obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení dle Luny na počátku března: Týden završí úplněk, sejme!

Tento týden je pro všechny pěstitele, kteří při péči o zahradu přihlížejí k rytmu měsíce, zásadním obdobím! Při dovršení své pouti měsíc projde znamením Blíženců, Raka, Lva a Panny.

V pondělí přibývající Měsíc prochází znamením Blíženců, kteří podporují kvetoucí rostliny. Časné jarní květiny a dřeviny zdobící zahradu, jako jsou šafrány, narcisy, čemeřice, talovíny, vilín, jasmín nahokvětý či lýkovce, můžete zalít, pokud je třeba, a mírně přihnojit, nejlépe pro půdu prospěšným organickým hnojivem (například silně naředěnými zkvašenými slepičinci, jejichž koncentrát lze i zakoupit). V pařeništi, skleníku nebo za oknem můžete vysít letničky, které díky časnému předpěstování pokvetou již počátkem léta. 

sazeničky salátu sazeničky salátu Zdroj: Shutterstock.com / Alexander Raths

Šťavnatý a zelený

V úterý a ve středu prochází přibývající Měsíc znamením Raka. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a bylinek. Do skleníku, pařeniště i na venkovní záhony můžete vysít pór, salát k řezu mladých listů i raný hlávkový salát, roketu, špenát, aromatické bylinky (kopr, bazalku, petrželku a další), ven také mangold, lebedu. Růst rostlin urychlí bílá netkaná textilie, která je vhodná i pro přirychlení salátu a špenátu, který přezimoval. Také rašící plané rostliny (ptačinec žabinec, bršlice kozí noha, kopřivy, popenec a další) jsou výtečným zdrojem vitamínů a dalších prospěšných látek, a jejich listy a výhonky jsou na jaře křehké a jemné.

Plodný a ohnivý

Ve čtvrtek a v pátek prochází přibývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, který posiluje především plody rostlin. Dorůstající měsíc blížící se úplňku a znamení podporujíc plody vytváří ideální podmínky pro výsevy rostlin, které plody přinášejí. Pro předpěstování sazeniček můžete vysít rajčata, melouny, skleníkové okurky, ačokču či exotickou anonu ostnitou. Lev je obzvláště vhodné znamení pro výsev nejen plodících, ale i teplomilných rostlin, což výše uvedené druhy splňují rovněž.

výsev semínek do sadbovače výsev semínek do sadbovače Zdroj: Shutterstock.com / nukool Manoton

Neděle ve svitu úplňku

V sobotu a v neděli prochází Měsíc znamením Panny. A v neděli zároveň nastává úplněk. Působení Měsíce na rostliny bude nejsilnější - semena rychle klíčí, šťavnaté výhonky se rozvíjejí, prýty rostou pod magickou silou Měsíce vzhůru. Díky tomu je ideální den pro výsevy všech rostlin, které je v březnu vhodné vysévat (viz výše). Díky trpělivé panně, která podporuje zakořeňování, je víkend vhodný rovněž pro setí, sázení, přesazování, pikýrování sazeniček a řízkování rostlin.

Akční letáky