obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny od Velikonočního pondělí do neděle

Měsíc ubývá, po svátcích nastává zklidnění, přichází též ochlazení. S péčí o zahradu, která v dubnu vyžaduje mnoho pozornosti, vám pomůže energie Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb.

Ve sváteční pondělí prochází ubývající měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Za ubývajícího měsíce je den Střelce ideální k prořezávce ovocných dřevin a keřů nesoucích jedlé či ozdobné plody. Rostoucí sazeničky plodové zeleniny (paprik, rajčat, lilků, mochyní, melounů, cuket, ačokči aj) ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Pro nastartování růstu je výtečný například kopřivový výluh.

Energie střelce také podporuje růst do výšky, což svědčí popínavým rostlinám – s jejich pomocí můžete zahradu proměnit v pohádkové místo. Mohou zkrášlit zdi domů, kůlen, ploty, pergoly, letničkám stačí lehké opory z bambusu nebo proutí.

  Narcisy, krásné a nenáročné jarní cibuloviny Narcisy, krásné a nenáročné jarní cibuloviny Zdroj: Shutetrstock.com / Hirundo

Kozoroh s nohama pevně na zemi

V úterý a ve středu prochází ubývající měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy a mulčem, ku pletí a k přípravě záhonů pro výsevy i výsadby. Rostliny, rozsazené nebo nařízkované v tento den, snáze zakoření – můžete toho využít u okrasných i užitkových keřů, trvalek, bylinek, balkónových, přenosných i pokojových rostlin.

Vodnář miluje květy

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin.

Talovíny, šafrány, narcisy, rané tulipány, modřence a další okrasné cibuloviny, které činí ze zahrady kvetoucí ráj, ocení přiměřené přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem – výluhem nebo zkvašenými slepičinci) a v případě potřeby i zálivku. I ty, které již odkvétají, výživu ocení - do cibule si díky němu uloží dostatek zásob na příští jaro.

  Jezírko umožní vytvořit kouzelná zákoutí Jezírko umožní vytvořit kouzelná zákoutí Zdroj: Shutterstock.com / Ron Zmiri

Víkend věnujte půdě a vodě

O víkendu putuje ubývající měsíc znamením Ryb. Živlem dne je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k okopávání a kypření půdy, k péči o listovou zeleninu a rostliny okrasné listem. Například krásné bohyšky, rašící ze země, ocení přihnojení, zálivku a mulčování.

Dny, v kterých Měsíc prochází Rybami, jsou zasvěceny vodě. Je načase vyčistit probouzející se zahradní jezírko, odstranit odumřelé vodní rostliny, uvést do chodu filtraci. Pokud však do vašeho jezírka nakladou vajíčka skokani, ropuchy nebo kuňky, kvůli malým pulcům čerpadlo dočasně vypněte. Mohlo by je zahubit, a to by byla u vzácných a chráněných žab, které našly u vás na zahradě útočiště, velká škoda. Pulci se vám odmění – jezírko důkladně vyčistí od řas, které jsou jejich potravou. Seškrabují je ze stěn, rostlin i kamenů. 

Akční letáky