Základem každého, ať už elektrického nebo benzinového stroje, je sestava horizontálně umístěných, speciálně zahnutých nožů, které svým otáčením důkladně prokypřují půdu. Tyto nože se běžně vyrábějí z vysokopevnostní oceli, která je velice odolná proti otěru. Jsou-li však nože z klasického plechu, mají kratší životnost a tvarovou stálost. To může mít negativní vliv i na další komponenty. Kvalitní nůž vydrží i náraz do kamene, kdežto ten lacinější se ohne nebo praskne, a tak může poškodit tělo převodovky.

Elektřina nebo benzin?

Základní a nejlevnější verzí je elektrický kultivátor (rotavátor), často označovaný jako elektrická motyčka. Hodí se především pro velmi malé zahrádky a skleníky. Díky své nízké váze je tento přístroj ocení ženy a starší osoby, které požadují snadnou práci na zahrádce po celý rok a nechtějí kypřit pomocí hrábí nebo klasické motyky. Převod u motyčky je z elektromotoru zajištěn pomocí šnekového převodu, který by měl mít stálou náplň oleje. Pro občasné využití stačí motor s příkonem kolem 0,75 kW; silnější verze mohou mít až dvojnásobek.

Vyšší verzi představují verze s malým benzinovým motorem, v nichž jsou nejdále provedení čtyřtaktní. Jedná se o upravené motory z křovinořezů, přičemž takto poháněné motyčky mají velmi jednoduchý start, nízkou spotřebu paliva a velmi klidný chod. Také neprodukují zapáchající škodliviny, což je běžné u modelu dvoutaktních, pokud použijeme do paliva více oleje než je v doporučeném poměru. Vskutku nedoceněným pomocníkem je vícefunkční křovinořez s dělenou hřídelí, kde je možno místo sekacího adaptéru připojit kultivátor. Toto příslušenství značně rozšiřuje použitelnost jednoho zařízení.

Když už malý strojek nestačí

Pro střední a větší zahrádky jsou určeny jedno nebo víceúčelové rotační kypřiče střední velikosti, nabízející záběr přibližně od 45 cm po necelých 100 cm. Prodávají se jak v levném provedení, kde ale musíme počítat s kompromisy ve formě nepříliš kvalitně zpracované šnekové převodovky a primárního řemenového převodu. Lepší volbou jsou dnes modely s mechanickou kuželovou spojkou, kde tedy odpadají řemeny - největší překvapení je ale cena, která se velmi podobá těm laciným strojům, i když zde je kvalita o mnoho dále.

Zajímavým počinem jsou víceúčelové jednoosé malotraktory, které umožňují měnit mnoho různých adaptérů po celý rok. Sestava kypřicích nožů se zde běžně montuje místo tažné nápravy. Nejdále jsou dnes stroje s odstředivou spojkou - umí nabídnout jak dva typy nožů, pro lehčí nebo těžší půdy. Zásadním prvkem je vícerychlostní převodovka, která je základem, díky čemuž odpadají řemenové převody, které by mohly v náročném nasazení přinášet problémy. Spojení mezi motorem a převodovkou zajišťuje již zmíněná odstředivá spojka. Díky přenesení hmotnosti celého stroje na osu kypřicích nožů stroj dokáže zpracovat i tvrdší půdní struktury. Nedílnou součástí každého rotačního kypřiče je i brzdicí radlička, která pomáhá jak s kypřením půdy mezi sestavami nožů, tak s jeho ovladatelností.