Může zeď kolem zahrady ochránit rostliny před mrazem?
5. 11. 2017

Může zeď kolem zahrady ochránit rostliny před mrazem?

Ne, že by za ní bylo trvale tepleji. Ale šikovně umístěná zeď zabrání valení přízemního mrazivého vzduchu. Při ochraně vinic toho naši předkové využívali odedávna.

Zeď, střežící zahradu, vytvoří soukromí i bezpečí. Ovšem může posloužit jinak – dovede zadržet mrazivý vzduch. K tomuto účelu ani nemusí být vysoká, stačí metrová, neboť chladný vzduch se valí při zemi. Stejně, jako vinaři chránili před mrazivým vzduchem valícím se ze strání vinice, můžeme ochránit i zahradu. Studený vzduch je třeba podél zdi odvést pryč, nebo alespoň na nejnižší místo, kde se zastaví. Pozor na to, že v takové mrazové kotlince se nedaří většině ovocných stromů ani časně kvetoucích trvalek.

Suchá zídka může být útočištěm pro lasičky

Užitečná i krásná

Mrazolamová zídka může být sama o sobě malou zahrádkou, pokud zvolíme suchou variantu  - z kamenů bez malty. Stavba vypadá přirozeně a ve spárách mohou růst a kvést suchomilné rostliny. Jako oplocení a mrazová zábrana se hodí oboustranné, volně stojící suché zídky – návod na jejich stavbu naleznete zde.

Při tvorbě zdí a zídek bychom měli myslet na to, že pokud budou zahradu obepínat neprostupně, nebude se k nám moci dostat užitečný ježek. Ovšem nižší suchou zídku přeleze, je mnohem šikovnější lezec, nežli se na první pohled zdá. Dutiny v suché zídce navíc poslouží jako úkryt užitečným užovkám nebo lasičkám - tito pomocníci na zahradě neúnavně loví hryzce a hraboše.

V příjemném zákoutí u zídky rozkvetou narcisy velmi časně

Proti větru nepomáhá

Zeď může odrazit mráz, ale i vítr – ovšem jako větrolam ideální není. Neprostupná překážka vítr nezbrzdí – ten se jen rychle prožene kolem ní, ještě zesílí a udeří o kousek dál. Větrolam by měl vítr roztříštit a zpomalit, a to dovede jenom překážka, která ho částečně propustí, tedy stromy a keře.

Chytré kombinace

Pokud si přejeme spíše živý plot, i ten může podobně jako zeď mrazivý vzduch odklonit, pokud je velmi  hustý a neprostupný. Další možností je vysadit keře na vyvýšený val. Terénní vlnka bude zahradu chránit před návalem ledového vzduchu plazícího se při zemi, ale nebude působit vzdušné turbulence, protože je nízká a na ni navazuje již prostupnější plot - val vítr zvedne a dále ho už zpracují dřeviny. 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

mráz

(q8AjEKPo4gto8), 7. 11. 2017, 09:03

A co stínící plachty na plotech? Můžou alespoň částečně zamezit pronikání mrazu?

RE: mráz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 8. 11. 2017, 20:02

Dobrý den, to je zajímavá otázka a přiznám se, že nevím, ozkoušeno nic takového nemám – předpokládám, že pokud jsou očka malá, do jisté míry by mohla, podobně jako živý plot (stínovka je však navíc tenká), ale pokud by byla struktura volnější, očka větší, tak asi minimálně.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS