V pondělí a v úterý prochází ubývající Měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Rajčata, papriky, cukety, dýně, mochyně, pepína, melouny, jahody, maliny a další rostliny nasazující na květy a plody ocení zálivku a přihnojení tekutými organickými hnojivy, například zkvašeným drůbežím trusem. Rajčata je nutno také zaštipovat a preventivně chránit proti plísním.

Novoluní v Býku

V následujících dvou dnech prochází Měsíc znamením Býka, přičemž ve středu ubývá a ve čtvrtek nastává novoluní. Živlem Býka je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Kořenová zelenina ocení zálivku a přihnojení. Můžete založit nový kompost, který je základem úrodné zahrady. Ve čtvrtek, v novoluní, nastává zároveň Perigeum čili přízemí, Měsíc se ocitá nejblíže Zemi. Jeho vliv je až příliš intenzivní, může vyvolávat neklid. Rostliny i půdu dnes raději nechejte odpočívat. Klidná energie a realismus Býka však činí tento den ideální pro plánování zahrady, nových výsadeb a případných změn. Nov je novým počátkem a může pomoci zrození nového náhledu a myšlenek.

Blíženci milují květiny

V pátek a v sobotu počne Měsíc opět přibývat. Prochází znamením Blíženců. Živlem dnů je vzduch, energie je neutrální, mužská a posiluje především květy rostlin. Vysévat a vysazovat proto můžete především kvetoucí rostliny. Je poslední vhodná doba na vysetí rychle rostoucích letniček, jako jsou slunečnice, krásenky, měsíček, lichořeřišnice, brutnák. Trvalky, základ kvetoucí zahrady, lze vysévat i vysazovat, množit řízky i dělením trsů. Vybírat můžete z nepřeberného množství druhů a kultivarů, a to podle nároků (na slunce či do stínu, suchomilné či na vláhu náročné), velikosti, struktury a objemu, a samozřejmě dle barvy květů a doby kvetení. Zahrada může kvést téměř po celý rok!

Vše zelené roste a bují

V neděli prochází přibývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a aromatických bylinek. Na venkovní záhony můžete vysít salát hlávkový, chřestový, římský i ledový pro letní sklizeň, roketu, špenát, mangold, lebedu, asijskou listovou zeleninu (listovou hořčici, jednou chryzantému aj), na záhony i do nádob jednoleté aromatické bylinky (kopr, bazalku, petrželku, koriandr aj). Je vhodný čas pro založení zahrádky z vytrvalých bylinek, jako je oregano, tymián, šalvěj, levandule, yzop a další. Můžete je vysít, vysadit sazeničky, jednoduše je množit řízkováním.