obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny: Osejte zahradu za dubnového úplňku

Úplněk, nejdůležitější moment pro všechny, kdo o zahradu pečují v souladu s rytmem měsíce, nastane v úterý druhého dubnového týdne. Jaká znamení ho budou doprovázet, jak jeho sílu využít?

Od pondělí do středy prochází Měsíc znamením Vah. V úterý přitom dosáhne úplňku. V pondělí a úterý je proto ideální doba pro výsevy. Živlem dnů je vzduch, Váhy posilují především květy rostlin. Vysévat a vysazovat proto můžete především kvetoucí rostliny, letničky i trvalky. Ovšem za úplňku je ideální čas pro setí všech rostlin, okrasných i užitkových. Duben je pak měsícem letniček. Které zahrady snadno promění v kvetoucí ráj – jsou velké i malé (od obřích slunečnic rozličných barev po trpasličí aksamitníky), popínavé (vilec, hrachory) i jedlé a léčivé (měsíček, lichořeřišnice, brutnák). Přímo na záhony již lze, v závislosti na počasí a poloze, vysévat téměř všechny druhy. Duben je vhodný i pro výsev a výsadbu většiny okrasných trvalek včetně skalniček a také pro výsadbu a výsev aromatických bylinek (i ty kvetou a jsou většinou medonosné, i když je pěstujeme především pro listy, samozřejmě s výjimkou okouzlující levandule).

  Mezi vděčné, pestré letničky patří mnohé máky Mezi vděčné, pestré letničky patří mnohé máky Zdroj: Shutterstock.com / Simon Bratt

Zelený Štír a páteční odpočinek

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Štíra, který stimuluje především listy rostlin. Právě pučícím i stálezeleným rostlinám prospěje zálivka a přihnojení. Štír je považován za velmi plodné znamení, které posiluje jak odolnost rostlin, tak jejich léčivý potenciál. Z kopřiv si můžete připravit léčivý čaj pro sebe a posilující výluh jako hnojivo pro rostliny. Péči ocení i léčivé rostliny a aromatické bylinky, které můžete v dubnu vysévat a množit řízkováním.

Ke Štíru patří věčný koloběh zrození a rozkladu, proto můžete založit kompost, základ budoucí úrody. K práci s kompostem vybízí Štír především v kombinaci s ubývajícím Měsícem. 

Kompost je základ úrodné a zdravé zahrady Kompost je základ úrodné a zdravé zahrady Zdroj: Shutterstock.com / Jozef Klopacka

V pátek však nastává Apogeum čili odzemí, Měsíc se Zemi vzdálil nejvíce na své měsíční dráze. Jeho vliv je nepředvídatelný, může způsobovat neklid a rostliny je dnes lepší nechat odpočívat. Sami se můžete věnovat odpočinku také, protože každý potřebuje nabrat síly, ať už doma nebo na inspirativních výletech.

Plodný Střelec

O víkendu prochází ubývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Za ubývajícího měsíce je den Střelce ideální k prořezávce ovocných dřevin a keřů nesoucích jedlé či ozdobné plody. Rostoucí sazeničky plodové zeleniny (paprik, rajčat, lilků, mochyní, melounů, cuket, ačokči aj) ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Pro nastartování růstu je výtečný například kopřivový výluh.

Energie střelce také podporuje růst do výšky, což svědčí popínavým rostlinám – s jejich pomocí můžete zahradu proměnit v pohádkové místo. Mohou zkrášlit zdi domů, kůlen, ploty, pergoly, letničkám stačí lehké opory z bambusu nebo proutí.

Akční letáky