Komerční nabídky firem se však různí v technologických postupech a použití, nebo nevyužití bednění. Pouštět se do takového projektu svépomocí je tedy už na pováženou.

Mnoho domácích kutilů se s většími či menšími úspěchy pokouší pokládat kamenný koberec vlastními silami. Aby měl po domácku položený koberec dlouhou a bezproblémovou životnost, potřebujete alespoň základní zručnost a znalost povrchů i místa realizace. Není těžké si obstarat kompletní balíček pro položení kamínkové podlahy. Pytel oblázků většina specializovaných firem nabízí v kombinaci s odpovídajícím množstvím pojiva i základními pracovními nástroji.

Nová podlaha raz dva

Samotná realizace není časově náročná. Procházet se po kamenném koberci můžete už po 24 hodinách a některé firmy nabízejí speciální rychle tvrdnoucí pryskyřici, při jejímž použití je podlaha pochozí po dvou hodinách. Plně vytvrzená je zhruba po týdnu. Venku hraje samozřejmě určitou roli i teplota prostředí. Můžete dokonce sehnat pojivo, které se používá až do 0 °C. Nejdůležitější pro dlouhou životnost a plnou funkčnost kamínkové podlahy je podklad. Ideálním řešením je vytvrzený beton. PVC hydroizolace a asfaltový povrch se doporučuje před pokládkou překrýt perlinkou se stavebním lepidlem. Kamenný koberec není rozumné aplikovat na OSB desky a nezpevněné povrchy. V případě starých dlaždic záleží na míře jejich poškození. Pokud pokládáte kamínkovou podlahu venku, sledujte počasí. Na čerstvý povrch by nemělo alespoň 8 hodin pršet, aby se nevypláchlo pojivo. Kamenný koberec můžete v interiéru použít i na plochy určené pro podlahové vytápění.

Co když kámen kvete?


Drobné opravy povrchu (vydrolené kamínky, prohlubeň) nezaberou moc času a peněz. Stačí koupit malé množství kameniva a pryskyřici. S nimi nevzhlednou vadu na kráse jednoduše překryjete. Pokud se rozhodnete pro koberec z říčních oblázků, může se výjimečně stát, že vám začne takzvaně kvést. Narezlé skvrny způsobuje výkvět manganu. Ten vzniká oxidací sloučenin železa a manganu, látek běžně obsažených v říčním kamenivu. U toho mramorového se bát nemusíte. Skvrny nemají žádný vliv na pevnost a životnost koberce. Zbavíte se jich 31% roztokem kyseliny solné, kterou nalijete na rezavou skvrnu a po půl minutě opláchnete proudem vody s přídavkem jedlé sody (10g na 1l vody). Postup v případě potřeby opakujte. Můžete si také pomoci houbičkou nebo kartáčem na nádobí.