Obliba drtičů zahradního odpadu a štěpkovačů rok od roku roste. Tato zařízení vydatně přispívají k tomu, že zahrada je uklizená a příjemná na první pohled.

Drtiče dokážou zlikvidovat hromadu větví po prořezávce stromů a stejně tak si poradí se zbytky košťálové zeleniny nebo i s odkvetlými květinami. Bez drcení by se nejen větve, ale i jiný zahradní odpad v kompostu rozkládal velmi dlouhou dobu.

Existují dokonce fajnšmekři využívající drtiče k likvidaci kostí, které se nahromadí v kuchyni po přípravě oběda.

Vybíráme stroj i prodejce

Drtiče zahradního odpadu nakupujeme u prodejců renomovaných značek, abychom při případných závadách neměli problémy s reklamacemi.

Při koupi můžeme požadovat odvoz stroje až do domu. Většina institucí, zabývajících se prodejem a servisem zahradní techniky, to považuje za samozřejmost a dovoz zprostředkuje zdarma v rámci nákupu.

U drtičů poháněných benzinovým motorem by měl být návod k obsluze těchto motorů a popis základní údržby.

Po rozbalení zkontrolujeme, zda je zboží kompletní, nesmí chybět účtenka o prodeji, záruční list a návod k obsluze, ve kterém je uveden i seznam smluvních servisů.

Snažíme se vybrat spíše silnější model, který zvládne větší průměr větví. Se slabším drtičem bychom nemuseli být spokojeni, protože se například může řezací mechanika při drcení silných větví zahlcovat, dokonce se může zastavit a poškodit motor. A jeho výměna je pak drahá.

Pro malé zahrady s rozlohou do 500 m2 vystačíme s elektrickým drtičem s motorem o výkonu 1600 W, který zvládne rozsekat větve o průměru 3 cm. Na větší rozlohy, například okolo 1000 m2, již potřebujeme stroj s výkonem nad 2000 W. Takové provedení by mělo zvládat průměry okolo čtyř centimetrů.

Plocha s velkým výskytem vzrostlých stromů vyžaduje větší investici v podobě kombinovaného stroje se spalovacím motorem. V tomto případě volíme ze dvou provedení – jednoúčelové je dražší, adaptér ke stavebnicovým malotraktorům vyjde podstatně levněji a při skladování zabírá jen málo prostoru.

Drtič, štěpkovač, nebo obojí?

Zařízení pro zpracování zahradního odpadu používají dvě technologie:

Drcení

Dřevěný materiál na velmi drobné kousky řeže kotouč osazený oboustranně použitelnými noži z kalené oceli, které lze snadno brousit a udržovat. S touto technikou můžeme zpracovávat materiál do průměru zhruba pěti centimetrů a ceny drtičů renomovaných značek začínají na částce 2500 Kč.

Štěpkování

Při něm jsou silné průměry větví rozkouskovány na štěpky. Dělení obstarávají ozubená kola a přítlačná deska. Jistou nevýhodou je, že musíme použít vyšší vstupní výkon a počítat s náročnější údržbou. Pokud ji totiž zanedbáme, ozubené kolo přestane štěpky oddělovat od sebe a začnou vznikat takzvané řetězy. Příčinou může být opotřebení kola, případně velké mezery mezi ním a přítlačnou deskou.

Štěpkovače bývají nejčastěji poháněny benzinovými motory, ale běžně jsou k dostání i štěpkovače s elektrickými motory.

Kombinace

Nejlepší variantu představuje kombinace drtiče a štěpkovače v jednom. Tato verze je vyhrazena hlavně motorům benzinovým, které vynikají velkým točivým momentem. Obě zařízení jsou vmontována do jednoho celku, přičemž každé používá vlastní plnicí otvor a mechanické části. Hlavní nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena.

Zajímavým počinem je elektrický kombinovaný drtič. Ten ovšem nekombinuje obě techniky, nýbrž umožňuje jednoduchou přestavbu z jedné do druhé, tedy z drtiče podle potřeby uděláme štěpkovač a naopak.

Kvalitní elektrický štěpkovač stojí 4000 Kč, stroj s přestavitelným setem 10 000 Kč, adaptér ke stavebnicovému systému od 6000 do 20 000 Kč podle provedení a benzinový kombinovaný stroj 25 000 Kč.

Velký vstupní otvor

Při výběru bychom vedle technických parametrů měli zohlednit i velikost vstupního otvoru a velikost výhozového kanálu. Stroj s malým vstupem totiž velmi špatně zpracovává větve rozsochatých tvarů a jiný podobný odpad s větším průměrem, nedostali bychom do něj například svazky stonků vzrostlých slunečnic, které bychom chtěli po sezoně zlikvidovat.

Také výhozový kanál by měl být dostatečně velký, aby jej rozdrcená hmota neucpávala a tím celý stroj nezastavovala. Časté čištění totiž práci velmi zdržuje.

Většina drtičů je vybavena pryžovou záklopkou, která zabraňuje, aby byl drcený materiál vymršťován proti obsluze, a některé stroje mají již z výroby vlastní sběrací zařízení.

Údržba se vyplatí

Po práci demontujeme svrchní kryt drticího ústrojí, přičemž celý pracovní prostor velmi důkladně očistíme od rostlinných zbytků. Zároveň zkontrolujeme nabroušení ostří, protože tupé nože nadměrně zatěžují motor.

U štěpkovačů se zaměříme na opotřebení ozubeného kola a jeho přítlačné desky. Jednou za dva roky celé ústrojí sejmeme ze stroje, rozebereme a umyjeme technickým benzinem. Tím zajistíme, že i po delší době půjdou bez problémů vymontovat. Když tento pravidelný úkon zanedbáme, přivodíme si problémy − zbytky drcené hmoty totiž po nějaké době vytvoří lepivou vrstvu, která se velmi špatně odstraňuje.

Elektrickému pohonu bychom měli zajistit čistou mřížku pro vstup chladicího vzduchu, aby se během práce nepřehříval a nezastavoval. Nejpozději po pěti odpracovaných sezonách celý motor vymontujeme z krytu a očistíme tlakovým vzduchem.

Údržba spalovacích motorů je mnohem náročnější. Vyžadují nejen čistá chladicí žebra na válci, ale každoročně musíme měnit olej, vzduchový filtr a někdy i zapalovací svíčku.

Starý olej na sebe navazuje velké množství vody a mohl by způsobit značné škody.

Některé modely drtičů jsou vybaveny motorem s olejovým filtrem, který vyměníme vždy na jaře zároveň s olejem.

Nakonec prověříme řemenový pohon ústrojí.

Foto Mountfield, Bosch, GGP Czech a Stihl