Kvalitní kousky do zahrady nejsou zrovna levnou záležitostí, která se na konci sezóny prostě vyhodí. Zaslouží si proto po zimním spánku poctivou údržbu, aby probudila jejich lesk a připravila je na náročné období, kdy bude opět vystaven povětrnostním vlivům. Oprášit, vyčistit, nalakovat, nainpregnovat… Co vyžaduje zrovna váš nábytek a jak na to?

První pomoc pro zahradní nábytek

Zahradní nábytek jste už asi vyprostili z jeho zimního úložiště, ať už ze zahradního domku, z garáže nebo z pod plachty. Na jeho pořádnou údržbu ale možná nezbyl čas. Není přitom extrémně náročná, ale je důležité ji provádět pravidelně. Nejdříve nábytek očistěte, zbavte ho ošklivých pavučin, nánosů prachu a uschlých zbytků rostlin. K tomu postačí vlhký hadřík nebo houba a voda se saponátem. Na horší nečistoty použijte vysokotlaký čistič. Jak vybrat ten správný?

Zahradní nábytek pečlivě prohlédněte, zda se přes zimu neobjevily praskliny, šrámy nebo jiné opotřebení. Takové poškození spravte co nejdříve, jinak se snadno rozšíří. U kovového nábytku hledejte známky koroze, kterou je potřeba ihned odstranit brusným papírem či kartáčem a použít vhodný nátěr. Také prohlédněte a dotáhněte šrouby a úchytky, abyste předešli nepříjemným nehodám. K pohodlnému posezení jsou nezbytné textilní sedáky a potahy. Zbavte je špíny, některé lze po výměně náplně prát, jiné ošetřete čističem na textil. Pro dlouhodobou ochranu před vodou a špínou se doporučuje užití impregnačních prostředků na textil.

Nejvíce péče žádá dřevo

Pokud vlastníte plastový nebo kovový nábytek, tím jeho jarní očista v podstatě končí. Stačí pouze omýt, zkontrolovat a začít používat. Dřevěný nábytek oproti tomu vyžaduje náročnější péči, přesto je velmi oblíbený, přírodní materiály se totiž do zahrady hodí, dotvářejí ji a zkrášlují. U zahradního nábytku s barevným nátěrem vás čeká obroušení staré barvy a nanesení nové vrstvy. Pokud preferujte přirozenou barvu dřeva, použijte impregnační olej. Jeho vrstvu i během sezóny pravidelně obnovujte. Neztratí se ani přípravky chránící dřevo proti plísním a houbám.

Nic není ztraceno, ani jestliže se během zimy už dřevokazné houby na nábytku usadily. Celou napadenou plochu vybruste, ošetřte impregnací a přípravkem proti houbám a plísním. Při masivnějším rozšíření a poškození je nutné napadenou část nábytku vyměnit.

Exotický teak je odolný, ale...

Samostatnou kapitolou je nábytek z teakového dřeva, přesněji ze dřeva teky obrovské (Tectona grandis) . Teak či týk je tropický strom jehož dřevo je velmi odolné proti povětrnostním vlivům, snese i zimu venku. Postupně však ztrácí svoji přívětivou medovou barvu a šediví. Je tedy nutné ho několikrát za sezónu ošetřovat teakovým olejem. Oleje k ošetření teakového dřeva jsou sice dražší (litr přijde asi na korun), ale odvede dobrou službu. Nejen oživí a ošetří dřevo, působí i jako odpuzovač vody a usnadňuje čištění.