Nebaví vás zametání? Zkuste motorové koště

Na úklid prostor, jako jsou parkoviště kolem bytových domů či penzionů, můžeme využít šikovný prostředek v podobě jednoúčelového zametacího kartáče. Zametací motorový kartáč je lehký, obratný, ale přitom dimenzovaný na častější zátěž. Některé modely můžeme doplnit o shrnovací radlici na sníh a tak je stroj využitelný celoročně. Základem stroje je rám svařovaný z ocelových profilů a tvářených plechů, kde jsou umístěny převody. Zametací válec je ležatý a pokud má spirálově vedené štětiny, jeho pracovní výsledky jsou velmi dobré - při náročnějším úklidu totiž nepřehazuje materiál na již vyčištěnou plochu.

Velmi šikovným doplňkem je sběrací nádoba, kterou snadno vyprázdníme z místa obsluhy. Pokud tuto nádobu neplánujeme pořídit, nastavitelný sklon válce dovolí odmetat nečistoty přesně tam, kam požadujeme. Jednoúčelové zametací kartáče mají základ v různých strojích, někteří zahraniční výrobci sáhli po základu sněhových fréz, ti tuzemští pro změnu využili základ z bubnových sekaček a mulčovačů.

Wapkou umyjete auto i zašlou dlažbu

Velmi oblíbeným úklidovým přístrojem je tlaková myčka, hovorově zvaná wapka. Základním prvkem každé myčky je čerpadlo, které vytváří z běžného proudu vody kapalinu proudící pod velmi vysokým tlakem. Zapínání a vypínání proudu vody se děje pomocí ovládací rukojeti, která je nedílnou součástí nástavce s mycí tryskou. Pomocí různých vyměnitelných trysek lze umývat nejen běžné povrchy, jako beton, dlažbu a další, užší trysky pak vytvářejí agresivnější paprsek vody, s nímž lze umýt například kolové rypadlo nebo silně znečištěný osobní automobil.

Tlakové myčky pro občasné použití mají tělo čerpadla z plastu, jeho hlava je vyrobena z mosazi. Typy pro náročnější práci mají tělo z lehkých slitin, přičemž uvnitř se nacházejí velmi přesně vyrobené komponenty z oceli. Běžné je napájení těchto přístrojů elektrickou energií, ale v posledních letech se značně rozšířily také přístroje se spalovacím motorem. Ty nabídnou především nezávislost na přívodu elektřiny a také velmi vysoký pracovní tlak. Ten umožní čistit například zašlou dlažbu porostlou mechem.

Drtič nebo štěpkovač?

Úklid na zahradě již tradičně provádíme také s drtiči zahradního odpadu. Ty levnější, vysokootáčkové, používají řezný kotouč s otočnými čepelemi. Vkládaný materiál se řeže na drobné kousky, které je možno kompostovat. Nevýhodou je, že do drtiče musíme větve a další odpad ručně vsouvat. Práce je tedy pomalejší a stroj z principu hlučnější.

Naopak štěpkovač pracuje téměř neslyšně pomocí ozubeného kola a přítlačné desky. Díky tomu si běžně poradí s čerstvými větvemi o průměru kolem 4 cm. Díky samovtahování je práce velmi efektivní, při větším množství materiálu je vhodné, aby stroj obsluhovaly dvě osoby. Pro uživatele, kteří nechtějí řešit problém s přívodem elektřiny, jsou k dispozici také stroje benzinové. Ty jsou o mnoho výkonnější, ale také dražší.