Křovinořez trávu spíš nadrtí než poseká

Základní možností při výběru strojů pro sečení vysoké trávy jsou křovinořezy. Těch je na tuzemském trhu nespočet modelů včetně laciných provedení z Asie. Bohužel, řada z nich stále nesplňuje požadavky na náročnější využití v terénu, ani základní kvalitativní kritéria. Úspora několika tisícovek při nákupu se může prodražit díky častým poruchám. Proto je vhodnější nákup značkového stroje, který má zajištěný kvalitní servis i dostupné náhradní díly i několik let po ukončení výroby.

Pro méně časté kosení vybíráme některý z nižších modelů s dvoutaktními motory. Naopak, pro profi využití je zapotřebí silný stroj, vybavený těmi nejlepšími prvky. Například antivibrační systém, dekompresní ventil nebo motor se zdvihovým objemem nad 45 cm3, patří do prvků těch nejlepších strojů. Snadné starty, menší hlučnost a čistší provoz nabízí stroje s motory čtyřtaktními, které se řadí do střední výkonové kategorie. Pro technické nadšence existují i křovinořezy akumulátorové, kde jsou skloubeny výhody elektrického a spalovacího pohonu do jednoho celku.

Pro vyžínání vysoké trávy používáme křovinořez, vybavený strunovou hlavou. Avšak takto posečená tráva je výrazně nadrcena, tudíž nevhodná na sušení sena nebo krmení. Struna také travní porost neseká, ale uráží jako velmi otupený nůž sekačky, což má negativní vliv na kondici plochy. Pro tenkostébelnaté porosty využíváme dvou nebo tříbřitý žací list. Díky tomuto systému sečení šetříme celé ústrojí křovinořezu, protože řádně naostřený nůž klade nízký odpor vůči sečené hmotě. Na špatně dostupných plochách, například ve svazích, kde je velmi hustá tráva prorostlá plevely, využijeme žací list tříbřitý.

Bubnová sekačka zajistí kvalitnější krmivo

Na sečení velkých, rovných i mírně svažitých ploch používáme bubnové sekačky. Ty jsou tuzemskou specialitou na úpravu travnatých ploch tam, kde se porost seče za účelem krmení hospodářských zvířat nebo sušení sena.

Základem bubnové sekačky je buben s navařeným diskem, na němž jsou otočně zavěšeny kalené nože s oboustranným ostřím. Po otupení je můžeme otočit, aniž by bylo zapotřebí kupovat nové. Při nutnosti výměny vždy sháníme nože originální, zaručující nejen kvalitu sečení, ale také potřebné mechanické vlastnosti. Neoriginální nože se mohou při nárazu na kámen roztrhnout a způsobit obsluze těžké zranění dolních končetin.

Výška strniště je určena otočným podběhem, klouzajícím po ploše. Jeho celoplošná konstrukce zajistí, že i v nerovném terénu není porost skalpován.

Bubnové sekačky mají svařovaný rám, vyrobený z lisovaných profilů nebo ohýbaných ocelových trubek. Široký rozchod kol je žádoucí pro dobrou stabilitu v terénu, především pak při práci ve svahu. Dvě rychlosti pojezdu nebo hydrostatická náprava zajišťují, že je točivý moment motoru ideálně využitý vzhledem k povaze terénu, jeho členitosti a především výšce sekaného porostu.

Motory bubnových sekaček se používají dnes již zásadně čtyřtaktní, s objemem válce ideálně 160-200 cm3, nicméně existují verze ještě silnější. Moderní prvky motoru, jako například automatický sytič nebo elektrický startér, výrazně startování zjednodušují. Pro těžkou práci volíme stroje s motory, které mají dvojitý filtr vzduchu a ocelovou vložku válce. Nejnáročnější uživatelé ocení možnost pořídit vícefunkční sekačku nebo stavebnicový systém, kde bubnová sekačka je jedním z volitelných adaptérů.