V pondělí prochází ubývající Měsíc znamením Ryb. Do novoluní zbývá jediný den, zklidňující efekt ubývajícího měsíce se projevuje stále silněji. Rostliny odpočívají, nastává čas vhodný k řezu, především opadavých druhů dřevin. Čím blíže novoluní je, tím lépe stromy a keře řez snášejí. Časně kvetoucí keře však zastříhněte až po odkvětu. Živlem Ryb je voda, posilují především listy rostlin. Tento den je tedy vhodný k péči o rostliny, na nichž si ceníte především jedlých nebo okrasných listů.

Novoluní v ohnivém Beranu

V úterý a ve středu prochází Měsíc znamením Berana. V úterý zároveň nastává novoluní. Tento den je možné brát jako nový začátek, kdy se lze snáze zbavit rozličných neduhů či závislostí. A především nastává ideální den k ozdravnému a zmlazovacímu řezu dřevin. Osluněné kmeny stromů si také chraňte proti praskání, ke kterému dochází vlivem prudkých změn teplot. Ve středu počne Měsíc opět přibývat. Začíná období vhodné pro výsevy, ode dneška až do úplňku budou okolnosti stále příznivější. Za přibývajícího měsíce v Beranu je doba vhodná pro výsev plodové zeleniny pro předpěstování sazeniček. Je poslední termín pro rajčata, předpěstovat si můžete i sazeničky melounů a salátové okurky pro skleník či pařeniště.

Býk přeje kořenové zelenině

Ve čtvrtek a v pátek prochází přibývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, Býk posiluje především kořeny rostlin. Na záhony vysejte zdravý a chutný černý kořen, cibuli, česnek či šalotku. Do skleníku, pařeniště nebo přímo ven ředkvičky, karotky, kedlubny, řepy, vodnice, petržel. Jejich růst urychlí bílá netkaná textilie, které zeleninu zároveň ochrání proti některým škůdcům (pochmurnatka mrkvová, houbomilka česneková aj). V pátek však nastává přízemí, které je dle lunární tradice lepší využít k odpočinku nežli k zahradničení. Měsíc je Zemi nejblíž a jeho působení na rostliny je příliš silné a nevyzpytatelné. Nechejte je proto raději odpočívat, podobně jako půdu.

Víkend ve znamení květů

O víkendu prochází Měsíc znamením Blíženců. Živlem dne je vzduch, Blíženci působí především na květy rostlin. Můžete vysévat téměř všechny letničky i trvalky, kromě těch nejcitlivějších (a i ty případné mrazíky obvykle přežijí, pokud je překryjete bílou netkanou textilií). Zahradu výjimečně obohatí například obří i malé slunečnice, vlčí máky všech barev, léčivé a krásné lichořeřišnice, slézy i měsíčky, půvabné cínie, mochyně a měsíčnice. Ploty i pergoly zkrášlí popínavé hrachory, povíjnice, vilec aj. vysévat můžete i aromatické bylinky, jako je levandule, oregano, yzop, šalvěj a další – jsou krásné i užitečné, okrasné listem i nektarodárnými květy. I na včelky, čmeláky a motýly je při výsevech a výsadbách dobré myslet, vonné květy jim skýtají dostatek nektaru.