obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny na přelomu ledna a února

Po celý týden bude Měsíc stoupat, můžete proto začít s ranými výsevy za oknem. Ve vlivu se vystřídají Ryby, Beran a Býk. A v sobotu lunární kalendář předepisuje odpočinek – víte proč?

Zelený začátek

V pondělí a úterý prochází dorůstající Měsíc znamením Ryb. Opět přichází vhodný čas pro výsevy, a vzhledem k tomu, že Ryby ovlivňují především listy, můžete vysévat rostliny, které jsou právě pro listy pěstovány. V truhlíčku za oknem vyraší roketa a pažitka, které zpestří jídelníček a dodají tělu první „zelené a čerstvé“ vitamíny. Jsou také dny vhodné pro péči o pokojové rostliny okrasné listem.

vzcházející rukola vzcházející rukola Zdroj: Shutterstock.com / de2marco

Semínka pro budoucí úrodu

Od středy do pátku prochází přibývající měsíc znamením Berana. Živlem dne je oheň, který posiluje především plody rostlin. Za přibývajícího měsíce v Beranu je doba vhodná pro výsev plodové zeleniny pro předpěstování sazeniček. Teplomilné papriky je třeba vysít již v únoru, raná rajčata pro skleník, měsíční, jahůdky, mochyni peruánskou nebo lilek  také.

Čas pro odpočinek

V sobotu nastává perigeum, Měsíc se k Zemi přiblížil nejblíže na své měsíční dráze. Jeho působení na rostliny proto může být nevyzpytatelné. Dle lunární tradice je tento den vhodnější věnovat odpočinku, nežli práci s rostlinami. Pochopitelně, že pokud potřebují pokojové rostliny zalít, žíznit je nenecháte. Ale větší zásahy je lepší nechat na další dny a takzvané přízemí věnovat třeba přemýšlení o zahradě, o jarních plánech plných vůně a květů, četbou inspirativních knih a článků, výletům. Ovšem na krmení ptáčků ani v den odpočinku nezapomínejte!

  Plánování zahrady Plánování zahrady Zdroj: Shutterstock.com / Toa55

Nadějné vyhlídky

 V neděli Měsíc, který na své cestě překonal I. čtvrť, prochází znamením Býka, který posiluje především kořeny rostlin. Můžete například vysadit do květináče nebo truhlíku zázvor. V teplé místnosti a mírně vlhkém substrátu vyraší svěže zelené listy, hlíza s blahodárnými účinky na zdraví se postupně rozroste. Klidná energie a realismus Býka činí tento den ideální pro plánování zahrady, jarních výsadeb a případných změn. Těšte se a sněte o krásné zahradě, kterou s příchodem jara budete vytvářet.

Akční letáky