Kamenný koberec na zahradu i do sprchy
28. 8. 2017

Kamenný koberec na zahradu i do sprchy

Můžete ji dát do bazénu i kolem něj, do kuchyně, sprchového koutu, dokonce na stěny. Kamínková podlaha už zdaleka není jen módním výstřelkem pro zahradní cestičky. Stále častěji se používá v interiérech a vydrží i permanentní pobyt pod vodou.

Kamenný koberec získává na oblibě nejen díky svému líbivému přírodnímu vzhledu. V exteriérech představuje vysoce funkční, propustný a protiskluzový materiál. Je také odolný proti povětrnostním vlivům a mrazu. V domě nás zase vyjde levněji než dlažba a v porovnání s ní se jedná o měkčí podlahu. Velkou výhodu představuje bezespárový povrch, který je snadno opravitelný. Ceněné jsou kamínky nebarvené, u kterých nehrozí výrazné barevné změny pokládky. Údržba kamenného koberce je nenáročná. Venku k ní postačí koště nebo wapka, v interiéru vysavač a mop.

Mramorový luxus a říční oblázky

chodbaKamínková podlaha se skládá z oblázků pospojovaných epoxidovou pryskyřicí nebo polyuretanovým pojivem. Standartně si můžete vybrat mramor nebo říční kamínky různých barev a barevných mixů. Je třeba promyslet, jaká frakce (rozptyl rozměru jednotlivých kamínků) se hodí pro konkrétní povrch. Například pro interiérové podlahy se doporučuje zrnitost mezi 1-4 mm až 3-6 mm. Vnitřní plochy se standartně nechávají ošetřit plničem pórů kvůli snadnější údržbě. Tato technologie se také používá uvnitř bazénů a sprchových koutů. Tloušťka kamenného koberce se liší podle předpokládané zátěže. Standardní výška koberce položeného na betonovém podkladu pro pochozí plochy je asi 1 cm, třícentimetrová vrstva už vydrží pravidelnou zátěž sedmi tun.

na zahraděHitem je pokládka kamenné podlahy na svislé plochy. Na stěně tvoří oblázky kompaktní a na oko příjemný obklad, navíc omyvatelný. Komerční nabídky firem se však různí v technologických postupech a použití, nebo nevyužití bednění. Pouštět se do takového projektu svépomocí je tedy už na pováženou.

Mnoho domácích kutilů se s většími či menšími úspěchy pokouší pokládat kamenný koberec vlastními silami. Aby měl po domácku položený koberec dlouhou a bezproblémovou životnost, potřebujete alespoň základní zručnost a znalost povrchů i místa realizace. Není těžké si obstarat kompletní balíček pro položení kamínkové podlahy. Pytel oblázků většina specializovaných firem nabízí v kombinaci s odpovídajícím množstvím pojiva i základními pracovními nástroji.

Nová podlaha raz dva

u bazénuSamotná realizace není časově náročná. Procházet se po kamenném koberci můžete už po 24 hodinách a některé firmy nabízejí speciální rychle tvrdnoucí pryskyřici, při jejímž použití je podlaha pochozí po dvou hodinách. Plně vytvrzená je zhruba po týdnu. Venku hraje samozřejmě určitou roli i teplota prostředí. Můžete dokonce sehnat pojivo, které se používá až do 0 °C. Nejdůležitější pro dlouhou životnost a plnou funkčnost kamínkové podlahy je podklad. Ideálním řešením je vytvrzený beton. PVC hydroizolace a asfaltový povrch se doporučuje před pokládkou překrýt perlinkou se stavebním lepidlem. Kamenný koberec není rozumné aplikovat na OSB desky a nezpevněné povrchy. V případě starých dlaždic záleží na míře jejich poškození. Pokud pokládáte kamínkovou podlahu venku, sledujte počasí. Na čerstvý povrch by nemělo alespoň 8 hodin pršet, aby se nevypláchlo pojivo. Kamenný koberec můžete v interiéru použít i na plochy určené pro podlahové vytápění.

vzorník

Co když kámen kvete?


Drobné opravy povrchu (vydrolené kamínky, prohlubeň) nezaberou moc času a peněz. Stačí koupit malé množství kameniva a pryskyřici. S nimi nevzhlednou vadu na kráse jednoduše překryjete. Pokud se rozhodnete pro koberec z říčních oblázků, může se výjimečně stát, že vám začne takzvaně kvést. Narezlé skvrny způsobuje výkvět manganu. Ten vzniká oxidací sloučenin železa a manganu, látek běžně obsažených v říčním kamenivu. U toho mramorového se bát nemusíte. Skvrny nemají žádný vliv na pevnost a životnost koberce. Zbavíte se jich 31% roztokem kyseliny solné, kterou nalijete na rezavou skvrnu a po půl minutě opláchnete proudem vody s přídavkem jedlé sody (10g na 1l vody). Postup v případě potřeby opakujte. Můžete si také pomoci houbičkou nebo kartáčem na nádobí.

Autor Ludmila Rychterová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

kamenný koberec

(Vilma), 29. 8. 2017, 21:06

Máme na zahradě kamenný koberec. A lepší povrch snad neexistuje. Nic to nedělá, příjemně se po tom chodí (masíruje mi to nožky). Ale co jsem slyšela, tak ne vždy je kvalitně položený. No já jsem si fakt sama netroufla a vsadila na profesionální firmu a myslím si, že se mi to vyplatilo.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS