Od pondělí do středy prochází ubývající měsíc znamením Střelce. Prořezávka obzvlášť prospěje ovocným dřevinám i keřům s ozdobnými plody, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních opadavých dřevin.

Ve čtvrtek a v pátek prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Pokojové rostliny rozsazené nebo nařízkované v tento den snáze zakoření. Ve dnech Kozoroha za ubývajícího Měsíce je vhodná doba pro stříhání živých plotů – vzhledem k blízkosti novoluní to platí dvojnásob. Vzhledem k roční době se to však týká pouze plotů vysazených z opadavých dřevin.

Sobotní novoluní

O víkendu prochází Měsíc znamením Vodnáře. V sobotu nastaví novoluní, Měsíc nám nastaví svou neviditelnou, temnou tvář. Je čas zklidnění, zastavení a nového počátku. Je ideální den pro péči o zdraví zahrady a především pro prořezávku opadavých dřevin, včetně ozdravných a zmlazovacích řezů. Novoluní je pro prořezávky nejlepším dnem v měsíci, můžeme toho však využít pouze v případě, že teploty neklesají pod -5°C. Prořezáváme ostrými nůžkami a rány ošetříme sadařským balzámem.

V neděli začíná měsíc opět dorůstat. Nastává proto období vhodné pro výsevy. Vzhledem ke květovému znamení Vodnáře můžete vysít semena lobelek, petúnii či pelargonií, jejichž sazeničky je třeba předpěstovat velmi časně.