Výběr zahradního vysavače není jednoduchý. Rozsáhlá nabídka výrobků často ve spojení s nízkou cenou dokáže zamotat hlavu nejednomu zahrádkáři. Má to však svá pro i proti. Až podezřele nízká cena je vizitkou nepříliš kvalitního výrobku dováženého z východních zemí. Vysavače a další zahradní stroje vyrobené v Číně se ale u nás také prodávají pod křídly renomovaných firem, které si kvalitu pohlídají, protože mají například vlastní zkušební zázemí. Takové stroje pak odvádějí práci po několik let, zatímco bezejmenné kusy poslouží většinou jen první dva roky. Nejlevnější značkové vysavače startují na patnácti stovkách, za ty nejdražší benzinové zaplatíme i více než 13 000 korun. Tyto drahé modely však více využijí firmy nebo třeba obecní úřady, kde se s vysavači pracuje častěji než na zahrádce.

Jak vlastně zahradní vysavače fungují?

Podobně jako ty domácí. Na hřídeli hnacího motoru je upevněno ventilátorové kolo vyrobené z termoplastického materiálu nebo z hliníku. Speciální tvar lopatek umožňuje vytvořit při otáčkách velmi účinný podtlak, který si poradí i s mokrým listím. Kolo zároveň funguje jako drtička zmenšující objem nasávaného listí na méně jak třetinu objemu původního.

Většina vysavačů se sběracím vakem dokáže fungovat také jako motorový fukar. Po odmontování tohoto vaku, demontáži nasávací hubice a nasazení speciální foukací trysky máme k dispozici výkonné zařízení pro sklizení listí na hromádky nebo vyfoukávání listů ze špatně přístupných míst – z okapů a různých zákoutí v zahradě.

Elektrické zahradní vysavače

U elektrické verze zajišťuje pohon ventilátoru výkonný elektrický motor pracující s napětím 230 V.

  • Při výběru je důležitým parametrem výkon motoru, jenž by neměl být menší než 2 kW. Slabší provedení obstojí jen na menších zahrádkách, protože na větších pozemcích s velkým množstvím spadaného listí se přístroj rychle unaví a zkrátí si životnost.
  • Při prohlídce sortimentu zahradních vysavačů či fukarů se přesvědčíme, zda lze kryt motoru snadno demontovat pro případ nutných oprav (výměna uhlíků motoru, čištění apod.). Některé stroje tuto možnost nemají a tudíž jsou při poruše hnací jednotky neopravitelné.

Motorové zahradní vysavače

Motorové verze jsou konstrukčně složitější. Pohon bývá zajištěn malými spalovacími motory, buď dvoudobými, nebo čtyřdobými.

Typ s dvoudobým motorem je jednodušší, má větší mechanickou účinnost, velký rozsah využitelných otáček, ale také vyšší spotřebu. Mazání je zajišťováno směsí benzinu a oleje. A zde je kámen úrazu – řada uživatelů nedokáže směs správně namíchat. Buď přidají oleje do benzinu hodně, což způsobí zanešení spalovací komory, zapalovací svíčky a výfukového systému, nebo oleje použijí málo a motor se zadře.

INFO: Prodejci zahradní techniky s motorovým pohonem nabízejí speciální kanystry, jejichž odměřovací zařízení umožňuje namíchat poměr benzinu a oleje v přesném a správném množství.

Oproti dvoudobým spočívá hlavní výhoda čtyřdobých motorů v nižší hlučnosti, menší spotřebě a také pro ně nemusíme složitě míchat směs – benzin a olej jsou od sebe odděleny. Mazání je nucené, tedy rozstřikovacím nebo uzavřeným systémem s olejovým čerpadlem, a mazací olej je umístěn ve spodní části motorové skříně.

  • Olej se nespaluje, tudíž nejsme při provozu obtěžování zapáchajícími výfukovými plyny.
  • Velmi jednoduché startování (vlivem účinného dekompresního zařízení) od nás nevyžaduje sílu v rukou.

