Stroj i s částečně vybitým akumulátorem nebo chcete-li, baterií, se následně vyčistí a uloží k zimnímu spánku. Řada uživatelů má často pocit, že dnešní moderní technika vydrží snad vše, ale není to pravda.

Nenechat ležet ladem

První a nejdůležitější zásadou je nenechat baterii po dlouhou dobu úplně bez údržby. Po dobu zimní odstávky si zaslouží alespoň jednou měsíčně nabít, i když úplné nabíjení není pro lithiové baterie úplně nejvhodnější. Nejlepší je, před úplným dobitím do 100% stavu, akumulátor vyjmout z nabíjecí stanice. Tím si zachová svoji kapacitu a životnost.

Úplné vybití také ne!

Pokud necháváme často vybíjet akumulátor až do ztráty schopnosti napájet elektřinou právě použitý stroj, zaděláváme si na drahý problém. Takto ,,týraná“ baterie ztratí během jednoho roku až polovinu své kapacity, což se projeví na nedostatečné výdrži na jedno nabití. Následně může vyvstat nutnost pořídit novou, což je v mnoha případech velmi drahá záležitost - naše peněženka může být ochuzena až o 10 000 Kč.

Velká horka nesvědčí

Ačkoliv to řada z nás netuší, akumulátorům vadí jak tuhé mrazy, tak přílišná horka. Pokud necháváme baterie zahradních přístrojů na velkých mrazech, jejich schopnost pohánět stroj může být po několika takových pokusech menší. Mrazy také nemá ráda elektronika, která je téměř v každém případě instalována do obalu akumulátoru.

Moderním bateriím vadí také velká horka. Pokud budete tyto vystavovat teplotám vyšším než 40 °C, jejich kapacita může během sezony poklesnout až o jednu třetinu, což je výrazný rozdíl.

Dva akumulátory a střídat

Pokud používáme více strojů najednou, rozhodně se nám vyplatí vlastnit akumulátory alespoň dva. Při častějším využívání je to skoro nutnost, zvláště tehdy, když pracujeme na větší ploše. Jeden akumulátor pak máme zapojený ve stroji a druhý se nabíjí, případně je připraven k použití.

Rychlonabíječ: ano nebo ne?

Je to ale uspěchaná doba, že? Pořád někam spěcháme a chceme mít i akumulátory pro zahradní techniku co nejrychleji nabité. Jenže, rychlonabíječka je sice nabije zhruba za jednu hodinu, což ale nijak extrémně nesvědčí jejich životnosti. Mnohem lepší volbou je nabíječka klasická, s pomalým nabíjením, která oživuje akumulátor velice šetrným způsobem. Například, pokud 80V program má dobu nabíjení 3,5 až 4 hodiny, je to z hlediska životnosti správně.