obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení dle Luny v druhém srpnovém týdnu: Nastává úplněk

Týden započne velkolepě – úplňkem. Je tedy den ideální pro setí – povíme si, co má smysl sít v srpnu. Poté Luna ubývá, projde Vodnářem, Rybami a Beranem. Nastane čas sklizně a úklidu.

V pondělí a v úterý prochází Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. V pondělí zároveň nastává úplněk, magický den lunárního zahradničení. Semínka snadno klíčí, listy a květy se rozvíjejí. A také houby rostou jako o život a lákají k procházkám do lesů. Je nejvhodnější den z celého měsíčního cyklu k výsevům, a to nejen květin, ale i zeleniny. V srpnu ještě můžete vysít ředkvičky a mrkve, keříčkové fazolky a cukrový hrách pro sběr celých nezralých lusků, saláty, roketu, špenát, asijskou listovou zeleninu, čínské i pekingské zelí. V úterý, kdy Měsíc již ubývá, je den vhodný pro péči o kvetoucí rostliny.

  Bylinky můžete zaštipovat průběžně Bylinky můžete zaštipovat průběžně Zdroj: Shutterstock.com / Simon Kadula

Dny zeleně a vody

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Ryb. Živlem  Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k okopávání, kypření a mulčování půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem, jako jsou bohyšky, bergénie, kapradiny, půdopokryvné rostliny, okrasné trávy, bambusy. V srpnu je ještě můžete hnojit, v září je lepší přestat. Především trávy a bambusy ocení zálivku a přihnojení hnojivem bohatým na dusík, například výluhem z kopřiv (ideálně těch, které nyní po posečení znovu vyrašily, aby neobsahoval zralá semena). Kromě dusíku obsahuje i mnoho dalších prospěšných živin, podporuje zdraví a odolnost rostlin. Také bylinky si zaslouží pozornost, můžete podruhé sklízet šalvěj, mátu, meduňku a další aromatické rostliny, jejichž užívanou částí je list.

Mezi dozrávající zeleninou kvete pozdně vysetý měsíček Mezi dozrávající zeleninou kvete pozdně vysetý měsíček Zdroj: Shutterstock.com / julijaa

Sklizeň a  velký úklid

V pátek a o víkendu prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Za ubývajícího měsíce v Beranu je ideální čas pro sklizeň a zpracování ovoce a zeleniny. Zrají letní jablka, rajčata, papriky, dýně, zahradní šípky. Přebytky úrody můžete mrazit, sušit, zavařovat nejrůznějšími labužnickými způsoby. Zralé dýně lze uskladnit. Energické znamení Berana vás může podpořit také při velkém úklidu třebas zahradní kůlny (nenechávejte ho na zimu, abyste nerušili ve spánku užitečné zlatoočky nebo lasičky) či sklepa, který je třeba včas vyčistit a vybílit – nejlépe vápnem s příměsí modré skalice, a pokud v něm objevíte plíseň, je třeba ho také vysířit sirnými knoty.

Akční letáky