Při provozu miniaturních čtyřdobých motorů se používají výhradně vysoce kvalitní motorové oleje pro vzduchem chlazené motory zahradní techniky, které zajišťují velmi dobré mazání i při nízkých teplotách. Výkonnostní třídu i viskozitu oleje určuje výrobce (najdeme ji v návodu k obsluze).

Jaký potřebujeme výkon?

Spalovací pohon by neměl mít méně výkonu než jednu koňskou sílu. Mnohem důležitějším parametrem je však točivý moment (síla, kterou působí hořící směs na píst ve válci). Čím větší tato hodnota je, tím lépe. Znamená nižší spotřebu a delší životnost motoru, protože k dosažení maxima tohoto momentu nejsou zapotřebí nejvyšší otáčky.

Nákup a servis

Požadujme maximum – prodejce nám musí pomoci s výběrem, měl by znát alespoň základní vlastnosti, výhody a nevýhody vysavačů vystavených v prodejně. Některé větší prodejní organizace nabízejí možnost vyzkoušet stroj ještě před pořízením. Po koupi zkontrolujeme, zda není přístroj poškozený a zdá máme vyplněný záruční list. Při sebemenším poškození požadujeme slevu nebo výměnu. Před odjezdem z prodejny vysavač přezkoušíme, zda funguje. U variant s dvoudobými spalovacími motory bývá občas zapotřebí po zaběhnutí seřídit volnoběžné otáčky a bohatost palivové směsi. Z výroby je totiž motor seřízen na bohatší směs, která je nutná po dobu, než se v motoru usadí díly. A právě po záběhu se někdy stává, že motor na volnoběhu zhasíná, proto se u prodejce informujeme o možnostech seřízení – servis tuto operaci zvládne během několika minut.

Začínáme…

  • Když si přivezeme přístroj domů, nejprve si důkladně přečteme návod k obsluze a seznámíme se jak se správným postupem práce, tak s kompletní péčí, která je velice důležitá pro dlouhou životnost.
  • Poté u čtyřdobých motorů zkontrolujeme dostatek mazacího oleje, dvoudobé motory zase pro záběh vyžadují vyšší poměr oleje v benzinu.
  • S vysavačem pracujeme zpočátku jen půlhodinu a pak jej necháme chvíli odpočinout (zejména vysavače s benzinovým motorem). Po několika použitích postupně zvyšujeme zátěž, aby se motor dobře zaběhl.

Motorová kosa a vysavač v jednom: stavebnicový systém

Zahradní vysavače a fukary jsou pro zahrádkáře i pro pracovníky obecních služeb žádanými pomocníky. Celou zahradu i příjezdovou cestu k domu s nimi uklidíme během několika okamžiků. Nevýhodou však je, že mají jen jednu funkci. Lepším řešením by tedy byl víceúčelový stroj, který umožní motorový fukar přestavět na motorovou kosu, plotové nůžky nebo dokonce řetězovou pilu. I takové stroje existují. Jako základ výrobcům posloužila motorová kosa, která byla pro potřeby víceúčelovosti modifikována. V zásadě existují dvě provedení: první vypadá jako křovinořez s dělenou hřídelí, druhé používá odepínací motor, přičemž každé zařízení má vlastní hnací hřídel. Základní jednotka stojí od 12 000 Kč výše a adaptéry se podle provedení prodávají od tří tisíc korun. Pokud tedy potřebujeme více než jen motorový fukar, hledáme v nabídce kombisystémů.

Kam s ním?

Odsáté a rozdrcené, případně sfoukané listí uložíme v pěticentimetrových vrstvách do kompostu. Proházíme je trávou, rozleželým kompostem nebo vápnem. Po půl roce, nejpozději v červnu příštího roku, celý kompost přeházíme a nejpozději na podzim máme k dispozici kvalitní humus, s nímž můžeme přihnojit celou zahrádku.