V létě bydlíme na zahradě: Kuchyň, obývák nebo ložnice v přírodě
13. 7. 2018

V létě bydlíme na zahradě: Kuchyň, obývák nebo ložnice v přírodě

V létě se dá na zahradě spát, vařit, posedět s přáteli nebo jen tak odpočívat a relaxovat. Využijte její zelenou náruč a zařiďte si obytný prostor v zahradě.

Každý, kdo vlastní zahrádku si může v horkých letních dnech gratulovat. Posezení v chladivém stínu, koupání, odpočinek na dece či lehátku povyšují zahradu na luxusní relaxační zónu. Venku však můžete dělat i spoustu jiných věcí, sezvat si přátele na rušnou party, prostřít pro rodinu slavnostní oběd, dopřát si siestu i spát v jemném pohupování větru. Zahrada poslouží jako jakákoli místnost domě, ve které ovšem nemusíte luxovat a utírat prach. Možností je nepřeberně, při plánování nových prvků v zahradě je dobré se poradit se zahradním architektem, aby výsledkem byl funkční a uspořádaný celek.

V zahradě může být funkční i pohodlné zákoutí

Kuchyně s perfektním odvětráním

Kuchtit v létě venku není žádný problém. Kompletní zahradní kuchyně vyžaduje větší investiciNejvyužívanější jsou samozřejmě grily, od malých stolních po obří pojízdné velkovýrobny dobrot. Proč si ale nezřídit venku celou kuchyň? Kromě grilu může obsahovat i sporák, lednici, myčku, dřez, klidně i krb, udírnu nebo pec na pizzu, prostě cokoli, na co si vzpomenete. Pevná venkovní kuchyň je často součástí pergoly, altánu nebo terasy, doplňuje ji i jídelní část. Její základ je nejčastěji postaven z kamene nebo cihel a dobře vybraná kuchyň citlivě zapadne do zahrady a doplní ji o další zajímavé prvky. Při jejím plánování myslete na kvalitní materiály, které odolají povětrnostním vlivům. Nejlepší místo pro ni je v závětří, Součástí může být grilzároveň je potřeba myslet i na ochranu před deštěm a slunce. Podle náročnosti zpracování se samozřejmě odvíjí i cena, za kuchařský ráj pod širým nebem zaplatíte klidně 150 tisíc korun i více. Šikovný kutil si poradí i levněji, dá se sáhnout po levnějších materiálech nebo použít starší zařízení. Funkční kuchyň lze zbudovat i ze staré skříně nebo vyřazených poliček.

Originální řešení ze staré skříně

Obývák s relaxačním programem

Pobyt na zahradě nemusí končit Noční zahrada je lákaváani s postupujícím večerem. Pohodlný zahradní nábytek se dá doplnit několika poličkami, podnožkami a stoličkami. Šikovné jsou uzavíratelné skříňky, kam se po setmění uklidí i polštářky a deky nebo lavice s úložným prostorem. Intimitu odpočinkovému prostoru dodá zástěna, může to být zděná nebo živý plot nebo mobilní paraván či bambusová rohož. Pro večerní pobyt v zahradě je nutné i správné osvětlení. Kromě obligátní svíčky nebo přenosného solárního LED svítidlaNábytek se dá pořídit i levně se dají využít svítící řetězy nebo závěsná svítidla. Více o zahradním osvětlení zde. Znepříjemnit pobyt venku dokáže obtížný hmyz. Nezapomeňte na instalaci lapače na komáry a mouchy. Odpuzující účinek pro hmyz mají i různé aromatické oleje do lamp nebo speciální svíčky. Nechtěné návštěvníky odradí i správně zvolená výsadba v okrasné zahradě, sáhněte po repelentních rostlinách a budete mít klid. Co komárům nevonní?

Pohodlné lehátko se dá využít po celý den

Ložnice s nejvyšším stropem

Spaní pod širákem patří k letníHoupací lůžko klasice. Jak skloubit pobyt v přírodě s pohodlným spánkem? Zařiďte si ložnici venku a užívejte výhody zdravého spánku na čerstvém vzduchu. Pro opravdové spáče je snem venkovní závěsné lůžko. To se dá umístit pod pergolu nebo na terase, doplnit o pohodlné lůžkoviny, nad hlavu proplést pár světýlek a letní dokonalá romantika je na světě. Houpací síť potěší hlavně dětiNepřehlédnutelný je také altánek na spaní se zabudovaným lůžkem nebo zahradní postel s baldachýnem. Může mít střechu stahovací nebo otevřenou, nebesa, stěny doplněné o závěsy, co si jen budete přát. Skromnější nocležníci se spokojí s rozkládací pohovkou. Dobrodružného ducha zase uspokojí spaní v zahradní síti nebo závěsném lehátku.

Postelové altány skýtají pohodlí i romantiku

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS