Znovu do služby: Příprava zahradního nábytku na sezónu
11. 5. 2018

Znovu do služby: Příprava zahradního nábytku na sezónu

Jaro už je v plném proudu a zahrádkáři mají před sebou spoustu práce. Po zimě je potřeba oprášit a ošetřit nejen uložené stroje a nářadí, ale i zahradní nábytek. Pravidelná údržba prodlouží životnost a odolnost vašeho nábytku a připraví ho na službu v další sezóně.

Kvalitní kousky do zahrady nejsou zrovna levnou záležitostí, která se na konci sezóny prostě vyhodí. Zaslouží si proto po zimním spánku poctivou údržbu, aby probudila jejich lesk a připravila je na náročné období, kdy bude opět vystaven povětrnostním vlivům. Oprášit, vyčistit, nalakovat, nainpregnovat… Co vyžaduje zrovna váš nábytek a jak na to?

Dřevěný nábytek zahradě sluší.

První pomoc pro zahradní nábytek

Také plastový nábytek potřebuje důkladně vyčistit.Zahradní nábytek jste už asi vyprostili z jeho zimního úložiště, ať už ze zahradního domku, z garáže nebo z pod plachty. Na jeho pořádnou údržbu ale možná nezbyl čas. Není přitom extrémně náročná, ale je důležité ji provádět pravidelně. Nejdříve nábytek očistěte, zbavte ho ošklivých pavučin, nánosů prachu a uschlých zbytků rostlin. K tomu postačí vlhký hadřík nebo houba a voda se saponátem. Na horší nečistoty použijte vysokotlaký čistič. Jak vybrat ten správný?

Plastové židle snadno sklopíme a tak zamezíme zbytečnému znečišťování.Zahradní nábytek pečlivě prohlédněte, zda se přes zimu neobjevily praskliny, šrámy nebo jiné opotřebení. Takové poškození spravte co nejdříve, jinak se snadno rozšíří. U kovového nábytku hledejte známky koroze, kterou je potřeba ihned odstranit brusným papírem či kartáčem a použít vhodný nátěr. Také prohlédněte a dotáhněte šrouby a úchytky, abyste předešli nepříjemným nehodám. K pohodlnému posezení jsou nezbytné textilní sedáky a potahy. Zbavte je špíny, některé lze po výměně náplně prát, jiné ošetřete čističem na textil. Pro dlouhodobou ochranu před vodou a špínou se doporučuje užití impregnačních prostředků na textil.

Nejvíce péče žádá dřevo

Pokud vlastníte plastový nebo kovový nábytek, tím jeho jarní očista v podstatě končí. Stačí pouze omýt, zkontrolovat a začít používat. Dřevěný nábytek oproti tomu vyžaduje náročnější péči, přesto je velmi oblíbený, přírodní materiály se totiž do zahrady hodí, dotvářejí ji a zkrášlují. U zahradního nábytku s barevným nátěrem vás čeká obroušení staré barvy a nanesení nové vrstvy. Pokud preferujte přirozenou barvu dřeva, použijte impregnační olej. Jeho vrstvu i během sezóny pravidelně obnovujte. Neztratí se ani přípravky chránící dřevo proti plísním a houbám.

Dřevěný nábytek zútulní zahradu.

Nic není ztraceno, ani jestliže se během zimy už dřevokazné houby na nábytku usadily. Celou napadenou plochu vybruste, ošetřte impregnací a přípravkem proti houbám a plísním. Při masivnějším rozšíření a poškození je nutné napadenou část nábytku vyměnit.

Exotický teak je odolný, ale...

Nábytek z teakového dřeva je důležité pravidelně ošetřovat teakovým olejem.Samostatnou kapitolou je nábytek z teakového dřeva, přesněji ze dřeva teky obrovské (Tectona grandis) . Teak či týk je tropický strom jehož dřevo je velmi odolné proti povětrnostním vlivům, snese i zimu venku. Postupně však ztrácí svoji přívětivou medovou barvu a šediví. Je tedy nutné ho několikrát za sezónu ošetřovat teakovým olejem. Oleje k ošetření teakového dřeva jsou sice dražší (litr přijde asi na korun), ale odvede dobrou službu. Nejen oživí a ošetří dřevo, působí i jako odpuzovač vody a usnadňuje čištění.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS