Malá řetězová pila pomůže při řezání, dávejte si pozor na laciné modely
18. 12. 2018

Malá řetězová pila pomůže při řezání, dávejte si pozor na laciné modely

Jednoruční motorová řetězová pila je šikovný pomocník. Díky malým rozměrům s ní zvládnete rychlou zimní prořezávku. Perfektně se také uplatní při menších řezbářských a tesařských pracích.

Jak funguje

Detail antivibračního systému pružinamiJejím základem je dvoutaktní motor s ležícím válcem a horizontálně umístěnou klikovou hřídelí. Ta je uložena do valivých ložisek, která se zde mažou směsí benzinu a oleje v doporučeném poměru. Tato směs také zajišťuje mazání všech pohyblivých vnitřních částí motoru. Aby bylo možno s pilou pracovat pod různými úhly náklonu, její karburátor je membránový. Jedná se o stejné řešení jako u řetězových pil klasické koncepce. Avšak proti nim má jednoruční model menší řeznou soupravu a řetěz s jemnějšími řezacími elementy. Pro vysokou spolehlivost je u všech typů těchto malých pil použito bezkontaktní elektromagneticky řízené zapalování. Jde o řešení odzkoušené i v jiných strojích. Skládá se z cívky, kabelu s koncovkou pro zapalovací svíčku a zkratovacího zařízení. K indukci napětí dochází při přiblížení magnetu k cívce. Magnet je zalitý do setrvačníkového chladicího kola. K vypnutí motoru dochází tak, že při sepnutí vypínače motoru dojde ke zkratování primárního vinutí cívky.

Malá pila je šikovný pomocník a jde ovládat i jen jednou rukou

Stále platí, že je třeba se mít na pozoru před velmi levnými výrobky z nekvalitních součástí. Poznáte to jednoduše, podle směšovacího poměru paliva. Kvalitní motory vyžadují mazací poměr 1:50, laciné asijské produkty až 1:25. Příliš mnoho oleje motor spolehlivě zničí tím, že dojde k vytvoření úsad, které  poškodí povrchovou vrstvu válce a pístní kroužky.

Jednoduché ovládání a údržba

Ovládací prvky jsou řešeny tak, aby přístroj bylo možné držet v jedné nebo obou rukách. Nechybí bezpečnostní brzda řetězu, která je součástí každé pily. Při výběru si pilu osahejte a vyzkoušejte, zda vám bude vyhovovat po stránce ergonomie. Některé modely pil mají přístup ke vzduchovému filtru řešen tak, aby nebylo nutno použít nářadí. Nikdy podomácku nezasahujte do seřízení motoru. Pokud dojde k výraznějšímu ochuzení směsi, zadřete motor. Také příliš otupený řetěz nedělá motoru dobře.

Akumulátory pronikají i do sortimentu malých pil

Použití malé pily

Malou řetězovou pilu používají především soukromníci z řad zahradníků. Ti potřebují takovýto šikovný přístroj v rámci provádění „stromové chirurgie“. Jednoruční pila se výborně osvědčila při práci v zarostlých, hustých korunách stromů, kde je potřeba citlivě vyřezat větší množství silnějších větví. U domu ji využijete při různých stavebních úpravách. Ať jde o novou střechu, stavbu pergoly nebo přístřešku pro automobil.

Může být i dárkem

Nadšenec malou řetězovou pilu uvítá i jako vánoční dárek. Přístroje s cenou kolem 10 000 Kč jsou již dostatečně kvalitní na to, aby udělaly službu i náročnému uživateli. Většina prodejců zvučných značek je proškolená, takže vysvětlí ovládání přístroje, předvede jej v chodu a poučí i o správném postupu údržby. Důležité je také mazání řezné soupravy, biologicky odbouratelný olej však v nádrži nesmí přes zimu zůstat. Zrosolovatí a při startu na jaře napáchá škody na mazacím čerpadle. Také palivo se vyplatí na zimu vysát nebo alespoň použít stabilizátor.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS