obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradní technika jako dárek a investice do volného času

Také sekačka, vyžínač, motorová pila a další stroje se mohou stát dárkem. A dobře vybraná technika potěší zahrádkáře dvojnásob. Jednak kvůli svému účelu, ale současně i úsporou času, který pak zbývá na další oblíbené zahradní činnosti.

Vyžínače a křovinořezy

Tradičními a velmi žádanými pomocníky jsou nejrůznější sekačky. Z kategorie strunových vyžínačů vybíráme český výrobek NRE 011 Automatic s elektromotorem o výkonu 350 W a jednostrunovou hlavou typu Tap and Go. Tato elektrická strunová sekačka zaujme robustní stavbou, jednoduchou obsluhou a hlavně vzornou spolehlivostí, která je ověřena mnoha uživateli. Stojí okolo 1800 Kč.

Chceme-li obdarovanému dopřát stroj s vyšším výkonem, určité ho potěšíme křovinořezem se čtyřtaktním motorem. Za cenu okolo 9000 Kč seženeme již velmi výkonné stroje. Například Dolmar MS 335.4U s propracovaným a bleskurychle reagujícím motorem Robin EH 035 nebo vyžínač Vari KC 435, který se vyrábí u nás a má vynikající antivibrační systém a čtyrtaktní motor OHC Honda GX 35.

Motorová kosa: všestranný pomocník křovinořez Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rotační sekačky

K nejžádanějším zahradním strojům jistě patří rotační sekačky se sběracím košem v benzinovém provedení. Nejednoho uživatele potěší dárek s označením Stiga Turbo 48 S BW Plus s motorem Honda GCV 160 AutoChoke, záběrem 48 cm, zinkovaným ocelovým šasi, velkými zadními kolečky, jednorychlostním pojezdem a mulčováním v základní výbavě. Dovozce si za sekačku účtuje necelých 13 000 Kč.

Za podobnou cenu seženeme Weibang WB 536 SB V–DOV, což je sekačka nižší střední třídy, ale s vynikajícími parametry: záběrem 53 cm, ocelovým podvozkem s bočním výhozem, mulčováním v základní výbavě, pojezdem se čtyřmi volitelnými rychlostmi a extrémním košem o objemu 75 l. K pohonu zde slouží tichý motor Briggs 750 Series I/C DOV s autosytičem a ocelovou vložkou válce. V uvedené třídě se jedná o špičkový výrobek, který na českém trhu v této cenové relaci nemá obdoby.

Stiga Turbo 48 S BW Plus Stiga Turbo 48 S BW Plus Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Diskové sekačky

Ze sortimentu sekaček pro sečení vysoké trávy je zajímavým tipem model DS 521 H Líza od Vari za 19 990 Kč. Za příznivou cenu nabízí záběr 58 cm, dělenou hnací nápravu pro snadné objíždění překážek, foukaná kola o rozměru 8“, masivní žací disk se čtyřmi noži a velmi jednoduché ovládání. Jako hnací motor zde slouží Honda GCV 160.

Pro náročnější rodinné příslušníky, kteří udržují větší pozemek s nerovnostmi, lze doporučit BDR 620 B Lucina od stejného výrobce. Rozdíly oproti Líze jsou značné – především vetší záběr disku (62 cm), dvě rychlosti pojezdu a silný a velmi tichý motor Briggs 850 Series s automatickým sytičem. Na takový dárek si však připravme téměř 25 000 Kč.

BDR 620B Vari BDR 620 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ridery a traktůrky 

Velký rider dokáže uspokojit i poměrně náročného zákazníka a cena přitom není vysoká. Příkladem může být globální stroj Castelgarden XF 140 HD/ F72, který slouží mnoha dalším značkám jako přechodový článek mezi malými ridery a traktory.

Mountfield tuto variantu nabízí za vcelku solidní cenu necelých 64 000 Kč. Ovšem líbivý design neseká — mnohem důležitější jsou parametry: záběr 72 cm, motor Briggs z rady PowerBuilt série 3130 s rozvodem OHV a vložkovaným válcem. Koš pojme 170 l hmoty a pro pohodlnou jízdu má stroj hydropřevodovku K46.

Vybrat správný traktor, to už je však tvrdší oříšek. Takový pomocník by měl mít

  • litinovou přední nápravu,
  • kola na ložiscích i vpředu,
  • uložení ložisek hřídele sečení v litinovém tělese,
  • hydropřevodovku s ovládacím pedálem typu kolébka,
  • kvalitní motor alespoň s nuceným mazáním a ještě lépe s olejovým filtrem.

Starjet 102 Starjet 102 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Příkladem takového traktůrku je Starjet 102/17,5. Má záběr 102 cm, hydropřevodovku K46, jednoválcový motor Briggs Intek série 5180 a moderní design. Český výrobce požaduje téměř 80 000 Kč, což je však vzhledem k vysoké technické úrovni výrobku dobrá cena.

Pily 

Zajímavým a šikovným dárkem muže být motorová řetězová pila. Klasické práce okolo domu, jako je příprava palivového dřeva a prořezávka ovocných stromu v zahradě, zvládne například Husqvarna 236 za necelých 6000 Kč. Nabízí výkon 1,4 kW, motor řady X–torq s nastřikovačem paliva a lištu 35 cm. Za stejnou cenu můžeme koupit Dolmar PS 45, což je prakticky nejvýkonnější hobby pila na trhu s nezvykle vysokým objemem válce 45,1 cm3 a výkonem 1,7 kW, celokovovým motorem a nastřikovačem paliva. Lišta je stejně dlouhá jako u Husqvarny 236.

Špatně nevypadá ani Stihl MS 181 s motorem o výkonu 1,5 kW, lištou s tradiční délkou 35 cm a cenou 6700 Kč.

obrázek z archivu ireceptar.cz Dolmar 500 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ve farmářské kategorii pil excelují například Husqvarna 445 s výkonem 2,1 kW, lištou dlouhou 38 cm a snadným startem. Velmi oblíbeným výrobkem v této kategorii pil je již několik let Dolmar PS 500 s motorem o výkonu 2,3 kW, velkým děleným karterem a sdruženým přepínačem startu, sytiče a vypínače. Tyto dvě pily cenově vycházejí kolem 11 000 Kč.

Foto autor a archiv firem

Akční letáky