Osvětlená noční zákoutí působí v zahradě romanticky a dodají jí nevšední vzhled. Zároveň nasvícené cestičky i vchodové dveře usnadní orientaci a zvyšují bezpečnost. Na co nezapomenout při výběru venkovních svítidel?

Odolné proti vnějším vlivům

Venkovní lampy jsou vystavené povětrnostním vlivům, hrozí jim hlavně prach a voda. Při nákupu svítidel vybírejte vždy ta určená pro provoz ve venkovním prostředí. Odolnost proti vnějším vlivům (stupeň krytí) určuje označení IP (z anglického Ingress Protection) a dvě číslice. První číslice označuje stupeň ochrany proti prachu a cizích předmětů, druhá určuje odolnost zařízení proti vodě. Čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň ochrany. Například svítidlo s označením IP44 je odolné proti stříkající vodě a drobným pevným částicím, IP68 můžete instalovat i pod vodní hladinu a je prachotěsné. Důležitým aspektem při výběru je také jednoduchá manipulace se svítidlem a bezproblémová údržba při výměně a čištění.

Elektrické nebo solární?

Paleta nabízených svítidel je velice pestrá. Nevšední atmosféru zanesou do zahrady i obyčejné svíčky umístěné ve skleněných nádobách, louče, lampióny nebo keramické lampy, dobře poslouží i staré lucerny nebo vysloužilé petrolejky. Výhodné je do nich umístit svíčky s obsahem silic odpuzující obtížný hmyz. Svítidla z plastu pořídíte levněji, jejich trvanlivost je však omezená, odolnější a trvanlivější jsou kovové lampy. Hojně rozšířené jsou lampy na elektřinu.

K nákladům na pořízení svítidla je však nutné připočíst částku za elektrorozvody, jejich instalace by pak měla probíhat za odborného dozoru elektrotechnika. Tyto starosti odpadají, pokud sáhnete po solární zahradní lampě. Stačí ji umístit tam, kam svítí slunce pokud možno po celý den. Lampa se slunečním zářením dobije a vydrží svítit přibližně osm hodin. Za nepříznivého počasí se však nemůžete na jejich svítivost spolehnout. Pro funkční osvětlení sáhněte tedy raději po elektrickém svítidlu, k esteticky krásnému dosvětlení vám postačí solární lampy.

Méně je někdy více

Častou chybou při osvětlení zahrad je nákup příliš výkonného svítidla, které vydává intenzivní světlo a zdůrazní tak určitý prvek v exteriéru, například strom nebo fontánu. Zbytek zahrady se v tomto kontrastu stává temným a nevýrazným. Bodové zdroje, sloužící k osvětlení chodníků a cest by měly mít výkon asi 10 W a postačí je umístit v rozestupech kolem 2 metrů. U svítidel určených nasvětlení detailů stačí výkon 3 W, k výraznějšímu osvětlení třeba zahradní sochy zvolte zdroj o výkonu 50 W. Trendem v osvětlení exteriéru jsou LED technologie svítidel, které pracují s nižší intenzitou světla. Jednotlivé zahradní prvky jsou díky nim jemně zvýrazněny bez toho, aby se vzájemně přehlušovaly. Moderní exteriérová světla také umožňují volbu mezi studeným a teplým světlem, výběr závisí na celkovém konceptu zahrady i vaší představě o finálním dojmu z osvětlené zahrady.

Ovládání osvětlení vyřeší pohybová nebo soumračná čidla, která vám zároveň pomohou šetřit energií. Automatické zapnutí vybraného elektrického zařízení pomocí pohybového čidla se používá nejčastěji u vchodových dveří, vrat garáží nebo na cestičkách v zahradách. Soumrakový spínač sepne osvětlení nebo zhasne při poklesu intenzity světla. Využít lze i služby naprogramovaného spínání tak, aby světla svítíla pouze v určitou dobu.

Umístění a směrování

Svítidla se mohou nacházet na zdech, v záhonech, zapuštěná do trávníku nebo klidně i zavěšená na stromech. Nástěnná svítidla se hodí pro usnadnění orientace a vstupu do domu, při cestách v zahradě pomohou cestu najít sloupková svítidla. Svítidla zapuštěná do země vyžadují přesné směrování světelného toku tak, aby výsledek neoslňoval, nepůsobil rušivě a aby nedocházelo k úniku světla do nežádoucích směrů. Lampy s možností směrování světelného kužele se pak dobře hodí k osvětlení stromů, keřů nebo výrazných architektonických prvků v zahradě.