Hru na písku milují všechny děti. Vytvářet tunely, bábovičky, přesívat písek nebo jen prozkoumávat nový materiál dovedou dlouhé minuty, které jejich rodičům na chvilku uvolní ruce. Stihnete tak udělat kus práce či jen si v klidu vypít kávu. Pak si rádi i se svou ratolestí užijete budování, boření a zapojíte se do dětského světa fantazie. Pískoviště přitom nemusí zabrat celý kus zahrady, vejde se i na verandu nebo balkón. Jaká kritéria při výběru pískoviště zohlednit a z čeho je možné vybírat?

Dopředu promyslete

Pískoviště může být dřevěné, plastové, kulaté, čtverhranné, s krytem nebo bez, možností je nepřeberně. Než začnete vybírat to pravé, rozhodněte se, kam pískoviště umístíte. Ideální je částečný stín, tak, aby část pískoviště byla na slunci a část ve stínu. Dát ho tedy můžete například pod stromy nebo u plotu, v nejlepším případě tak abyste na něj dohlédli z okna kuchyně nebo z pod pergoly, odkud budete dítě kontrolovat. Pokud se vám místo v polostínu nedaří najít, sáhněte po pískovišti se stříškou nebo slunečníkem, případně zbudujte zástěnu třeba z rákosové rohože. Údržbu pískoviště vám usnadní kryt nebo poklop. Písek uvnitř ochrání před deštěm, listím a ostatními nečistotami, které by do něj napadaly. Také zabrání psům a kočkám, aby do písku určeného na hraní konali svou potřebu. Jestliže zvolíte pískoviště nekryté, pořiďte na jeho ochranu alespoň plachtu.

Rozhoduje prostor

Dopředu je záhodno promyslet také

velikost pískoviště. Tu vybíráte samozřejmě s ohledem na volný prostor na zahradě nebo verandě, ale je dobré si rozvážit, kolik dětí si bude nejčastěji na písku hrát. Příliš velké pískoviště pro jedno dítě bude působit opuštěně a představuje také zbytečnou investici. Běžná velikost pískoviště určeného na zahradu je 150 x 150 cm, menší mají v většinou průměr kolem 100 cm. Pamatujte na to, že se jedná pouze o dočasnou zábavu, ze které vaše děti vyrostou a pak budete pískoviště demontovat nebo pro něj hledat jiné využití. Sáhnout můžete po fixních nebo přenosných typech pískovišť. Hlavně ta menší, přenosná se dají po sezóně vyčistit a uklidit, později i odprodat. Důležitým faktorem je také možnost hry vsedě, jestli postačí, když bude dítě sedět na písku, nebo pískoviště umožňuje sed na okraji či vestavěné lavičce.

Plastové nebo dřevěné

Kupující si mohou vybírat z mnoha typů dřevěných a plastových pískovišť.

Každý materiál má svá specifika, výhody a nevýhody. Pořizovací cena plastových pískovišť bývá menší, snadno se přenáší a čistí. Když písek nahradíte vodou, tak se dají dokonce využívat jako dětské bazénky. Vyrábějí se ve velkém množství motivů a barev, nejoblíbenější jsou pískoviště ve tvaru mušle nebo želvy. Někdy bývají doplněná i o další prvky, které do hry zapojují například vodu.

Dřevěná pískoviště většinou přijdou dráž než plastová. V nabídce je spousta elegantních propracovaných pískovišť, často doplněných poklopem i lavičkou pro usednutí dospělého. Jejich předností nesporně je, že splynou s přírodou a do celkového rázu zahrady nevnáší rušivý prvek, kromě toho můžete povrchový nátěr sladit třeba s pergolou nebo altánkem. Dále jsou stabilní a odolná, i po zrušení pískoviště je můžete využít a zbudovat třeba květinový záhon.

Už se sype písek

Samotný písek na hraní je možné koupit v prodejnách pro kutily, kde se dá sehnat tříděný a praný písek prakticky zabalený v pytlích. Bez problému ho zakoupíte také v prodejnách stavebnin, nebo třeba přímo v pískovnách, kde se písek těží. Každý dobrý prodejce se vykáže potvrzením o zdravotní nezávadnosti dle hygienických limitů písku v pískovištích venkovních hracích ploch.

Pro menší plastová pískoviště postačí 50 kg písku, do větších dřevěných budete potřebovat i 300 kg. Na samotnou plochu pískoviště je velmi vhodná frakce 0/4. Tedy jemnější vypraný písek, ze kterého jdou dělat bábovičky. Zrna takového písku písku mají velikost do 4 mm. Je lepší se zásobit větším množstvím, písek se při hře postupně ztrácí. Také je vhodné ho z hygienických důvodů pravidelně měnit.