obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v posledním lednovém týdnu

Leden končí a cyklická pouť Měsíce také. V sobotu nastane novoluní, jeden z nejdůležitějších dnů v kalendáři lunárního zahradníka. Na své pouti projde znamením Střelce, Kozoroha a Vodnáře.

Od pondělí do středy prochází ubývající měsíc znamením Střelce. Prořezávka obzvlášť prospěje ovocným dřevinám i keřům s ozdobnými plody, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních opadavých dřevin.

  Klid na podvečerní zasněžené zahradě Klid na podvečerní zasněžené zahradě Zdroj: Shutterstock.com / Verena Matthew

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Pokojové rostliny rozsazené nebo nařízkované v tento den snáze zakoření. Ve dnech Kozoroha za ubývajícího Měsíce je vhodná doba pro stříhání živých plotů – vzhledem k blízkosti novoluní to platí dvojnásob. Vzhledem k roční době se to však týká pouze plotů vysazených z opadavých dřevin.

Sobotní novoluní

O víkendu prochází Měsíc znamením Vodnáře. V sobotu nastaví novoluní, Měsíc nám nastaví svou neviditelnou, temnou tvář. Je čas zklidnění, zastavení a nového počátku. Je ideální den pro péči o zdraví zahrady a především pro prořezávku opadavých dřevin, včetně ozdravných a zmlazovacích řezů. Novoluní je pro prořezávky nejlepším dnem v měsíci, můžeme toho však využít pouze v případě, že teploty neklesají pod -5°C. Prořezáváme ostrými nůžkami a rány ošetříme sadařským balzámem.

V neděli začíná měsíc opět dorůstat. Nastává proto období vhodné pro výsevy. Vzhledem ke květovému znamení Vodnáře můžete vysít semena lobelek, petúnii či pelargonií, jejichž sazeničky je třeba předpěstovat velmi časně.

Akční letáky