Péče o akumulátor se vyplatí: Déle vydrží a nebude ztrácet kapacitu
27. 9. 2017

Péče o akumulátor se vyplatí: Déle vydrží a nebude ztrácet kapacitu

S rozmachem velmi moderní zahradní techniky se rozšiřují stroje, používající různé modely akumulátorů. V sezoně s nimi díky pravidelnému nabíjení není problém, horší to pak bývá, když období největšího ruchu v zahradě a kolem domu končí.

Stroj i s částečně vybitým akumulátorem nebo chcete-li, baterií, se následně vyčistí a uloží k zimnímu spánku. Řada uživatelů má často pocit, že dnešní moderní technika vydrží snad vše, ale není to pravda.

Nenechat ležet ladem

První a nejdůležitější zásadou je nenechat baterii po dlouhou dobu úplně bez údržby. Po dobu zimní odstávky si zaslouží alespoň jednou měsíčně nabít, i když úplné nabíjení není pro lithiové baterie úplně nejvhodnější. Nejlepší je, před úplným dobitím do 100% stavu, akumulátor vyjmout z nabíjecí stanice. Tím si zachová svoji kapacitu a životnost.

AKU pohon najdeme u různných strojů.

Úplné vybití také ne!

Pokud necháváme často vybíjet akumulátor až do ztráty schopnosti napájet elektřinou právě použitý stroj, zaděláváme si na drahý problém. Takto ,,týraná“ baterie ztratí během jednoho roku až polovinu své kapacity, což se projeví na nedostatečné výdrži na jedno nabití. Následně může vyvstat nutnost pořídit novou, což je v mnoha případech velmi drahá záležitost - naše peněženka může být ochuzena až o 10 000 Kč.

Velká horka nesvědčí

Baterie používají už i sekačkové motory.Ačkoliv to řada z nás netuší, akumulátorům vadí jak tuhé mrazy, tak přílišná horka. Pokud necháváme baterie zahradních přístrojů na velkých mrazech, jejich schopnost pohánět stroj může být po několika takových pokusech menší. Mrazy také nemá ráda elektronika, která je téměř v každém případě instalována do obalu akumulátoru.

Moderním bateriím vadí také velká horka. Pokud budete tyto vystavovat teplotám vyšším než 40 °C, jejich kapacita může během sezony poklesnout až o jednu třetinu, což je výrazný rozdíl.

Dva akumulátory a střídat

Pokud používáme více strojů najednou, rozhodně se nám vyplatí vlastnit akumulátory alespoň dva. Při častějším využívání je to skoro nutnost, zvláště tehdy, když pracujeme na větší ploše. Jeden akumulátor pak máme zapojený ve stroji a druhý se nabíjí, případně je připraven k použití.

Rychlonabíječ: ano nebo ne?

Výkonný akumulátor se vyplatí pečlivě udržovat.Je to ale uspěchaná doba, že? Pořád někam spěcháme a chceme mít i akumulátory pro zahradní techniku co nejrychleji nabité. Jenže, rychlonabíječka je sice nabije zhruba za jednu hodinu, což ale nijak extrémně nesvědčí jejich životnosti. Mnohem lepší volbou je nabíječka klasická, s pomalým nabíjením, která oživuje akumulátor velice šetrným způsobem. Například, pokud 80V program má dobu nabíjení 3,5 až 4 hodiny, je to z hlediska životnosti správně.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Akumulátor

(Jaromír Malich), 2. 10. 2017, 13:36

Dobrý den, u některých produktů jsou k dostání rychlonabíječky. Jejich použití v článku také zmiňuji, stejně tak jako možnost mít dva akumulátory najednou, kde jeden je ve stroji a druhý se nabíjí. Dnes jsou schopny výkonné akumulátory udržet stroj v provozu hodinu v kuse, což není málo, zvláště to je znát tehdy, když to porovnám s historií rozvoje aku zahradní techniky, která ve svých začátcích na jedno nabití vydržela maximálně dvacet minut. Dnes zvládne trojnásobek, k tomu škálu výrobků na jeden typ baterie. A už existuje i sekačka se záběrem 53 cm, která má systém 80V a na jedno nabití dá až 900 m2.

akumulator

(Tom), 2. 10. 2017, 11:59

To je sice hezky když se ma akumulator nabijet 4 hod. ale jak dlouho vydrzí tan s kterym dělam? hodinu dvě spiš mín...
Takže dělam hodinu a 3 čekam než se mi to nabije...taková prace je k ho....to už radeji kabel

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS