Odřené koleno, nějaký ten šrám i boule, tomu se při nejlepší vůli zabránit nedá. Nějaká ta drobná bolístka k dětství patří. Důležité je zahradu zabezpečit, rizika nepodceňovat a předejít tak vážným úrazům či otravám.

Pořádně ukliďte

Prvním důležitým krokem je se na zahradě pořádně rozhlédnout a uklidit ji. Hromada harampádí určená k odvozu, kupa dřeva na pořezání i zbytky stavebního materiálu představují pro děti neodolatelné prolézačky, jsou však nestabilní a plné ostrých rohů a výčnělků. Přikryjte je alespoň plachtou, v nejlepším případě odvezte, srovnejte a ukliďte. Projděte zahradu a hledejte pohozené prkno s hřebíky, střepy z rozbitého květináče, zapomenuté zahradní náčiní nebo uvolněné kameny. Obejděte pozemek a zkontrolujte stav plotu, připevněte uvolněná prkna a nenechte nikde trčet dráty. Barvy, laky, ředidla, hnojiva, postřiky a další nebezpečné chemikálie nanoste na jedno místo a uzamkněte.

Rostliny pod drobnohledem

Bedlivým okem shlédněte i vegetaci na své zahradě. Zkontrolujte stav stromů, hledejte uschlé větve hrozící pádem. Udělejte si přehled o tom, co vše na zahradě roste. Některé rostliny jsou krásné, ale jedovaté, jiné zase mají ostré trny. Malé děti vše rády strkají do pusy a těžko jim vysvětlíte, že lákavé červené bobulky nejsou k jídlu. Problematické rostliny ze zahrady odstraňte nebo je alespoň na kritické období pořádně oploťte. Znáte tyto jedovaté zahradní dřeviny?

Dětem můžete k jejich zahradnickým pokusům vyčlenit záhonek, kde si nasejí ředkvičky, hrášek nebo netoxické okrasné květiny. Zalévaní a péče o rostlinky jim přinesou cenné zkušenosti a podnítí zájem o přírodu. Vlastnoručně vypěstované rajče nebo jahoda pak chutnají nezapomenutelně.

Do bazénu s dozorem

Obrovským nebezpečím pro malé děti je zahradní bazén. Pyšní-li se vaše zahrada mělkým jezírkem, riziko není tak velké, přestože obavu musíte mít z každé vodní plochy. Příkré stěny zahradních bazénů se však mohou stát pro děti smrtící pastí. Pokud nechcete na své potomky neustále dohlížet, je nutné bazén zapuštěný do země zabezpečit ochrannými prvky. Zabránit tragédii pomůže plůtek kole

m bazénu nebo bezpečnostní čidla, která spustí poplach, když do nádrže spadne větší předmět. Vodní hladinu lze zabezpečit i speciální plachtou nebo stříškou. Kolem bazénu zase použijte takové prvky, které zabraňují uklouznutí a pádu. A při samotném koupání raději na děti vždy dohlížejte. Aby malí nezbedové měli k řádění neomezený prostor, je možné jim na zahradu pořídit sprchu, kde mohou dovádět podle libosti.

Každé zvíře není kamarád

I věrnému domácímu mazlíčku někdy dojde

trpělivost a potřebuje si od malých neposedů odpočinout. Myslete na to a vyčleňte vašemu psovi nebo kočce prostor, kam si může zalézt, než se zase vrhne do her s dětmi. Pečlivě vyspravený plot a uzavřená branka pak zajistí, že se na vaši zahradu v nestřežené chvíli nezatoulá cizí zvíře, které by ovšem děti chtěly ihned také pomazlit. Další problém představuje hmyz. Chraňte děti hlavně před klíšťaty pomocí repelentů. I na zahradách se bohužel vyskytují a jsou velmi aktivní. V prodeji jsou repelenty pro děti už od tří měsíců, případně si funkční odpuzovač hmyzu vyrobíte z domácích surovin.

Při pobytu venku je nutné chránit dětskou pokožku i před sluncem, připravte v zahradě stinné koutky nebo postavte slunečník a děti mažte ochranným krémem.