Schody v zahradě: Z čeho je postavit, jak je ozdobit?
28. 1. 2019

Schody v zahradě: Z čeho je postavit, jak je ozdobit?

Překonávají výškové rozdíly terénu nebo přivádějí návštěvníka ke dveřím domu. Jsou tedy velmi důležitou součástí zahrady. Na jejich vzhled má vliv materiál, tvar i rozměry, a také rostliny, které je lemují.

V některých případech mohou schody působit jen jako dekorace. I tak ale budou trvalou součástí zahrady či okolí domu a měly by se do daného místa hodit. Jejich stavbu vždy pečlivě promyslíme. Důležitou roli hrají materiál, tvar a rozměry. Platí obecné pravidlo, podle něhož by součet dvojnásobku výšky schodu a jeho šířky měl být 63 cm (2 h + b = 630 mm, přičemž h je výška stupně a b jeho šířka). Sklon schodiště by měl být maximálně 35 stupňů. Na své zahradě se můžeme při stavbě schodů řídit vlastními potřebami a vkusem, postačí, když si zapamatujeme, že pro pohodlnou chůzi by nášlapná plocha schodu měla být hluboká minimálně 18 cm, lépe však 23 cm.

Schodiště tvořené dřevěnými trámy a oblázky

Materiál a kompozice

Pěkně vypadají i jeden nebo dva široké schody, které pouze vyrovnávají výšku terénu. Do zahrady se výborně hodí i čistě přírodní materiály, jako jsou dřevěné trámy, hranoly nebo štěrk. Schody můžeme vytvořit i z vyřazených materiálů, které již splnily původní funkci, krásné a oblíbené jsou třeba pálené červené cihly. Pokud toužíme po cihlách s patinou, zkusíme bazary stavebnin nebo inzeráty, nabídka použitých cihel je stále poměrně velká. V současné době se prodávají i nové cihly s umělou patinou v nejrůznějších tvarech, barvách a strukturách, jsou ovšem poměrně drahé.

Kamenné schody jsou nadčasové

Aby schody dobře zapadly do kompozice, musíme myslet i na okolní výsadbu, která hodně přispěje k dokonalému propojení jednotlivých částí zahrady. Velmi pěkným řešením je, když na boční strany schodů navazují třeba trvalkový záhon, štěrkový záhon nebo okrasné dřeviny. Mezi rostlinné druhy vhodné do těsného sousedství patří ty s obloukovitě převislým růstem nebo s výhony poléhavými a plazivými. Pěkně vypadají i velkolisté druhy.

Ke kamenným schodům můžeme vysadit i vyšší keře, které se k nim budou hodit zbarvením: výborné jsou například stříbrnolisté nebo bíle panašované druhy dřevin. Schody ale také osázet a tím je zajímavě ozelenit. Pokud je stavíme ze štěrku, kamene, cihel či kostek, vždy několik kusů vynecháme a do otvoru později vysadíme rostliny, třeba jednodruhové plazivé druhy, fialové šanty či jiné nenáročné trvalky.

Panašovaný pustoryl u kamenného schodiště

Nádoby na stupních

Schody vedoucí na terasu nebo ke vchodu do domu někdy na okolní zeleň napojit nelze, musíme se proto spokojit s tím, že je oživíme rostlinami v nádobách. Volíme pěkné, stylové a spíše větší, aby rostliny nestrádaly a substrát nevysychal příliš rychle. Nádoby, které budou stát na schodech, musí mít dostatečně velkou podmisku, aby přebytečná zálivková voda měla kam odtéct. Pokud by na ně neustále vytékala, mohly by jejich povrch znehodnotit fleky. Mapy zůstávají zejména po vodě, do níž je přimícháno hnojivo. Dobrou volbou mohou být i samozavlažovací nádoby, ze kterých voda nevytéká, navíc jsou k sehnání ve velmi pěkném designu. Sázíme do nich dekorativní druhy rostlin, vytrvalé dřeviny, jehličnany i kvetoucí trvalky a balkonové rostliny. Výborné jsou třeba skalník, zimostráz nebo zimolez, z jehličnanů vybereme jalovce a zakrslé druhy borovic, nádherné budou i levandule či muškáty.

Hrnkové květiny dodají schodům příjemný vzhled

Vchodové schody zdobíme i sezonními dekoracemi. Na jaře to mohou být misky osázené jarními cibulovinami a primulkami, na podzim zase výsadba vřesovištních druhů doplněná travinami i typickými dekoracemi, jako jsou okrasné dýně nebo později vánoční ozdoby.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS