obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v druhém májovém týdnu: Sejte za úplňku

Sezóna jev plném proudu, práce i odpočinek v kvetoucí májové zahradě je potešením. Uprostřed týdne přichází úplněk, magický den pro všechny, kdo zahradničí v souladu s rytmem Měsíce.

V pondělí a v úterý prochází přibývající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetoucí i odkvétající tulipány ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a závlahu. Díky dorůstajícímu měsíci a zároveň jeho klesající síle, spojené se znamením Vah, nastal ideální čas pro setí. Vzhledem ke květnovému znamení se můžete soustředit především na kvetoucí rostliny. Vysévat můžete všechny kvetoucí trvalky a také letničky, kromě těch, které vyžadují předpěstování již časně zjara.

  Výsadby cibulovin si zaslouží pohnojení Výsadby cibulovin si zaslouží pohnojení Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo  

Úplňkové setí

Ve středu a ve čtvrtek Měsíc prochází znamením Štíra, přičemž ve středu nastává úplněk. Živlem Štíra je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. Pozornost si zaslouží zahradní jezírko, které můžete doplnit zajímavými vodními rostlinami včetně leknínů, nebo zurčící fontánkou. Pokud do jezírka nakladly vajíčka žáby, pulci ho vyčistili od řas. Pokud jste to štěstí neměli, s jejich přebytkem si poradí i rozrůstající se vodní rostliny, které je připraví o živiny. Nezapomeňte ani na ty ponořené, jako je stolístek nebo vodní mor kanadský, které obzvlášť důkladně čistí vodu.

Středa, kdy nastává úplněk, je ideální den nejen pro výsadby vodních i jiných rostlin, ale také pro výsevy - vzhledem ke znamení pak především listové zeleniny. Vysévat můžete letní či odrůdy salátů (nevybíhají tak snadno do květu), roketu, špenát, asijskou listovou zeleninu. Když nezapomenete na zálivku, sklízet můžete po celé léto. Štír je považován za velmi plodné znamení, které posiluje jak odolnost rostlin, tak jejich léčivý potenciál. Z kopřiv si můžete připravit léčivý čaj pro sebe a posilující výluh jako hnojivo pro rostliny. Zkvašením kopřiv ve vodě připravíte zdarma výtečné hnojivo bohaté na dusík, ideální pro trávy, bambusy, a nastartování růstu všech rostlin. Kopřivy je dobré zpracovat dříve, nežli vykvetou nebo dokonce vytvoří semena. Trs však v koutě zahrady ponechejte, aby měly co jíst housenky babočky kopřivové.

  Parky, botanické a dendrologické zahrady nabízí odpočinek i inspiraci Parky, botanické a dendrologické zahrady nabízí odpočinek i inspiraci Zdroj: Shutterstock.com / artmandave

Páteční odpočinek

V pátek nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc své zemi vzdálil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat. Konečně, i vy si někdy potřebujete odpočinout. Páteční odpoledne je tak jako stvořené k procházkám májovou přírodou nebo k návštěvě inspirativních zahrad. Například v krásné dendrologické zahradě v Průhonicích kvetou stovky odrůd tulipánů a brzy nastoupí krása kvetoucích rododendronů a azalek. Pravým královstvím rododendronů pak bude botanická zahrada v Liberci.

Víkend v živlu ohně

O víkendu prochází ubývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Rostoucí plodová zelenina nasazuje na květ a ocení zálivku s přídavkem hnojiva. Stále ještě můžete používat levný a prospěšný kopřivový výluh. Zanedlouho však kvetoucí rostliny ocení spíše hnojivo se širším spektrem prvků, podporující násadu plodů - například generacemi osvědčený, zkvašený drůbeží trus. Domácí je třeba vydatně ředit, koncentrát můžete i zakoupit. Výtečný je i pro kvetoucí a zrající jahody. Jejich bohatou úrodu si zajistíte také vydatným zaléváním, půda kolem rostlin by měla být zamulčovaná senem nebo slámou, aby se plody nešpinily. Organické hnojení prospívá rostlinám a zároveň pečuje o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy.

Akční letáky