Který zahradní nábytek vybrat na terasu
24. 3. 2014

Který zahradní nábytek vybrat na terasu

Čím pohodlnějším zahradním nábytkem vybavíme terasu, tím příjemnější chvíle tam strávíme. Jak ho vybírat, aby venku vydržel, aby se nám líbil a aby se hodil do přírodního prostředí?

Kterému materiálu dáme přednost, to obvykle vychází z naší představy o tom, kolik za sezonní nábytek chceme zaplatit. Při výběru a nákupu bychom však kromě ceny měli přihlédnout k další skutečnostem:

 • Necháme nábytek na zahradě po celou sezonu, či ho před každým deštíčkem raději přemístíme do interiéru? V druhém případě zřejmě máme vhodný volný prostor po ruce. Měli bychom však při nákupu myslet na hmotnost nábytku, případně vybírat i takový, který se dá rychle a snadno složit. 
 • Důležitá je také údržba — jsme například ochotni každý druhý rok napouštět dřevo lazurou?
 • Je nábytek, který se nám líbi, vhodný právě pro dané prostředí?
 • Jaké máme na nábytek nároky, k čemu a jak často ho použijeme? Odolá početným návštěvám, pravidelným víkendovým podvečerům u grilu, dětským hrám? Nebo nábytek poslouží hlavně k vychutnání dobré kávy a hezké chvíli s knihou? 

zahradní pojízdné lehátko

Cena není všechno

Vším se samozřejmě prolíná cena. Zdánlivě levné kusy se ovšem snadno prodraží – typickým příkladem jsou plastová křesla. Slunce je dokáže nepříjemně rozpálit. Látkové sedáky mnohdy stojí více než křeslo samotné, systém jejich uchycení se brzy opotřebovává: Gumy povolují, tkalouny se trhají, sedáky padají a špiní se...  

i

Výběr bychom měli raději začít porovnáním cen a třeba se i poohlédnout po loňských, slevněných kolekcích.

Trend posledních let se přiklání zejména k praktičnosti, tedy i snadné údržbě a dlouhé životnosti. Na trhu je znát odklon od levných plastů, ale například také od ratanového nábytku do exteriéru.

Plastové řešení

Svého času vtrhl do českých zahrad nábytek z polypropylenu. Lákal nízkou cenou i hmotností, snadnou údržbou i možností stohovat na sebe hned několik kusů. Na povrchu plastového nábytku se však snadno vytváří náboj statické elektřiny, který přitahuje prach a nečistoty. Bez látky bývá plast buď příliš rozpálený, nebo studí. Neprodyšnost je zřejmá.

plastový nábytek 

Textilní sedáky ve variantě odolné UV záření mohou stát až 800 Kč i více.

i

 

Při výběru pozor na stabilitu – každou židli či křeslo bychom si měli zkontrolovat na rovné ploše, zda „nekulhá“, jinak může židle prasknout. Ostré hrany, které mohou vzniknout při lisování, objevíme hmatem.

 

Ty levnější z potištěné bavlny se zničí za sezonu. Životnost sedáků zkracuje i voda, ať již dešťová, nebo z mokrých plavek.

Údržba plastového nábytku je snadná – postačí trocha saponátu a hadr s vodou. Přesto se kvůli statické elektřině doporučuje nábytek stohovat a pak zakrýt návlekem, který stojí několik desítek korun.

Dřevo domácí i tropické

Zahradní nábytek z masivu nemusí být drahý, je však těžký. Navíc měkké dřevo se musí upravovat lazurou či lakem a tyto nátěry je třeba pravidelně obnovovat — zpravidla každé dva roky, jen v některých případech i po delší době.

Tento nábytek vytvořili designéři – není to zajímavá inspirace?

Na výběr máme bezbarvé laky (syntetické nebo ředitelné vodou) a lazurovací nátěry. Pro prodloužení životnosti by se lazury měly nanášet ve dvou či třech nátěrech. Výrobci tvrdí, že takový nátěr pak vydrží i šest let.

