Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota. Lehká půda nám půjde přehazovat snadno i přes síto s menšími oky, těžší zeminu pak musíme prohazovat vícekrát nebo zvolit síto s většími oky.

Když zahradní síto nestačí

Pro častější použití se nabízejí bubnové katrovačky s elektrickým pohonem. Buben je po celém obvodu děrovaný a lze do něj použít i vložku. Díky tomu pak prosítujeme zeminu tak, že nám zůstávají pouze jemné částečky. Hrubší kusy a nerozložené rostlinné zbytky z kompostu se zachytí v bubnu, následně se umístí do kompostu, kde poslouží jako dobrý aktivační základ. Díky dlouhému profilu bubnu je pracovní efekt zařízení velmi precizní. Cena elektrické katrovačky vychází kolem deseti tisíc korun.

Pro velké kompostárny se nabízí řešení v podobě vibračních sít. Tato technologie je poměrně moderní, Achilovou patou je však zvýšená hlučnost, kterou způsobuje zvýšený počet pohybujících se dílů.

Šikovné ruce

Zdatní kutilové si katrovačky vyrábějí doma sami z různých komponent. Velmi jednoduchým řešením může být buben z vyřazené pračky, jehož hřídel opatříme řemenicí většího průměru oproti řemenici hnacího elektromotoru tak, aby otáčky byly malé a převodování bylo tak řešeno do síly. Pokud se nám podaří svařit rám, který nese motor i buben, pak máme šikovného pomocníka.

video