AKU technika: trend, který se neustále rozšiřuje
5. 4. 2018

AKU technika: trend, který se neustále rozšiřuje

Akumulátorové zahradní přístroje zažívají obrovský rozmach. Nejen, že mají snadnou obsluhu, ale i vcelku levný provoz a nízké nároky na údržbu. Pokud ale chceme kvalitu, musíme si připlatit.

První AKU zahradní technika nebyla moc dobrá. Na jedné straně tu byla vysoká pořizovací cena, dalším mínusem byla malá výdrž na jedno nabití bateriového článku. Uživatelé si pak pořízovali záložní, aby zařízení vydrželo fungovat alespoň hodinu.

Bateriový článek vyžaduje pravidelné nabíjeníA tak na sebe první úspěchy nechaly čekat. Různé výrobky od jedné značky mnohokrát neměly ani kompatibilní baterie, provoz byl tak ještě dražší. Po roce 2010 se objevily nejen zajímavé produktové řady, ale odstranily se také dvě nevýhody - přišly produkty s akumulátorem o napětí až 80 V. To znamená, že na jedno nabití vydrží pracovat až hodinu a jeden článek jde sdílet s několika dalšími stroji jedné řady.

Mezi elektřinou a benzinem

Zcela zásadní výhodou dnešní moderní AKU zahradní techniky je skloubení těch nejlepších výhod z elektrických a benzinových strojů. Tyto stroje jsou tedy tiché, neprodukují žádné emise, zároveň jsou při práci nezávislé na přívodním kabelu a tím velmi flexibilní.

Produktové řady výrobků se nabízejí s akumulátory o napětí 24, 36, 48, 56 a 80 voltů. Jen tím bychom se však orientovat neměli, velice zásadní je hodnota kapacity. Například sekačka s 80V článkem o kapacitě 5 Ah (ampérhodin) vydrží pracovat až hodinu.

Různé stroje

U sekačky není problém ani vyšší trávaZahradní sekačky jsou nejčastěji poptávanou kategorií. Kromě menších modelů se záběrem do 40 cm jsou k dispozici i typy s variabilním pojezdem a šíří záběru až 53 cm. Tomu také odpovídá použitý akumulátor a jeho kapacita. U sekaček je běžně ve výbavě sběr do koše a mulčování, velké modely vznikly instalací bateriového pohonu na šasi, určené pro benzinové motory.

Velmi příjemná je i bateriová řetězová pila, se kterou můžeme pracovat jak při prořezávce stromů nebo zpracování palivového dřeva, ale i doma v dílně při různých řezbářských či tesařských pracích. Nejúžasnější jsou úzké modely, s nimiž se snadno manipuluje i v úzkých korunách stromů.

Místo vyžínače se nám vyplatí podívat se po hřídelovém křovinořezu, který využijeme jak při běžných dosekávacích činnostech, tak při kosení přerostlé trávy za plotem nebo ve svahu před chalupou.

AKU nůžkyMezi doplňkové přístroje patří plotostřihy, běžně nabízející laserově ostřenou řezací lištu s délkou i více než 60 cm nebo foukače, jež pomohou při podzimním úklidu listí a jiných nečistot ze zahrady.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS