Jak si ulehčit katrování zeminy?
26. 6. 2018

Jak si ulehčit katrování zeminy?

Pokud potřebujeme prosítovat větší množství zeminy nebo hlíny z kompostu, použijeme zahradní síto. Práci nám může ulehčit speciální stroj. Zruční kutilové si vhodného pomocníka často sestrojí sami.

Prohazovačka je základní možnost pro všechny.Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota. Lehká půda nám půjde přehazovat snadno i přes síto s menšími oky, těžší zeminu pak musíme prohazovat vícekrát nebo zvolit síto s většími oky.

Když zahradní síto nestačí

Pro častější použití se nabízejí bubnové katrovačky s elektrickým pohonem. Buben je po celém obvodu děrovaný a lze do něj použít i vložku. Díky tomu pak prosítujeme zeminu tak, že nám zůstávají pouze jemné částečky. Hrubší kusy a nerozložené rostlinné zbytky z kompostu se zachytí v bubnu, následně se umístí do kompostu, kde poslouží jako dobrý aktivační základ. Díky dlouhému profilu bubnu je pracovní efekt zařízení velmi precizní. Cena elektrické katrovačky vychází kolem deseti tisíc korun.

Elektrická katrovačka

Pro velké kompostárny se nabízí řešení v podobě vibračních sít. Tato technologie je poměrně moderní, Achilovou patou je však zvýšená hlučnost, kterou způsobuje zvýšený počet pohybujících se dílů.

Šikovné ruce

Zdatní kutilové si katrovačky vyrábějí doma sami z různých komponent. Velmi jednoduchým řešením může být buben z vyřazené pračky, jehož hřídel opatříme řemenicí většího průměru oproti řemenici hnacího elektromotoru tak, aby otáčky byly malé a převodování bylo tak řešeno do síly. Pokud se nám podaří svařit rám, který nese motor i buben, pak máme šikovného pomocníka.

Na internetu nalezneme mnoho různých videí s katrovacími stroji, vyrobenými podomácku. Zde je video velmi vydařeného zařízení, kdy majitel stroj opatřil delším bubnem s pletivem a výsledek práce vypadá minimálně velmi přesvědčivě. Pohon je řešen přes malou převodovku, která mění otáčení z vertikální do horizontální roviny. Motor, zavěšený za bubnem, je dobře chráněn před špínou a vlhkostí. Prosévací buben zde běhá na čtyřech ložiskových rolnách.

Hotová katrovačka pro připojení motoru.

Detail převodovky s přírubou.

Vrcholem kutilského umění je prosévačka, přizpůsobená pro pohon benzinovou pohonnou jednotkou pro jednoosý traktor. Tento nápad byl zrealizován s pomocí starší převodovky pro lištovou sekačku, jejíž hnací hřídel pohonu kol posloužila pro pohon katrovacího zařízení. Tím, že autor nápadu přemýšlel nad každým detailem, prosévaná hmota padá přímo na korbu vozíku malotraktoru. Pohonná jednotka se jen přesadí z tažné převodovky na prosévačku a ihned je možné pracovat.

Katrovačka při práci.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS