Práce v korunách stromů je poměrně problematická. Pokud se rozhodneme prořezávat, měli bychom na to vlastnit odpovídající vybavení. Malá a lehká motorová řetězová pila je perfektní možností, která majitele zahrady rozhodně nezruinuje. Váží kolem pouhých 4 kg, pro usnadnění startu je vybavena nastřikovačem paliva a řezací lišta má délku do 35 cm. Díky tomu se s takovou pilou vejdeme do úzkých korun stromů a rychle prořežeme i větší množství stromů. Velkou výhodu představuje beznářaďový systém rychlonapínání řetězu. Výkon motoru kolem 1,5 koňských sil na tyto práce zcela dostačuje. Velmi moderní volbou je elektrická řetězová pila s podélně uloženým motorem. Velice štíhlá stavba těla přístroje dovoluje hbitou práci v korunách stromů. Musíme však počítat s nutností přívodu elektřiny.

Moderní AKU řešení

Samostatnou třídou jsou řetězové pily s akumulátorovým pohonem. Ačkoliv jsou nákladnější na pořízení, mají všechny výhody elektrických a benzinových modelů. Především jde o tišší chod, méně náročnou údržbu a vysoký pracovní výkon. Jsou naprosto nezávislé na přívodu elektřiny. Pokud máme v úmyslu takovou pilu pořídit, vybíráme si tak, abychom mohli použít akumulátory s co nejvyšší napěťovou řadou a kapacitou.

Vysoká kapacita bateriového článku dovoluje pracovat na jedno nabití až téměř hodinu. Dnešní akumulátory v provedení s napětím 80 voltů mohou nabídnout kapacitu až 5 ampérhodin. Při dvou článcích, kdy jeden pohání pilu a druhý je v nabíječce, můžeme prořezávat dle libosti. Obrovským plusem většiny dnešní produkce u značkových výrobců je možnost použití jednoho bateriového článku i například v sekačce, vyžínači nebo plotostřihu. Avšak aby nám akumulátory dlouho vydržely, nesmíme je nechat úplně vybít. I přes zimu si zaslouží pravidelné nabíjení alespoň jednou měsíčně.

Teleskopická pila

Jde o malou řetězovou pilu, připevněnou na dlouhé tyči, která je ještě výsuvná. Díky tomu nemusíte složitě řešit zajištění proti pádu ze žebříku a řežete větve pohodlně ze země. Zajišťovací objímka proti povolení vysunuté tyče je samozřejmostí, podobně jako jednoduchý závěsný popruh, pomocí kterého si přístroj zavěsíme přes rameno. Při plně vysunuté teleskopické tyči pila dokáže pracovat ve výšce až kolem 4 metrů.

Příkon motoru této pily se běžně pohybuje kolem 600 wattů, přičemž nejvýkonnější modely nabízejí až 750 W, což je předurčuje k náročnějšímu využití. Jedinou nevýhodou je vzhledem k menším rozměrům přední části přístroje zmenšená nádobka na mazací olej. Náplň tedy musíme častěji kontrolovat, protože jinak může dojít až k roztržení řetězu, případně poškození lišty. Pro příznivce akumulátorů existují také prořezávače s tímto typem pohonu, který je běžně koncipován pro provozní napětí 40 voltů. Tomu odpovídá sice menší hmotnost a rychlejší doba nabíjení, ale také musíme počítat s menší výdrží na jedno nabití.

Foto: archiv Stiga a Stihl