Jak jsme čistili divočinu

Bylo zřejmé, že s běžnými bubnovými nebo diskovými sekačkami neuspějeme (o rotačních ani nemluvě). Možná by zvládaly traviny, ale porost byl protkaný ostružiníky, maliníky i výhony šípků, terén byl zvlněný, hrozilo, že někde může být zapomenutý pařez a podobné překážky, a to už by mohl být problém. Navíc bychom museli řešit, kam odložíme posečenou hmotu. Zvolili jsme proto křovinořezy a mulčovač. Testovali jsme v září roku 2011.

Mulčovač

Hlavní práci zvládl mulčovač Vari F 700, tedy největší z řady jednoúčelových mulčovačů od této firmy. Na první pohled je stroj velmi masivní, s jednoduše řešenými ovládacími prvky, prakticky stejnými, jako mají bubnové sekačky.

Přidány jsou dvě páčky − velká ovládá řazení rychlostí a malá slouží k pohodlnému nastavení sekací výšky. Srdcem stroje je jednoválcový motor Honda GXV 340 o obsahu 337 cm3 vybavený rozvodem OHV, litinovou vložkou válce a valivým uložením klikové hřídele. Pojezd obstarává pětistupňová převodovka Peerless se zpátečkou. Záběr je 68 cm a k sečení slouží speciální masivní nůž Gator od Oregonu.

Mulčovač bez zaváhání zpracovával velmi přerostlou i hustou suchou trávu a náletové dřeviny a například před ostružinovými šlahouny sklánějícími se výš než půl metru nad zemí stačilo stroj naklopit na zadní kola. Strhli jsme i šlahouny, které se pnuly kolem kmenů jabloní a nechali jsme je mulčovačem přejet. Vše bylo rozmělněno na velmi drobnou drť, kterou jsme nechali ležet na zemi jako mulč.

Čistili jsme rozlohu 200 m2 a spotřebovali jsme litr a půl benzinu.

Přesvědčili jsme se, že stroji nevadí překážky. Srovnával vyčnívající drny, nůž v jednu chvíli nečekaně narazil do skrytého pařezu, motor se zastavil, žádná část stroje však nebyla poškozená. Další pařez, tentokrát více ztrouchnivělý, dokonale rozmetal, zbyl po něm jen hnědý mazlavý kruh.

Výhodou žací skříně tohoto mulčovače je navíc výklopná bočnice − jejím vyklopením odlehčíme motoru a hmotu necháme vylétávat na plochu.

Mulčovač Vari F 700 stojí téměř 75 000 Kč, proto je lepší si jej pro tuto jednorázovou práci půjčit v půjčovně nářadí. Myslíme si, že by práci zvládl i menší Vari F 600, který je levnější (vyjde na 49 900 Kč), nebo i Vari systém s mulčovacím adaptérem Tajfun (komplet s motorem Honda GCV 190, převodovou skříní DSK 316, bez zpátečky, se dá koupit za cenu kolem 41 000 Kč).

Křovinořezy

Vyzkoušeli jsme dva křovinořezy, a to na vysekávání některých zákoutí nebo porostů v bezprostřední blízkosti stromů a na závěrečné detailní začišťování; hmotu pak pohltil mulčovač. Zvolili jsme křovinořezy se čtyřtaktními motory, které mají oproti dvoutaktním čistší emise a vyšší točivý moment při nižších otáčkách a nižší spotřebu benzinu.

Dolmar MS 335.4U je poháněný motorem Robin EH 035, má rukojeti ve tvaru řidítek a v základní výbavě najdeme sadu nářadí, měkčené popruhy pro zavěšení stroje na rameno a tříbřitý kotouč na sečení trávy. Strunovou hlavu však musíme dokoupit asi za 800 Kč. Křovinořez stojí u dovozce 10 000 Kč.

  • Motor s rozvodem OHV má obsah 33,5 cm3, válec je hliníkový s úpravou pracovních ploch tvrdochromem a klikový mechanismus vyrobený z uhlíkové oceli disponuje valivým uložením.

Pro usnadnění startu nechybí nastřikovač paliva (Primer) a páčka sytiče. Mazání je nucené olejovou mlhou, motor je schopen práce v jakékoliv poloze. Pracovní plocha vačky je dokonce pokovená.

Zavěšení stroje na pohonné tyči si můžeme upravit, ale potřebujeme imbusový klíč, pracovní nástroje lze vyměňovat velmi jednoduše. Zkušenosti jsou pozitivní:

  • Motor velmi dobře startoval i za studena, bleskurychle reagoval na přidání plynu a obsluhu obtěžoval jen přijatelnou mírou vibrací.
  • Při sečení se strunovou hlavou i tříbřitým nožem jsme nezaznamenali problém.

Druhým zkoušeným byl Vari KC 435. Oproti Dolmaru vyjde levněji − na necelých 9000 Kč − a v základní výbavě nechybí ani strunová hlava.

Křovinořez pohání motor Honda GX 35 s rozvodem OHC přes, válec je hliníkový s nikasilovou vrstvou, klika uložená do valivých ložisek a mazání řešeno nuceně olejovou mlhou – práce v jakékoliv poloze je samozřejmostí.

  • Stroje zapůjčily Vari, a. s., a Garten Technik, s. r. o., Tišnov

    Oproti Dolmaru má tento stroj lepší antivibrační systém a čtyřbodový věšák na popruhy obsluhující osoby, tedy není nutno použít nářadí.
  • Motor je výkonově plně srovnatelný s Robinem v Dolmaru, jen reakce na přidání plynu byla o něco vlažnější.

Oba křovinořezy si poradily se sečením porostu, který jsme jim na pozemku určili, ať už sekaly strunou nebo ocelovým nožem. Při montáži strunové hlavy se musí použít ochranný límec na plastový kryt – každý z přístrojů to má řešeno jinak: U Dolmaru se límec nasune a pak zajistí zacvaknutím do pracovní polohy, u Vari se jen zasune do otvorů v ochranném krytu.

Foto Jiljí Záruba