Čím pročistit a regenerovat trávník, které nářadí nebo stroje použít
23. 3. 2016

Čím pročistit a regenerovat trávník, které nářadí nebo stroje použít

Okrasný trávník můžeme na jaře ošetřit v zásadě dvěma různými způsoby, přičemž nejlepší je jejich vzájemná kombinace. Provzdušníme tak travní porost i jeho kořenový systém.

Provzdušnění, vyčištění, prořezání

Aerifikace znamená odstranění travní plstě a jiných nečistot z prostoru mezi jednotlivými rostlinami. Tímto způsobem se částečně nakypří půda mezi stébly, takže trávník na tom bude o něco lépe. Ke kořínkům se dostane vláha a živiny.

  • Aerifikátor je vybaven pružinovými hrabicemi, jež efektivně vyhrabou nejen plsť, ale poradí si i s velkým množstvím jinak obtížně odstranitelného mechu, rostoucího především na stinných místech a na kyselých půdách.

Vertikutace má za úkol svisle prořezat travní koberec, aby se vzduch dostal ke kořenům, a kořeny zároveň zkrátit a tím je donutit k obnově. Trávník je pak ve výsledku nejen čistý, ale také zdravý a svěže zelený.

Vertikutace má za úkol svisle prořezat travní koberec, aby se vzduch dostal ke kořenům

K vertikutaci lze použít speciální hrábě nebo vertikutátory, používající řadu ocelových nožů, které plochu prořezávají.

  • Nože vertikutátoru se velmi dobře poperou s množstvím mechu a jiných nečistot a tím částečně nahradí i aerifikaci.

Vhodné nářadí či stroje vybíráme podle velikosti trávníku

Pro nejmenší zahrádky, třeba právě ty v zahrádkářských koloniích, je zbytečné pořizovat zařízení poháněné elektrickým nebo spalovacím motorem. Trávník tam vyčistíme železnými či dražšími speciálními vertikutačními hráběmi, které briskně zatočí s nejrůznějšími nečistotami, travní plstí a mechem. Stojí asi 1600 Kč včetně ergonomické násady.

Pro větší zahrady s výměrou do 500 m² můžeme už uvažovat o elektrickém aerifikátoru. Tyto stroje mají šasi vyrobené ze dvou odlišných materiálů. Nižší třída disponuje tělem z termoplastického materiálu a aerifikačním válcem uloženým do kluzných pouzder. Za takové zařízení dáme asi 2500 Kč.

vertikutační podrážky

Dražší vertikutátory poháněné elektrickou energií z přívodní šňůry mají tělo z ocelového, někdy i pozinkovaného plechu a masivní nožový válec. Jejich ceny startují na 4000 Kč, renomované značky stojí až 10 000 Kč.

Pro velké zahrady

Pozemek o výměře 1000 m² a větší, který je převážně pokrytý pěstěným trávníkem, už vyžaduje investici do motorového vertikutátoru. Raději se vyhneme příliš levným strojům s neznačkovými motory, protože bychom později mohli jen těžko shánět náhradních díly, anebo by byly příliš drahé.

Kvalitní stroje používají zásadně značkové OHV motory Briggs & Stratton, případně jejich ještě modernější OHC ekvivalenty od Hondy. Od původních motorů s žebrováním hlavy válce (ty jsou vybaveny SV rozvodem) se kvůli větším vibracím, vyšší spotřebě a celkově menšímu uživatelskému komfortu postupně upouští.

Také pracovní komora by měla být celokovová a vertikutační válec s noži musí mít valivé uložení. U vertikutátorů s válcem uloženým kluzně je totiž vyšší riziko, že se při častějším používání porouchají. S pojezdovými koly je to stejné — u kluzných pouzder se mnohem častěji vyskytuje nežádoucí vůle.

benzínový vertikutátor se hodí pro větší zahrady

i

Kvalitní benzinové vertikutátory stojí asi 11 000 Kč, profesionální až 20 000 Kč.

Využití sběracího koše je na našem uvážení, protože při velkém množství vyhrabávaného materiálu raději tento vak demontujeme a materiál shrabeme a odvezeme na kolečku.

Multifunkční stroje

Zajímavou možnost máme, když požadujeme více než jen provzdušňovač. Jeden z německých výrobců přišel s naprosto revolučním řešením: Sekačku o záběru necelých 40 cm standardně vybavil aerifikačním válcem, který je navíc vypínatelný. Jsou to vlastně dva stroje v jednom, což přináší znatelnou úsporu provozních nákladů. Tato speciální sekačka stojí asi 7000 Kč.

V dnešní době máme také možnost vybírat z nejrůznějších multifunkčních zařízení, kdy jeden motor obsluhuje několik pracovních nástrojů. Nejjednodušší jsou malé rotační kultivátory s jednoválcovým motorem o obsahu kolem 50 cm³, u nichž aerifikační hrabice nebo vertikutační hvězdice montujeme místo kypřicí soupravy na vývodovou hřídel šnekového převodu. Takový šikovný pomocník má však jednu nevýhodu — stojí kolem 20 000 Kč.

vertikutační nože

Větší stroje jsou vybavovány různými „sekačkovými“ motory s objemem válce od 160 do 190 cm³ a stejně jako jejich menší sourozence je využijeme na čištění trávníků nebo kultivaci záhonů. A cena je paradoxně nižší, stroj s aerifikačními pružinami a kultivačními noži stojí asi 13 000 Kč.

Největším zařízením určeným k provzdušňování je stavebnicový stroj vybavený „sekačkovým“ typem motoru s odstředivou spojkou. V základním setu máme k dispozici aerifikační pružiny, které podle potřeby jednoduše vyměníme za vertikutační nože. Zařízení je poháněno šnekovým převodem a jeho záběr je až úctyhodných 60 cm. Motor lze odejmout a využít celoročně i na jiných strojích. Nejlevnější provedení koupíme zhruba za 25 000 Kč.

Poznámka: Při prvním použití stroje se nám určitě nepodaří trávník důkladně vyčistit, proto plochu projedeme ještě jednou nebo i víckrát.

Foto archiv firem

Pro Receptář Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Zahrada, trávník

(Michal Turna), 15. 8. 2016, 12:00

Konkrétní tipy? někdo?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS