V pondělí putuje ubývající Měsíc znamením Panny, která působí především na kořeny rostlin. Je den vhodný pro setí, sázení, přesazování, pikýrování sazeniček a řízkování rostlin. Panna vás také podpoří při práci vyžadující trpělivost, což ještě posiluje působení ubývajícího měsíce. Síla Měsíce je klesající, což spolu s příznivým vlivem Panny na setí vytváří vhodné podmínky pro výsevy a to navzdory ubývajícímu Měsíci. Můžete proto pokračovat v únorových výsevech zeleniny i květin pro předpěstování sazeniček.

Dny květu

Od úterý do čtvrtka prochází ubývající Měsíc znamením Vah, které stimulují především květy rostlin. Péče o kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou orchideje, kolopejky, africké fialky, bramboříky, gardénie, pokojové růže či kamélie je proto dnes obzvlášť prospěšná a účinná. Síla Měsíce je klesající, což navzdory jeho ubývajícímu tvaru přináší vhodné podmínky pro výsev. Do misek či květináčků za oknem či pod zářivkou můžete vysít petúnie, lobelky, gazánie, hrachory, cínie, macešky a další veselé letničky, aby počátkem léta časně kvetly. Harmonické působení Vah přeje také jemnému přetváření zahrady a jejímu obohacování dekoracemi, které ladí s vaším vkusem a fantazií.

Kořeny, listy a výsevy

V pátek prochází ubývající Měsíc znamením Štíra, který ovlivňuje především listy rostlin. Je proto ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem, o stálezelené rostliny na zahradě či balkóně a pro výsev raných salátů do skleníku. Díky ubývajícímu a zároveň klesajícímu Měsíci můžete sít i rostliny, které pěstujete pro kořeny či hlízy. Do pařeniště a skleníku lze již nyní vysévat ředkvičky a ranou karotku. Také ochrana proti škůdcům je v tomto období zvláště účinná. Nezapomínejte ani na prevenci: vyvěste nebo vyčistěte ptačí budky a udržujte krmítko stále plné.

V sobotu si odpočiňte

V sobotu nastává apogeum, bod, kdy se Měsíc své Zemi vzdálil nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat.

Plodná neděle

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Střelce, který stimuluje především plody rostlin. Vzhledem k tomu je vhodné pečovat především o rostliny užitkové plodem. Prořezávka proto prospěje ovocným stromům a keřům, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních zatím bezlistých dřevin kromě těch, které kvetou velmi časně zjara. V teple domova můžete pečovat o plododárné rostliny, jako je mučenka, papája, pokojové citrusy, banánovník nebo psidium, jahodový stromek.