V jejich prospěch často hovoří i nižší hmotnost, daná masivním využitím dnes již tradičních plastových skeletů. U značkových přístrojů se nemusíme obávat zkrácené životnosti — plasty procházejí velmi náročnými zkouškami a díly jsou navrhovány tak, aby nebyly nejslabšími články.

Jsou tu však i nevýhody těchto strojů — především omezená doba provozu. Akumulátor totiž vydrží pohánět zařízení běžně tři čtvrtě hodiny až hodinu podle toho, v jakém je stavu a jakou má kapacitu.

Vyšší kapacita často znamená možnost déle pracovat. Proto si dnes řada majitelů těchto strojů pořizuje akumulátor druhý, záložní. Jedním při práci pohání stroj a druhý mezitím nabíjí v rychlonabíječce.

Akumulátorové stroje a nářadí vyžadují prakticky jen pravidelnou očistu po práci a nabíjení. Akumulátor jako takový však není dobré nechávat přes zimu ležet ladem, mohla by se prudce snížit jeho kapacita. Proto jej nabíjíme i v zimě, a to alespoň jednou měsíčně.

Nový akumulátor pro výkonnější stroje stojí až 3000 Kč. Při koupi bychom se měli zajímat o kapacitu: Vždy platí, že čím je vyšší, tím má akumulátor delší výdrž na jedno nabití. Stroje využívají různá napětí akumulátorů, nejčastěji 12, 24 nebo 36 V.

Sekačky

Aku sekačky na trávu sice nejsou tak žádané jako jejich benzinoví sourozenci, nicméně i tak se jedná o zajímavé stroje určené pro péči o zahrádky s plochou až 500 m². Většina rotačních sekaček v této třídě disponuje záběrem sečení kolem 35 cm a sběracím košem o kapacitě až 40 litrů.

Moderní sekačky nabízejí i mulčování, které je oblíbeným ekologickým trendem, i když ne vždy trávníku prospívá.

Princip sečení je stejný jako u jiných sekaček s elektromotorem nebo spalovacím pohonem: Na hřídeli motoru je uložen nejčastěji hliníkový unašeč a na něm je namontovaný vrtulový nůž, který seče a zároveň odhazuje sečený porost do sběracího koše.

  • Ceny nejlevnějších značkových sekaček začínají na necelých 8000 Kč a nejdražší a nejlépe vybavené modifikace pak stojí kolem 13 000 Kč.

Pro ty, kteří touží po něčem výjimečném, existují vřetenové sekačky s akumulátorovým pohonem. Stroje jako takové mají stejný záběr jako klasické sekačky, jejich výhodou však je podstatně nižší hlučnost a také mnohem kvalitnější řez. Vřetenová sekačka stojí kolem 10 000 Kč, přičemž v ceně bývá obvykle jako u jiných přístrojů stroj samotný, nabíječka, akumulátor a nechybí ani sběrací koš.

Pro detaily

Nejmenší přístroje s akumulátorovým pohonem představují zastřihovače, které vypadají jako menší plotostřihy.

  • Kvalitní zastřihovače můžeme sehnat za 1500 Kč. Za tu cenu již třeba dostaneme zařízení se dvěma vyměnitelnými adaptéry.

Tím jednodušším je nástavec na zastřihávání okrajů trávníku, který disponuje šíří záběru kolem 10 cm. Pro přesné vytvarování keříků nebo živých plotů s drobnými stonky výborně poslouží adaptér plotostřihu s délkou lišty do 20 cm.

Šikovný plotostřih s délkou lišty 45 cm zvládne bez problémů živý plot i se silnějšími stonky, což je typický příklad u chalup, kde rostou živé ploty z jehličnanů, například ze smrčků.

Tyto plotostřihy zpravidla mívají otočnou zadní rukojeť a váží 3 kg. Zařízení vydrží pracovat běžně tři čtvrtě hodiny, nabíjení trvá jako u menších typů asi čtyři hodiny.

  • Značkové plotostřihy zakoupíme v cenových relacích od 4000 Kč výše.

Pro dosekávání u záhonů, kolem cestiček a na jiných místech, kam se nedostaneme s běžnou sekačkou, dobře poslouží strunový vyžínač.

  • Vyhneme se ale příliš levným a neznačkovým přístrojům a vybíráme z modelů s cenou od 3000 Kč, se záběrem struny kolem 24 cm, nastavitelnou rukojetí a třeba i strunovou hlavou.

Výdrž mají stejnou jako plotostřihy, ale jsou lehčí.

Malým a šikovným zařízením jsou také aku pilky pro lehkou prořezávku různých keříků nebo slabých větví stromů. Vyměnitelný pilový list bývá součástí standardní dodávky stejně jako akumulátor a nabíjecí zařízení.

  • Tento lehký přístroj zvládne na jedno nabití až dvě stě řezů a stojí kolem 2500 Kč.

Pro stromy

Skvělým akumulátorovým náčiním pro využití v zahradě jsou řetězové pily s akumulátorovým pohonem. Díky jejich menším rozměrům je můžeme používat všude tam, kam bychom se s běžnou motorovou pilou nedostali. Ty úplně nejmenší pily mají výhodu ve vysoké míře obratnosti při řezání, přičemž délka lišty se pohybuje kolem 12 cm a hmotnost kolem 2,5 kg.

Některé šikovné modely lze dokonce připnout na teleskopickou tyč, větší modifikace jsou vybavovány lištou o délce nad 25 cm a výkonné akumulátory je udrží v chodu po dobu až jedné hodiny.

  • Ceny těchto výrobků startují na necelých 8000 Kč, ty nejvýkonnější pak stojí až 16 000 Kč.

Foukače

Pro sfoukávání nečistot nebo značného množství listí ze zahrad se nabízejí foukače, které běžně na jedno nabití vydrží pracovat půl hodiny. Vzduch proudí rychlostí nad 200 km/h, přičemž obsluhující osoba nebývá unavena hmotností stroje, protože většina akumulátorových foukačů není těžší než 1,5 kg.

  • Výrobky této kategorie se u renomovaných značek cenově pohybují na hranici 3000 Kč, cena samozřejmě může být i vyšší, závisí na výbavě a výkonnosti daného stroje.

Při nákupu se zajímáme, zda je foukač v základním balení vybaven akumulátorem a nabíječkou. Některé stroje jsou na internetu k dostání za velice lákavé ceny, jenže akumulátor i nabíječku je třeba koupit zvlášť.

Foto Bosch, Dolmar a Stiga