obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení dle Luny v posledním únorovém týdnu: čas prořezávek

Měsíc ubývá a v neděli dojde až na konec své pouti, nastane novoluní. Po celý týden je vhodná doba k řezu dřevin – již nepanuje silný mráz a blízkost novu je pro řez ideální, rány roní méně mízy.

V pondělí a v úterý prochází ubývající měsíc znamením Střelce, který působí především na plododárné rostliny. Ubývající měsíc zároveň doputoval do své poslední čtvrti a silně posiluje podzemní části rostlin. Rostlinné šťávy se stahují pod zem, nadzemní části méně roní mízu, je proto vhodný čas k prořezávkám ovocných dřevin, Střelec usnadňuje i řez ostatních stromků a keřů. V době vegetačního klidu každopádně prořezávejte pouze opadavé, bezlisté stromy a keře.

obrázek z archivu ireceptar.cz Únor je vhodný především k prořezávkám jabloní a hrušní Zdroj: Shutterstock.com / ueuaphoto

Stříhání živých plotů i řízkování

Ve středu a ve čtvrtek prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Ve dnech Kozoroha za ubývajícího Měsíce je vhodná doba pro stříhání živých plotů – a protože se blíží novoluní, kdy se zklidňující efekt projevuje velmi silně, platí to dvojnásob. Vzhledem k roční době se to však týká pouze plotů vysazených z opadavých dřevin. V zimě také neprořezávejte časně kvetoucí dřeviny, protože byste se připravili o jejich krásné květy. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. V zimě tak vybízí i k budování zahradních cestiček, plotů a zídek. Pokojové rostliny rozsazené nebo nařízkované v tento den snáze zakoření.

Nový počátek na konci týdne

 Od pátku až do neděle prochází  ubývající Měsíc znamením Vodnáře, který ovlivňuje především květy rostlin. Kvetoucí pokojové rostliny (orchideje, gardénie, kamélie, kolopejky, africké fialky, vánoční hvězdy a kaktusy, bramboříky) proto dnes obzvlášť vděčně přijmou péči, jakou je zalévání a hnojení. V zimě však každopádně mírně přihnojujte jen ty rostliny, které nemají období zimního klidu a těší se dostatečnému přísunu světla.

obrázek z archivu ireceptar.cz Sýkorky oberou mšice z ovocných stromů Zdroj: Shutterstock.com / Volker Rauch

V neděli nám Měsíc nastavuje svou neviditelnou černou tvář - nastalo novoluní, čas zklidnění, obnovy a nových začátků. Rostliny odpočívají, je ideální doba k řezu, a to především ozdravnému. Nastal nejvhodnější čas pro odstranění všech suchých či nemocných větví, pro zmlazování stromů a keřů, pro preventivní zásahy proti chorobám. Jednou z nejlepších prevencí je přilákat pomocníky - vyvěste ptačí budky a udržujte krmítko stále plné. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemá s hmyzími škůdci starosti – většina jich skončí v hladových zobáčcích ptáčat.

Akční letáky