Zahradní traktor vám pomůže nejen se sečením trávy
30. 5. 2018

Zahradní traktor vám pomůže nejen se sečením trávy

Ve velkých zahradách není klasická rotační sekačka ideální investicí. Vhodnějším řešením pro takové plochy je čtyřkolový sekací zahradní traktor. V některých případech jej využijete v zahradě i kolem domu celoročně.

Čtyřkolový rider se sběracím košem

Levným a dostupným pro větší rovnou zahradu je čtyřkolový rider se sběracím košem, který stojí na pomezí mezi sekačkami a traktůrky. Základem stroje je svařovaný rám z ocelových profilů, na kterém je zavěšeno jednonožové žací ústrojí se záběrem zhruba 65 cm. Foukaná kola, výkyvná přední náprava a velký rejd umožňují pohodlně pracovat i na velmi členitých zahradách s větším podílem travnaté plochy. Silný motor pohání sečení i převodovku pojezdu přes dvojici řemenů.

Malý jednoúčelový rider

Nechybí prvky ze zahradních traktorů, jako je elektrostartér nebo samočinné dobíjení. Základní typy mají pojezd s mechanickým řazením, nejlepší modely excelují hydropojezdem a bočním výhozem. Ten se uplatní tam, kde nestíháme sekat včas, ale finance na zahradní traktor nemáme. Poté, co pokosená tráva zaschne, můžeme plochu přejet ještě jednou a porost sesbírat do koše. Kvalitní značkový rider s hydropojezdem stojí kolem 40 000 Kč. Musíme však počítat s tím, že tyto stroje jsou pouze jednoúčelové.

Dvounožové zahradní traktory

Jen mírně dražší možnost představují vstupní typy dvounožových zahradních traktorů, ke kterým připojíme už například vozík či přední radlici na sníh. Podstatně silnější použité motory dovolily vystavět traktůrky se záběrem sečení 84-100 cm. Nechybí ani elektromagnetické spouštění sečení nebo motory, vybavené ocelovou vložkou a vyvažovací hřídelí pro delší životnost.

Sekací nůž s ventilátorem zlepšuje sběr vlhké trávy

Valná většina těchto traktorů používá hydropojezd s jednoduchým pedálovým ovládáním. Na výběr je mnoho typů, od tuzemské produkce, přes velmi kvalitní produkci z Maďarska, Rakouska i Číny, dostupnou pod mnoha obchodními značkami až po nekvalitní laciné výrobky, vyrobené s důrazem na nízkou cenu. Při práci s příslušenstvím musíme dávat především pozor na zátěž. Pokud přetěžujeme vozík, například převážením dřeva, ničíme si i převodovku traktoru.

Zahradní traktory se záběrem 102 nebo 122 cm

Stále největší oblibě se těší zahradní traktory se záběrem 102 nebo 122 cm s cenami od 80 000 Kč a výše. Je to z důvodu jejich propracované konstrukce. Srdcem je obvykle dvouválcový motor s vložkovanými válci, plně tlakovým mazáním a olejovým filtrem. Přední náprava je odlitek z tvárné litiny. Dvounožové sečení bývá vybaveno sběracími noži, širokým odhozovým tunelem a tuzemská produkce i ložiskovými domky, které jsou demontovatelné - to znamená nižší ceny za opravy v budoucích letech. Spouštění sečení je elektromagnetické, takže pouze za pomoci tlačítka pod volantem. Zadní hnaná náprava je poháněna hydrostatickou převodovkou, která má vyrovnávací nádrž oleje, silnější chlazení a může být vybavena i uzávěrkou. To se hodí při práci v náročnějším terénu.

Zahradní traktor s pohonem všech kol

Výkonné stroje pro těžké nasazení mají hydraulicky ovládaný pohon na všechna kola s uzávěrkou zadní nápravy. Toto řešení je vhodné pro ty z nás, kteří potřebují velmi robustní stroj pro sečení v náročném terénu, ale zároveň chtějí využívat příslušenství s vyšší náročností na výkon, jako je široká shrnovací radlice, sněhová fréza nebo rotační mulčovací plošina. Ve výbavě takto výkonných strojů najdeme například komfortní sedačku s loketními opěrkami, tempomat, integrované přepínání sběru na mulčování nebo paměť výšky sečení. Závěs pro zapojení vozíku je v základní výbavě nebo za příplatek.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS