obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle luny v posledním týdnu prosince i celého roku

V posledním týdnu tohoto roku prochází Měsíc novoluním, které samo o sobě symbolizuje konec všeho starého a počátek nového. Uzavřete proto pěstitelskou sezónu a s radostí vykročte do další.

V pondělí ubývající Měsíc doputoval do své poslední čtvrti a silně posiluje podzemní části rostlin. Je proto vhodné sít, sázet a pečovat o rostliny, které pěstujete pro kořeny či hlízy. Můžete například vysadit do květináče nebo truhlíku zázvor. Měsíc prochází znamením Štíra, který ovlivňuje především listy rostlin. Je proto ideální čas pro péči o pokojové rostliny okrasné listem. Více se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí

růže šípková růže šípková Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Vhodná doba k prořezávkám

V úterý a ve středu se blíží novoluní, Měsíc prochází znamením Střelce, který stimuluje především plody rostlin. Vzhledem k tomu je vhodné pečovat především o rostliny užitkové plodem. Prořezávka obzvlášť prospěje ovocným stromům a keřům, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních dřevin (v době vegetačního klidu se každopádně prořezávají pouze opadavé, bezlisté stromy a keře, které nekvetou časně zjara).

Podrobnosti na vás čekají v lunárním kalendáři na úterý a středu

Péče o zdraví zahrady

Ve čtvrtek Měsíc nastavuje svou neviditelnou černou tvář - je novoluní, čas zklidnění a obnovy. Rostliny odpočívají, je ideální doba k řezu, a to především ozdravnému. Při péči o zdraví dřevin myslete i na prevenci: vyvěste nebo vyčistěte ptačí budky a udržujte krmítko stále plné. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemá s hmyzími škůdci starosti – většina jich skončí v hladových zobáčcích ptáčat. I pokojové rostliny trpí chorobami a ozdravná péče o ně bude dnes obzvlášť účinná.
Měsíc prochází znamením Kozoroha, který stimuluje především kořeny rostlin. Pokojové rostliny rozsazené nebo nařízkované v tento den snáze zakoření.

Více tipů naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek

Den i rok končí Den i rok končí Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Poslední dny roku

V pátek a o víkendu Měsíc prochází znamením Kozoroha a opět dorůstá. Nový počátek se brzy spojí s novým začátkem celého roku. Pokud si přejete do něj vstoupit s láskou a respektem k přírodě, k rostlinám i zvířatům, oslavte ho ohleduplněji, nežli salvami petard. Tato poněkud jednoduchá zábava stojí každoročně mnoho zvířat život a mnohým domácím mazlíčkům připravuje chvíle zoufalství a strašného strachu. I děti to pochopí a prskavka je potěší více – ostatně hlasité rány mohou být i pro jejich citlivé uši nebezpečné.

Více v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek a sobotu

Akční letáky