Hlavním úkolem plotů je zabránit či omezit pohybu přes nějakou hranici. Tím, že dotváří vzhled nemovitosti, hraje oplocení pozemků kolem obytných domů důležitou roli jako prvek zahradní architektury (dekorativní ploty). Některé ploty zabraňují nejen pohybu, ale i průhledu, jiné umožňují pouze částečný pohled. Existují také ploty, které pomáhají snížit prašnost nebo hlučnost.

Jak osvětluje Stručný etymologický slovník jazyka českého, slovo plot původně označovalo ohradu „spletenou“ z prutů. Ploty můžeme rozdělit podle různých kritérií, nejčastěji podle použitých materiálů:

  • kombinované
  • dřevěné (plaňkové, palisáda)
  • kovové (ocelové sloupky a drátěné pletivo, plot z vlnitého plechu, litinový plot)
  • keramické (z děrovaných cihel)
  • kamenné
  • betonový (ozdobné betonové prefabrikáty)
  • živé

Vybíráme ideální plot

Dříve, než se rozhodneme pro výběr konkrétního druhu plotu, bychom měli zvážit, jaké představy o svém vysněném ohrazení pozemku máme. V úvahu je kromě účelu vhodné vzít nejen pořizovací cenu, ale také životnost a údržbu. Představu o výši nákladů na různé druhy oplocení si můžeme udělat v pohodlí domova. Řada prodejců nabízí na svých webových stránkách tzv. kalkulátory plotu. Obvykle stačí zadat rozměry pozemku, který chceme oplotit a pak už jen vybrat vhodnou variantu.

Klasika: ocelové sloupky a drátěné pletivo

K nejlevnějším řešením výstavby plotu patří klasická verze s ocelovými sloupky a pletivem. Díky obrovské lidské vynalézavosti dokonce není třeba ani základ sloupků betonovat. Dostatečnou oporu mohou poskytnout zemní vruty. Jejich instalace je jednoduchá a zvládne ji i začátečník.

Pokud přece jen chceme základy vybetonovat, výstavba plotu nám zabere více času. Musíme vykopat a začistit dno základových jamek, obstarat si kamení a beton. Ten si namícháme míchačkou sami nebo zakoupíme již hotovou směs v betonárně. Kamení řada kutilů při výstavbě využívá ke zhutnění betonu a také proto, aby sloupek hned po jeho zalití betonem držel v požadované pozici. Sloupky je třeba před natažením pletiva natřít základovým a finálním nátěrem. Tyto klasické ploty jsou stále v oblibě především u starších rodinných domů.

Pletiva se nejčastěji prodávají nastříkaná práškovou vypalovací barvou, takže po celou dobu životnosti nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Novější verzí jsou lehká pletiva z polyethylenu. Ta se nejčastěji používají při ochraně stromků či rostlin před okusem zvěře.

Dřevěné ploty na ústupu?

Jednoduché dřevěné ploty z kůlů či prken jsou známé spíše z dřívější doby. Výroba je i svépomocně jednoduchá, péče ale často náročnější. Díly, neošetřené impregnací, musíme alespoň jednou za dva roky natírat. Pokud však budeme zvažovat oplocení chaty či chalupy, pak může právě dřevo být tím ideálním zakončením našeho pozemku. Venkovskému prostředí přírodní materiál prostě sluší.

Moderní designová řešení

Systém plotových dílců s moderním vzhledem je určen především pro novostavby. Výstavba není obtížná - při použití soklových desek není třeba betonovat základ po celé délce plotu. Betonáž se provádí pouze jako základ pro sloupky. Vlivem těchto předností může být výstavba moderního plotového řešení mnohem levnější a méně časově náročná. Umělý kámen se navíc velmi snadno udržuje.

Celý systém je pojatý jako puzzle. To znamená, že veškeré díly do sebe zapadají a odpadá tak složitá orientace v montážním postupu. Plotový systém můžeme doplnit o další prvky (truhlíky, skříně rozvodů elektřiny a zemního plynu, stání pro kontejner na odpad nebo krb). Pro dokonalé doladění prostředí v zahradě je možno použít další doplňky jako lavičky, květináče nebo kanalizační vpustě. Pro většinu těchto moderních plotových systémů je k dispozici dřevěná výplň, čímž dochází ke skloubení moderního pojetí plotu s přírodními materiály.

Podobně řešený systém nabízí ploty z betonových panelů s moderním vzezřením. Betonují se základy pouze pro sloupky, panely se zasunou do drážky ve sloupku. I v tomto případě je montáž velmi jednoduchá.

Zajímavou kombinaci materiálů, vhodnou pro vysoce moderní novostavby, nabízí betonový plot s kovovou výplní. Ta je vyrobena z masivních ocelových profilů, ošetřených duplexně - tedy pozinkováním a práškovou barvou. Kovové ploty jsou výrobně náročnější, avšak při výběru správného typu mohou nadělat hodně parády.

Plastové plotovky nabízí jednoduché řešení pro ty, kteří nechtějí moc utrácet za výplň. Dokonce můžeme být tak ohleduplní, že si pořídíme tyto díly z recyklátu. Barevnou stálost po mnoho let zajišťují UV stabilizátory, bránící postupné změně odstínu.

Plot může mít i podobu gabionu. Jedná se o systém, kdy se kovový koš vyplní kameny. Gabionové systémy se využívají nejen jako ploty, ale i při zpevňování svahů u silnic a vodních toků.