Příprava sekačky na sezónu: během několika minut a podomácku
6. 3. 2018

Příprava sekačky na sezónu: během několika minut a podomácku

Sekačka na trávu patří k nejpoužívanějším strojům v rámci péče o zahradu a okolí domu. Její přípravu proto není radno podcenit, neboť platí, že i malá drobnost nám může připravit pořádně horké chvilky.

Nejprve začneme tím, že se přesvědčíme o stavu šasi. Pokud jsme před zimou provedli řádnou kontrolu, nabrousili nůž, podívali se na stav pojezdového řemínku a oprýskaná místa na barvě opravili základovou barvou, mělo by být vše v naprostém pořádku. Nůž bychom měli brousit a vyvažovat alespoň jednou ročně, řádně nabroušené ostří snižuje spotřebu paliva, neboť klade menší odpor sečenému porostu a nedochází k třepení stébel.

V rámci příprav se zaměříme i na řemínek pojezdu a kontrolu stavu unašeče nože.

Nevyváženost nože se projevuje vibracemi a v Detail pastorku pojezdu.extremním případě to může skončit až poškozením motoru. Vyvažování provedeme podomácku na obráceném šroubováku, na který nasadíme žací nůž svým středovým otvorem a sledujeme, na kterou stranu táhne - z té těžší odbrousíme trochu materiálu z ostří a postup opakujeme tak dlouho, dokud čepel nestojí na šroubováku v rovině. Pokud zjistíme silné opotřebení či praskliny, nůž okamžitě vyměníme za nový.

Výměna oleje

Přípravu sekačky nepodceňujeme.Patří k velice důležitým úkonům, které provádíme vždy na jaře. K tomu, aby olej z motoru lépe vytékal, jej mírně zahřejeme krátkou dobou chodu motoru po dobu zhruba pěti minut. Pak náplň z motoru vypustíme. Častým problémem bývá nepřístupnost nebo úplná absence vypouštěcího šroubu oleje na spodním víku motoru. K odsátí oleje použijeme speciální odsávačku nebo stroj překlopíme na bok tak, aby karburátor byl výše. Napouštěcí hrdlo je vždy na druhé straně motoru tak, aby při vypouštění nedošlo k zaplavení sání olejem, což je nepříjemný problém, se kterým se setkáváme tehdy, pokud sekačku používáme v rozporu s návodem k obsluze, jako je třeba sečení prudkých svahů, kdy může hrozit i převrácení stroje na bok.

Znečištěnou vložku filtru vzduchu vyměníme.

Motor plníme vždy předepsaným množstvím doporučeného oleje a nesnažíme se provádět experimenty, ty motoru skoro vždy uškodí. Pro sekačky s malým záběrem stačí použít všude dostupný olej značený SAE 30, velké stroje mají více zatěžované motory a zde se hodí použít řidší 10W-30. Také se přesvědčíme o stavu vložky vzduchového filtru, její silné znečištění si žádá výměnu za novou. Nesnažíme se o úspory za každou cenu tím, že ji například vyfoukáme stlačeným vzduchem, protože může dojít k poškození filtračního elementu, takže přes trhliny pak motor nasává prach a negativně se to odrazí na jeho životnosti.

Vyčištění tkaniny koše a kontrola kol

Podíváme se dovnitř sběracího koše, zda tkanina není zanesena zbytky trávy, hlíny a ostatních nečistot. Pokud ano, pak tuto vrstvu nejsnáze dostaneme pryč špachtlí. Pracovat musíme opatrně, abychom tkaninu nepoškodili. Sběrací koš můžeme omýt proudem vlažné vody. Dbáme však na to, aby řádně vyschl, protože jinak se v něm může vytvořit plíseň.

Také nezapomínáme na namazání volnoběžných kolíčků v pastorkách u pojezdových kol. Vazelínu nesmíme použít, navázala by na sebe veškerý prach a místo mazadla by se z ní stala brusná pasta, přispívající k opotřebení.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Údržba

(Jirka), 6. 3. 2018, 11:53

Já vše mažu silikomovým olejem a nikdy nebyl problém. Jinak tak jak bylo uvedeno. sekačku lze klopit pouze na stranu rukojeti. Pokud ji budete naklápět tak, jak je uvedeno na obrázku, odepíšete časem motor a jeho příslušenství. Olej nateče tam, kam nemá. Jinak já sekačku během roku nečistím. Nejhorší je, když ji po pokošení trávy myjete vodou. Voda s kombinací trávy vytváří slabou kyselinu a ta vám šasí prožere za pár sezon. Vždy jednou za rok (po sezóně) očistím zaschlou trávu, vyfoukám a celou sekačku zespod nastříkám silikonovým olejem. A takto ji zazimuju. Čistit ji před sezónou v lednu nebo únoru je již pozdě. První sekačku jsem měl 15 let, než mi ji ukradli. Teď mám 6 rok a jede jak nová. Za rok na ni najdu cca 60 motohodin (mám počítadlo). použávím ke sběru listí atd. Olej měním 2 x ročně (po 30 motohodinách). A nikdy jsem neměl žádný problém. Tož tak :-)

údržba sekačky

(VWPsQNukchojFm4Umbm~g), 6. 3. 2018, 11:42

V článku se píše: Také nezapomínáme na namazání volnoběžných kolíčků v pastorkách u pojezdových kol. Vazelínu nesmíme použít, navázala by na sebe veškerý prach a místo mazadla by se z ní stala brusná pasta, přispívající k opotřebení.
Takže mazat nebo ne? A když ano, tak čím aby se nelepil prach?
Mažu tukem, 1x ročně vyčistím a namažu a sekačka funguje už více než 20 let!

Údržba- nepřevracet sekačku

(tbyk4YSSonEDR), 6. 3. 2018, 10:26

Na obrázku je sekačka položena na bok,což může způsobit přelití oleje přes odvzdušnění do sání motoru a potom silné kouření,komplikace se startováním,zakarbonování atd.Jistější je sekačku umístit na podstavce (kozy) a pracovat ve vodorovné pozici.
Poznatek je z vlastní zkušenosti.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS