obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení dle Měsíce ve třetím zářijovém týdnu: Nastává novoluní

Měsíc během týdne projde znamením Lva, Panny a Štíra. A uprostřed týdne nastane Novoluní, čas očisty zahrady a péči o její zdraví a rovnováhu. O víkendu přijde čas vhodný k setí listové zeleniny.

V pondělí a v úterý prochází ubývající měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ideální čas pro sběr a zpracování veškerých plodů, které nám štědrá zahrada dává.

Na příliš uklizených zahradách nemají ježci kde přečkat zimu Na příliš uklizených zahradách nemají ježci kde přečkat zimu Zdroj: Shutterstock.com / Mark Bridger

Novoluní v Panně

Ve středu a ve čtvrtek Měsíc putuje znamením Panny, přičemž ve středu nastává novoluní a ve čtvrtek začne luna opět nesměle přirůstat. Živlem dnů je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny.

Ve středu je den stvořený k opatřením, která podpoří zdraví zahrady.  Zahradničení v souladu s lunárními cykly zároveň znamená zahradničení v souladu s přírodou. Lunární zahradník se snaží co nejvíce využít přírodní procesy, nastolit v zahradě rovnováhu, podporovat všechny přirozené pomocníky. 

  Jiřinky jsou podzimním potěšením na každé zahradě Jiřinky jsou podzimním potěšením na každé zahradě Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

O víkendu sejte

O víkendu prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Je ideální čas pro výsev listové zeleniny – v září ještě můžete vysít raný hlávkový salát a salát k řezu listů nebo roketu, ideálně do skleníku nebo pařeniště, případně je alespoň přikryjte netkanou bílou textilií. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík. Díky podzimnímu výsevu budete moci sklízet mladé, šťavnaté a zdravé lístky už časně zjara.

Akční letáky