Lazurovací nátěry není vhodné používat v transparentní podobě bez pigmentů, speciální pigmenty a aditiva totiž snižují vliv UV záření a brání poškození dřeva. Teplota při natírání nesmí klesnout pod 10 °C, dřevo musí být čisté, odmaštěné a suché.

i

Hitem poslední doby jsou krémové lazury obsahující olejové emulze, které nestékají.

Lazura se má do dřeva vsáknout, přebytečnou setřeme houbou nebo hadrem. Mezi jednotlivými nátěry se doporučuje interval 6 až 24 hodin (někdy stačí 2 hodiny), záleží na teplotě a vlhkosti ovzduší.  

Kdo si pořídí nábytek z tvrdého dřeva, nejčastěji exotického – teaku, meranti, eukalyptu či severské borovice — je na tom s údržbou lépe. Buď nechá dřevu přirozenou patinu (u nejžádanějšího teaku typickou stříbrošedou), nebo nábytek pouze pravidelně napustí teakovým olejem. Ten se používá nejen na teak, ale třeba i na dřevo meranti či severskou borovici.

Nábytek z masivního dřeva je těžký, proto by měl odolávat i dešti, aby se nemusel přenášet

Nábytek nejdříve očistíme mýdlovou vodou a kartáčem a použijeme nejlépe speciální přípravky, jež doporučují výrobci. Pak je třeba nábytek dobře opláchnout čistou vodou a po uschnutí napustit olejem. Obecně platí, že k této údržbě je třeba přistoupit v okamžiku, kdy povrch zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu jako kapky. Olej částečně zadržuje špínu, proto časem tmavne. Komu to vadí, může zbývající starý olejový nátěr lehce zbrousit brusnou houbičkou a potom opět použít novou vrstvu oleje.

Jak zlikvidovat plíseň ve dřevě

Dřevěný nábytek občas napadnou plísně nebo houby. Dřevo většinou ztmavne, dokonce až zčerná. Nábytek opláchneme a pak použijeme čisticí prostředek na dřevo, třeba opakovaně. Když to nepomůže, zkusíme silný koncentrát s obsahem chlóru, který naneseme na napadené části. Nesmíme zapomenout na důkladné opláchnutí vodou. Zase bez úspěchu? Pak zbývá hrubá síla – smirkový papír a brusné pasty na ohýbané části.

Někdy si můžeme přinést plíseň i na novém nábytku – bílý poprašek na některých částech nábytku vzniká zpravidla jako důsledek kolísání teploty během převozu nábytku z exotických zemí. V takovém případě použijeme kartáč nebo hadr na setření a pak teakový olej. Na zimu neukládáme nábytek do teplého a suchého prostředí, stačí nevytápěná garáž nebo suchý sklep.

zahradní nábytek

Proč ratan ustupuje

Ratan (v malajštině tyč) se začal prosazovat už v 17. století v Anglii, kam se dovážel hlavně z jihovýchodní Asie. Vyrábí se z plazivých, popínavých či šplhavých lián z čeledi arekovitých, pralesních rostlin dosahujících délky mnoha metrů a parazitujících na okolních stromech.

i

Do exteriéru se však hodí pouze neloupaný ratan, zbavený svrchní části kůry s ostny, protože zbývající část ho před občasnou dešťovou sprškou vody či vlhkem ochrání. Při očistě ho dokonce můžeme klidně osprchovat. Ovšem pozor — v kaluži by ratanový nábytek stát neměl!

Když se nábytek z ratanu začal objevovat na tuzemském trhu ve větší míře, přijali ho zákazníci s nadšením. Nábytek byl lehký, snadno přenosný, různých tvarů a podle výrobců měl mít i dlouhou životnost.

Nadšení z ratanu časem ustoupilo. Vlivem povětrnostních podmínek totiž ztrácí pružnost a láme se. Neustále přenášení do interiéru či pod střechu nemusí majitele těšit.

