Pařeniště pro každou zahradu: Jak ho postavit a co nejlépe využít?
4. 12. 2018

Pařeniště pro každou zahradu: Jak ho postavit a co nejlépe využít?

Jestliže nemáme na zahradě dost místa pro skleník, můžeme si místo něj postavit alespoň pařeniště, které ho částečně nahradí. Naše pěstitelské možnosti se díky němu podstatně rozšíří.

Pařeniště je v zásadě jednoduchá stavba o čtyřech stěnách se šikmými zasklenými okny, která chrání rostliny před deštěm. Jako trvalý prvek zahrady by mělo být umístěno na chráněném místě, ne pod větvemi stromů. Hodí se pro něj umístění na jižním nebo jihozápadním svahu, aby dostávalo pokud možno co nejvíce slunečního světla. Proti větru by mělo být chráněno zdí, živým plotem nebo zástěnou. Můžeme mít i druhé pařeniště na zastíněném místě a do něj můžeme umístit nejchoulostivější rostliny, které by jinde mohlo spálit slunce.

Salátu se v pařeništi velmi daří

Rozmanité využití

Kvůli dobré izolaci je výhodné pařeniště s pevnými stěnami, které mohou být potaženy galvanizovaným hliníkem, případně může být celá kostra z oceli, aby bylo uvnitř více světla. Pařeniště musí být dobře přístupné a musí mít dobré odvětrávání. Okno může být připevněno na závěsech a opírat se může o lať se zářezy nebo O podpěru. Některé typy pařenišť jsou opatřeny i výsuvnými postranními panely.

Rám lze postavit na pevné ploše z betonu, cihel nebo dlaždic, což je výhodné pro květináče a truhlíky. Může stát i na pevném povrchu z písku, štěrku nebo popela nasypaném na fólii proti plevelům. Taková úprava zvětší plochu pro zapouštění květináčů s rostlinami v době jejich letního odpočinku, kdy potřebují mít kořeny v chladu a současně chtějí sníženou zálivku.

Vyhřívané pařeniště se vyplatí, jestliže pěstujeme větší množství řízků, jimž prospívá spodní teplo, nebo když chceme pěstovat rostliny i během zimy a velmi brzy na jaře. Tradiční pařeniště se stavělo z cihel a umisťovalo se hned vedle skleníku, přičemž jeho zadní část byla otevřená, aby do něj mohlo pronikat teplo ze skleníku. Klasikou je pařeniště vyhřívané hnojem. Moderní alternativou je pařeniště s topným kabelem vyhřívajícím půdu, který je zapuštěný uvnitř pařeniště do základu z písku a současně je opatřený vodotěsnou přípojkou elektrického rozvodu z domu nebo ze skleníku. Chceme-li pařeniště vyhřívat jen příležitostně a ne elektřinou, postačí nám malé topidlo.

Užitečné tipy

 • Větráme, kdykoli je to možné, abychom se vyhnuli vlhkému stojatému vzduchu.
 • Okno pařeniště udržujeme čisté, ale pokud budeme v létě pěstovat choulostivé rostliny, můžeme ho natřít stínovací barvou, kterou používáme na skleník.
 • Měli bychom se přesvědčit, že pařeniště je dostatečně vysoké. Můžeme ho postavit na cihlový podstavec nebo z něj můžeme odstranit vrstvu půdy.
 • Během studené zimy izolujeme stěny zevnitř polystyrenem a na noc pařeniště zakrýváme pytli nebo bublinkovou fólií.
 • Pařeniště stojící volně na zemi vždy po několika letech přemístíme na nové místo, protože půda pod ním se může vyčerpat.
 • Jakmile skončíme s výsevem semen, necháme pařeniště zavřené až do doby, kdy rostliny začnou klíčit. Pak větráme vždy, když to počasí dovolí.

 

Díky studenému pařeništi můžeme rozvinout sou pěstitelskou vášeň

Stavba pařeniště krok za krokem

Co budeme potřebovat?

pilu • venkovní mořenou překližku o rozměrech 2,4x1,2 m a tloušťce 1 cm • tužku • pásmo (metr) • rovnou lať (pravítko) • 21 m mořené laťoviny o rozměrech 5x2 cm • vodovzdorné lepidlo na dřevo • kladivo • pozinkované hřebíky • vrtačku • šroubovák • 6 cm dlouhé vruty s kuželovou hlavou • 4 ks 5cm úhelníků s vruty • štětec na barvu • barvu na dřevo (bílou) • 1 pár 10cm mosazných spojovacích závěsů (pantů) svruty • pevnou plastovou tabuli o rozměrech 1,2x1,25 m nebo asi 1,5 m2 polyetylenové fólie • venkovní lepicí pásku nebo nastřelovací pistoli • konzervační činidlo na dřevo nebo venkovní mořidlo na dřevo

Postup: 

 1. Tabuli překližky rozřízneme podélně na poloviny. Na jednu polovinu vyznačíme   dvě postranní stěny, každou o délce 1,2 m, vzadu širokou 50 cm, vpředu 38 cm.  Na druhou polovinu vyznačíme zadní stranu o rozměrech 1,2x0,5 m a přední stranu 1,2x0,38 m. Všechny čtyři stěny vyřízneme.
 1. Každou stěnu kolem obvodu orámujeme čtyřmi latěmi. Latě v příslušné délce nařežeme, přilepíme a přibijeme.
 2. Přední stěnu připojíme k bokům. Na okrajích vyvrtáme pět stejnoměrně rozmístěných otvorů o hloubce 2–3 cm a stěnu přišroubujeme. Stejně postupujeme u zadní stěny. Změříme si obě úhlopříčky a zkontrolujeme, zda je rám do pravého úhlu; obě úhlopříčky by měly být stejné.
 3. Nařežeme a spojíme čtyři stejně dlouhé latě, a to podle vnitřního okraje pařeniště, čímž dostaneme rám okna. Čelní konce spojíme lepidlem a přišroubujeme je a pak rohy zesílíme úhelníky, které přišroubujeme dovnitř každého rohu.
 4. Vnitřek pařeniště natřeme bílou barvou na dřevo, aby v něm bylo více světla.
 5. Okenní rám zesílíme středovou latí vedoucí zepředu dozadu, přilepíme ji na místo lepidlem a přišroubujeme ji. Uřízneme čtyři latě, které budou držet tabule skla. Rozmístíme je stejnoměrně daleko od sebe; v každé polovině okna budou dvě. Přilepíme je na místo a přišroubujeme.
 6. Okno připevníme k zadní části pařeniště mosazným závěsem.
 7. Okno zasklíme průhlednou pevnou plastovou tabulí tak, že její okraj provrtáme apřišroubujeme k vrchní části okna. Okraje tabule přelepíme venkovní lepicí páskou. Místo tabule můžeme okno potáhnout silnou polyetylenovou fólií, kterou ze spodní strany přibijeme ke dřevu skobičkami znastřelovací pistole.
 8. Vnější část pařeniště natřeme konzervačním činidlem na dřevo. Než začneme pařeniště využívat pro rostliny, ještě několik dnů počkáme. Vyrobíme si také lať se zářezy, o kterou budeme moci okno opřít.

Autor Miloš Kučera.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS