Přenosná

Světla lze zavěsit nebo jsou na stojáncích či nožičkách, které lze zapíchnout do země. Můžeme je podle potřeby umístit kdekoliv, přenášet je a tím měnit atmosféru prostoru. Jsme však omezeni dosahem kabelů. Ty buď vedeme po povrchu, nebo je můžeme skrýt například pod mulčovací kůru nebo rohož.

Solární

Lze je považovat i za přenosná, protože nepotřebují rozvody. Každé světlo má vlastní solární článek, který přes den nabíjí baterii. Energie podle ročního období a provedení vydrží na 6 až 8 hodin svícení, ale světlomety jsou osazeny LED diodami, takže svítí nevýrazně a slouží spíše k orientačnímu a náladovému osvětlení než k nasvícení konkrétních partií.

Svítidla mají vypínač nebo čidlo, které je automaticky zapíná, jakmile se setmí.

Pevná

Podstatou je trvalé umístění v zahradě nebo na stěně stavby a napájení kabely. Svítidel je mnoho typů:

  • některá vyzařují rozptýlené světlo, jiná slouží jako reflektory s čirým nebo barevným světlem.

Zemní

Tato světla jsou zabudovaná v zemi nebo v obrubnících chodníků a jsou z takových materiálů, aby vydržela i přejezd autem. Napájena jsou zpravidla kabely uloženými v zemi, a to napětím 230 V (krytí IP67 a vyšší).

Instalujeme je do dobře odvodněného a zpevněného prostoru.

Vodní

Kvůli bezpečnosti potřebujeme výhradně vodotěsná světla s žárovkami o nízkém napětí (12 nebo 24 V) a kabely, kterým nevadí voda.

Jaké napětí?

Velmi silné světlo a prakticky libovolný počet svítidel lze použít pouze tehdy, pokud je systém napájen 230 V. Zaplatíme ovšem více. Potřebujeme totiž kvalitní kabely a další příslušenství (speciální krabice, zásuvky, vypínače).

Kabely umístíme do nezamrzající hloubky (60 až 80 cm) a než systém spustíme, necháme si ho zkontrolovat někým, kdo má k tomu oprávnění.

Naopak revizi nepotřebujeme pro svítidla napájená nízkým napětím. V tomto případě vedeme kabely mírně pod povrchem, nebo je na něj volně položíme.

Nevýhodou je transformátor převádějící 230 V ze sítě na provozních 24 nebo 12 V a jeho vlastnosti. Nemůžeme k němu totiž připojit libovolný počet svítidel a kabely nemohou být libovolně dlouhé.

Materiály

Kovová svítidla víc vydrží. Dnešní plasty jsou sice kvalitní, ale jistotu nemáme: Dlouhodobé působení vody a slunce a neustálé střídání teplot může jejich vlastnosti změnit.

Jak je to s bezpečností?

Abychom věděli, zda jsou elektrická světla pro zahradu vhodná, hledáme na nich značku IP a kontrolujeme dvě číslice, které za těmito písmeny následují.

Co znamenají hodnoty IP? Jde o takzvané krytí: První číslice udává stupeň ochrany proti dotyku a proti vniknutí tělesa (prachu, ale třeba i hmyzu), druhá číslice je stupeň ochrany proti vodě. Výrobci mají povinnost tyto údaje u výrobku uvádět.

Ani jedna z nich by neměla být nižší než 4, optimální je IP66, světla umístěná u jezírka nebo přímo ve vodě musí mít druhou číslici 7, respektive 8.

Některou číslici za písmeny IP může nahrazovat písmeno X (znamená, že výrobce zařízení netestoval na danou ochranu).

Výjimečně (protože nepovinně) se za číslicemi nacházejí další dvě písmena.

Pokud si pořídíme světla s krytím nižším než IP66, budeme je častěji čistit, protože se dovnitř dostane prach a hmyz, a budeme si muset dávat pozor například při stříkání hadicí nebo při silných větrných bouřích, kdy se dovnitř může dostat voda a osvětlení zničit.

Podobně vybíráme i ostatní zařízení, zejména rozvodné skříně, kabely, vypínače a jiné. Výrobek by měl mít také označení CE, které zaručuje soulad s evropskými normami.

Co znamená první číslice za písmeny IP:

0 = Žádná ochrana.
1 = Kryt zabraňuje, abychom se částí pod proudem náhodně dotkli rukou, dovnitř se mohou dostat předměty menší než 50 mm.
2 = Není možný náhodný dotyk ani prstem, dovnitř se mohou dostat předměty menší než 12,5 mm.
3 = Kontakt vyloučen, dovnitř se mohou dostat předměty menší než 2,5 mm.
4 = Kontakt vyloučen, dovnitř se mohou dostat předměty menší než 1 mm.
5 = Kontakt vyloučen, dovnitř se může dostat prach, který neohrozí činnost zařízení.
6 = Kontakt vyloučen, dovnitř se nemůže dostat ani prach.

Druhá číslice značí:

0 = Žádná ochrana.
1 = Zařízení nepoškodí svisle kapající voda, každá jiná ano, zařízení se nesmí naklánět.
2 = Zařízení nepoškodí voda kapající svisle nebo v úhlech do 15°.
3 = Zařízení nepoškodí kapající nebo rozstřikující se voda do úhlů 60 °.
4 = Zařízení nepoškodí jakákoliv rozstřikující se voda; dovnitř se může dostat jen takové množství vody, které zařízení nepoškodí.
5 = Zařízení nepoškodí proudy vody z jakéhokoliv směru; dovnitř se může dostat jen takové množství vody, které zařízení nepoškodí.
6 = Zařízení nepoškodí proud tlakové vody z jakéhokoliv směru; dovnitř se může dostat jen takové množství vody, které zařízení nepoškodí.
7 = Zařízení je chráněno tak, aby se dovnitř nedostala voda při krátkodobém ponoření pod hladinu až do hloubky 1 m.
8 = Zařízení je chráněno tak, aby se dovnitř nedostala voda při trvalém ponoření pod hladinou.

Další technika

Patří sem také doplňky – například regulátory osvětlení, kdy opakovanými stisky stmíváme a rozsvěcíme, dálkové ovladače vypínačů, časovače nebo čidla, která zapnou světla, jakmile zaznamenají pohyb.

Pro celonoční svícení jsou vhodné úsporné zářivky, při použití pohybového čidla většinou sáhneme po klasických žárovkách.

Roli také hraje barva světla: LED diody a zářivky nabízejí volbu, žárovky neumějí jiné než teplé světlo. Z toho také vycházíme při plánování: Když osvětlení večer vyzkoušíme přenosným světlem s žárovkou, ale definitivní světlomet osadíme zářivkou, může být výsledek úplně jiný.

Pro osvětlování zahrad jsou vhodné výbojky, navíc si lze vybrat z několika typů: Například jehličnany nebo trávník nasvícené halogenidovou či rtuťovou výbojkou vypadají svěže zeleně, kdežto použijeme-li sodíkovou výbojku, budou působit mdle. Ta se spíš hodí k osvětlení kamenů, pískovcových soch nebo staveb.

(jil)

Ilustrační foto Shutterstock