A tak dnes ratan najdeme hlavně v koupelnách a zimních zahradách, kde se mu daří dobře.

ratanový zahradní nábytek

Navíc cenově dostupné výrobky se vyrábějí jako pletené doplňky z vypáraných svetrů — neboli navazují se na sebe krátká vlákna. V místech spojení se pak objevují poměrně nepříjemné a ostré „uzlíky“, které zatrhávají oblečení. Designové výrobky renomovaných výrobců jich mají minimálně, ovšem nábytek je o hodně dražší.

Pletený plast

Kdo by rád měl pletená křesílka venku na zahradě téměř celý rok, může zvolit imitaci přírodního materiálu: nábytek z polyetylenového či polyesterového vlákna Hularo, Wicker, Mirotex, Kettalux či Wittex. Vlákna obsahují pigment a jsou vyplétána ručně na hliníkové konstrukci. Tomuto materiálu nevadí voda ani teploty od –30 do 60 °C. Taková odolnost i ruční práce ovšem samozřejmě něco stojí.

Od lyží k židlím

Stále větší oblibě se těší židle, křesla i lehátka s kovovou či dřevěnou konstrukcí, která nabízejí na sedací ploše síťovinu. Ta se neprotrhne ani pod nejtěžší tetičkou, která přijede na návštěvu, a ještě se vytvaruje podle těla, nevytváří elektrostatický náboj a ani horko ji nerozpálí.

i

V kombinaci s hliníkem představuje jednu z nejlehčích, ale přitom nejstabilnějších a nejodolnějších variant zahradního nábytku.

Základ této síťoviny, používané na sedáky, totiž tvoří polyetylen známý ze skluznic lyží – odtud ta odolnost.

Kovový zahradní nábytek však může být kombinovaný i se dřevem; kdo z pamětníků by neznal sklopné zahradní židle, které se používaly hlavně v zahradních restauracích?

Hitem posledních let se stala kombinace nerezové oceli a teaku. Takový nábytek nevyžaduje téměř žádnou péči a odolává bez problémů všem povětrnostním vlivům.

Kombinace teaku a nerezové oceli je nejen nadčasová, ale především nevyžaduje téměř žádnou údržbu

Na trhu najdeme i nábytek vyrobený z hliníku. Je lehký, dobře se tvaruje a odolává vlivům počasí. Ovšem podle počasí studí nebo pálí, takže se často doplňuje o textilní sedáky nebo přímo o sedáky ze dřeva.

Ocel se na zahradní nábytek také používá, ale pozor na povrchovou úpravu. Tzv. práškové lakování se časem oprýská a poničí. Výsledek? Koroze. Lepší jsou proto povrchové úpravy nanášené ve více vrstvách.

Patero dobrých rad k nákupu zahradního nábytku

 1. Na dřevěný nábytek by měl prodejce poskytnout záruku v délce 5 až 7 let, jen tak můžeme věřit, že nabízí kvalitní zboží. Je–li pouze dvouletá, patrně není kvalita nic moc! Proto také bývá záruka na nábytek z měkkého dřeva výrazně kratší než na tropické dřevo či akát.
 2. Kvalitní kovový nábytek se pozná podle svárů a tuhosti konstrukce. K otestování stačí „upustit“ židli z výšky sotva 10 až 20 cm, kvalitní nebude rezonovat!
  U hliníku je rozhodující síla použitého materiálu. Měla by být 1,2 až 2 mm.
 3. Levným plastům je lepší se vyhnout. Mnoho nevydrží, byť lákají lehkostí a snadnou údržbou. V zimě plast křehne, vlivem UV záření se mění barva. 
 4. Na oživení a údržbu plastového, ratanového a dřevěného nábytku lze využít speciální přípravky, existují intenzivní čističe, odstraňovače šedi z dřevěného zahradního nábytku nebo renovační prostředky, tzv. restaurátory, které zesilují barevný tón a lesk tvrdého dřeva, chrání je před šednutím a pomáhají odolávat vodě. Aplikace je snadná, restaurátory se prodávají v běžných hobby marketech ve spreji. Stačí nastříkat a pak utřít suchým hadříkem.
 5. Na dřeva, která potřebují pravidelně ošetřovat lazurou, můžeme zkusit krémová provedení lazur. Vůbec nestékají, bývají k dostání v šesti barevných odstínech (dub, borovice, pinie/modřín, ořech, teak a mahagon), obsahují olejové emulze a používají se na nátěry dřevěných venkovních dílců, plotů, střešních podhledů, zahradního nábytku i pergol. Spojují v sobě všechny přednosti různých typů lazur.

Pavel Drobný, foto Egoé, Hitra, Mountfield a Weishaupt

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

ratan

(qbGuRYSSrkBC-~l6jWmKD), 15. 10. 2015, 22:29

My máme takovou ratanovou soupravu na zahradě už několik let. Zatím se nijak neláme ani neničí. Takže s názorem v článku moc nesouhlasím.

zahradni nabytek

(Kamča), 27. 5. 2014, 14:00

Já mám nábytek z umělýho ratanu a líbí se mi, že je bezúdržbový, krásně vypadá a dobře se v něm sedí

ještě

(q8AjEKF7_8qy6ebg%), 22. 4. 2014, 18:54

ještě si ohlídat, jestli je ratan pletený nebo jen lisovaný plát, čuchnout si a promnout tu umělou hmotu a tak si musíš říct, jestli chceš kulatý ratan nebo rovný

RE: ještě

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 28. 1. 2016, 15:49

A je to tak i u umělého? Nebo jen u pravého? Mám soupravu z uměloého (polyrattanu).

kvalita

(q8AjEKF7_8qy6ebg%), 22. 4. 2014, 18:51

já jsem se zaměřil na konstrukci, aby nebyla montovaná a byla tak pořád pevná

není důvod

(q8AjEKF7_8qy6ebg%), 16. 4. 2014, 16:42

není důvod, dělýá se celkem pěkný umělý ratan, je třeba jít a omrknout to, já to tak udělal a nemůžu si stěžovat

zahradní nábytek cena

(Lukáš), 3. 11. 2013, 12:51

Na kolik prosím vyjde takový zahradní nábytek? Dejme tomu stůl pro 8 lidí a nějaké ty doplňky, jako třeba úložná skříň k tomu.

RE: zahradní nábytek cena

(Jerry), 9. 4. 2014, 17:39

Nejlepší je ratanový zahradní nábytek - na údržbu i cenu :)

RE: zahradní nábytek cena

(LubosHa), 29. 3. 2014, 23:59

Lukáši, toto je velmi individuální, hlavně, když jste neuvedl jaký materiál byste chtěl. Za sebe bych doporučil teakový zahradní nábytek, třeba set o šesti židlích za necelých sedm tisíc, takže vaše požadavky včetně nějaké skříně bych vyděl kolem 10-12 tisíc.

RE: zahradní nábytek cena

(hgBD5.~fVV~R5-k8), 17. 4. 2014, 10:45

Dobrý den, já jsem zahradní nábytek vyřešil tak, že jsem si ho udělal sám. Chce to jen jeden pár šikovných rukou, dřevo, pár plechů a kování, které jsem sehnal. Cenově mě to přišlo na minimum a ještě jsem si zvedl ego před manželkou. Pokud nábytek na zahradu, tak určitě masív.

RE: zahradní nábytek cena

(VWPsQNuH0mEjEKxg78Fo1YTuVVSsQNu), 26. 9. 2014, 14:21

Já jsem zahradní nábytek koupil z bazaru od prý krachujícího prodejce.V porovnání s těmi stejnými modely byla sleva 30%.Je pravda, že ten dřevěný nábytek měl malinko plíseň, ale díky návodu zde jsem to vyřešil.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS