Čím čerpat vodu

Zahradu bez vody si asi nedovedeme představit. Pravda, existují japonské meditační „suché“ zenové zahrady, jejichž tvůrci vytvářejí stylizované miniaturní krajiny jen z umně vybraných a pečlivě naaranžovaných kamenů, štěrku a písku, a vody jim tedy netřeba. To je však výjimka a většina majitelů zahrad se proto musí popasovat s problémem, jak vodu dostat od zdroje tam, kde je jí na zahradě třeba.

Základní rozdělení čerpadel a jejich charakteristiky

Jezírková čerpadla

Mají odolnou konstrukci, protože musí pracovat prakticky nepřetržitě během celého roku, a to několik let. Navíc často v bahně a mezi kameny na dně zahradních rybníčků. To se pochopitelně odráží v jejich vyšší ceně. Přestože jsou z běžných čerpadel většinou nejdražší, jejich místo v jezírkách a umělých vodních nádržích je nezastupitelné.

  • Kromě bezporuchovosti je u nich důraz kladen na velký průtok při minimální spotřebě.

Bazénová čerpadla

Odolávají povětrnostním vlivům při teplotách nad 0 °C a také dokážou pracovat nepřetržitě po celou sezonu. Na rozdíl od jezírkových čerpadel nejsou ponorná, ale jsou umístěna u bazénu a vodu čerpají do filtru nebo do ohřívacích kolektorů a zpět. Jsou stavěna pro maximální průtok a musí být schopna vyvinout tlak dostatečný pro připojení na filtraci či sluneční kolektory.

  • Důležité je také, na jaký druh filtru mají být připojena, proto je nejlepší kupovat kompletní sadu čerpadlo — filtr.

Zahradní čerpadla

Jsou určena pro připojení dvou hadic: Jedné sací, kterou umístíme do zdroje vody, a druhé zahradní, kterou vedeme vodu tam, kde je jí třeba. Nejčastěji je využijeme k zalévání, ale dokážou čerpat vodu i ze zatopených sklepů, ze zahradního jezírka, když je třeba je vypustit.

  • Tato čerpadla vynikají robustní konstrukcí a plasty odolnými UV záření, kterým jsou venku na zahradě od jara do podzimu vystavena.

Pro čerpání vody ze zatopených sklepů, ze sudů a podobných míst jsou určena zahradní ponorná čerpadla. Jsou vybavena plovákem, který čerpadlo vypne, když hladina klesne pod kritickou mez. Jsou podobná jezírkovým čerpadlům, ale na rozdíl od nich nejsou určena pro nepřetržitý provoz.

Sudová čerpadla

Jsou určena pouze k čerpání ze sudů a z vodních nádrží. Z tělesa čerpadla vede přímo dolů sací roura, takže čerpadlo lze zavěsit přímo na hranu sudu. Tato čerpadla se však vzhledem ke svému jednostrannému využití dnes příliš nepoužívají. Pokud však jiný zdroj než vodu ze sudu nebudete využívat, je tento typ čerpadla jasnou volbou.

Domácí čerpadla

Jsou určena ke stejným účelům jako zahradní čerpadla, na rozdíl od nich a od bazénových čerpadel však pracují v interiéru a nemusejí tedy odolávat povětrnostním vlivům. Často také nejsou vhodná k čerpání zakalené vody.

Studniční čerpadla

Slouží k čerpání vody z velkých hloubek (často až několika desítek metrů), navíc dosahují vyššího tlaku, aby naplnila tlakovou nádobu. Často jsou nepřetržitě v pohotovosti a jejich konstrukce tedy musí být co nejodolnější. Cena těchto čerpadel je v porovnání s jinými typy opět výrazně vyšší.

Kalová čerpadla

Zahrnují dvě podskupiny.

  • Klasická kalová čerpadla čerpají kaly například ze zanesených jezírek a vodních nádrží.
  • Fekální čerpadla čerpají odpad z jímek a septiků. Oproti klasickým kalovým čerpadlům jsou vybavena noži, které rozmělní čerpané kaly.

Parametry čerpadel

Jezírková

Mají výkon 5000—50 000 l/hod. a výtlak 2—10 m. Čerpadla s menším výkonem než 5000 l/hod. se používají pro fontánky a malé potůčky, ale většinou „neutáhnou“ filtraci. Vzhledem k výkonu mají velice nízkou spotřebu. Na 1 W příkonu většinou můžeme počítat zhruba s průtokem 100 l/hod. Ceny podle výkonu začínají na 5000 Kč, ale mohou se vyšplhat až na desítky tisíc Kč.

Bazénová

Na 1 W příkonu můžeme počítat s průtokem 30 l/hod. při vyšším výtlaku, který začíná na 10 m. Například při příkonu 500 W má čerpadlo výkon 15 000 l/hod. a výtlak až 13 m. Větší výtlak je nutný vzhledem k napojení na objemné pískové filtry. Běžný rozsah příkonu bazénových čerpadel se pohybuje v rozmezí 150—2000 W, jejich ceny pak v rozmezí 3000—20 000 Kč. Výkon čerpadla volíme podle objemu bazénu a čerpadlo kupujeme v sadě s filtrací.

Zahradní

Na 1 W příkonu dosahují průtoku kolem 4 l/hod. při výtlaku až několika desítek metrů. Například čerpadlo o příkonu 1000 W přečerpá 3600 l/hod. z hloubky 7 metrů do výšky 40 metrů. Běžné cenové rozmezí je 1000—6000 Kč.

Sudová

Jsou podobná zahradním, ale jsou menší. Příkon je obvykle 500 W s výtlakem do 20 m z hloubky do 2 m, při výkonu až 4000 l/hod. Cenová relace: 2000—6000 Kč.

Domácí

Mají stejný poměr příkon/průtok i výtlak jako zahradní čerpadla. Běžné cenové rozmezí je 1000—10 000 Kč.

Studniční

Na 1 W příkonu dosahují průtoku kolem 3 l/hod. při výtlaku až 100 m. Například 1000W čerpadlo dosahuje výkonu 4000 l/ hod. z hloubky 50 m. Cenové rozmezí: 5000—15 000 Kč. Více než u jiných typů se zde vyplatí investovat do kvality, protože instalace nebo výměna je obtížná a nákladná.

Kalová

Na 1 W příkonu připadá kolem 15 litrů přečerpané kalové vody za hodinu. Při příkonu 1000 W tak dopraví 15 000 l/hod. do výšky 8 metrů. Cenové rozmezí je 1000—5000 Kč.

Jiří Pokluda