Určitě už víte, že trendy barvou pro rok 2024 je broskvová, nebo-li Peach Fuzz a kdo by to chtěl ještě odborněji, pak jde o odstín PANTONE 13-1023. Známe také módní novinky v oblasti bydlení, životního stylu a dalších oblastí života. Jak jsou na tom ale zahrady? I tam samozřejmě můžeme jít s módou, nechme se tedy zasvětit do novinek pro letošní rok.

Inspiraci na krásnou zahradu nabízí na youtube také DOMÁCÍ ZAHRADNÍK:

Zdroj: Youtube

Čas už se chýlí!

Venku stále ještě panuje zima, ale všichni zahrádkáři již ve vzduchu cítí náznak pomalu se blížícího jara, a to jim jistě vlévá novou energii do žil. Již za několik týdnů znovu nadejde čas voňavé právě probuzené půdy, která dá podmínky pro život novým rostlinám. Tato představa je pro mnohé z nás víc než opojná. Právě nyní je tedy ten správný čas načerpat inspiraci pro letošní práce na zahradě. Sledujete trendy?

Vlastní, eko, bio a s radostí

Podle odborníků na tuto součást života naší společnosti bude i v tomto roce pokračovat trend návratu k větší soběstačnosti, tedy k pěstování vlastní zeleniny, o níž navíc dobře víme, jak a čím jsme ji hnojili. Finanční úspora a péče o vlastní zdraví bude zkrátka i letos na vrcholu žebříčku. Další výhodou tohoto přístupu k zahradničení je možný výběr domácích odrůd zeleniny (i okrasných rostlin), které dají větší jistotu úspěšné sklizně.

Změny nás neminou

Zahradníci obecně předpokládají, že se i zahrádkáři budou více orientovat na rostliny odolnější proti změnám klimatu. Ty se totiž v současnosti dotýkají i střední Evropy, a tak není na co čekat. Suchá léta, zimy s minimem sněhu (a tedy i vláhy), a naopak doba rychlého přívalu velkého množství srážek – to všechno čeká nejen nás, ale i naše zahrady. Proto je třeba začít již letos přemýšlet, které rostliny takovou změnu zvládnou bez větších problémů.

Ven s pokojovkami

Rok 2024 by podle specialisty měl být také rokem nových výzev na poli experimentů. Kdo říká, že by pokojové rostliny nemohly v letních měsících těžit ze slunečních paprsků v zahradě? Kalanchoe a další květiny, které jsme nyní zvyklí pěstovat hlavně v uzavřených prostorech si patrně najdou cestu na vzduch a světlo, které je potěší.

Sladíte šaty se zahradou?

Už na počátku jsme se zmínili o barvě roku, tedy broskvové. Její obliba se neodrazí jen v oblékání, ale jistě pronikne i do dalších oblastí našeho života, zahradničení nevyjímaje. Růže, denivky, tulipány, ale i pivoňky a další kvetoucí rostliny v této barvě mohou hrát na vaši rozzářené zahradě letos prim.

Patříme do přírody

I když se nejedná o novinku tohoto roku, tak ani letos nebudeme zapomínat na návrat přírody blíže k našim domovům. Vytváření bujněji zarostlých částí zahrady, vodních ploch (byť třeba jen malých) a třeba i vyšší seč udělají radost nejen vám, ale i samotné přírodě.

Související články

Zdroje: www.veranda.com, www.express.co.uk, www.westwing.cz