obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v prvním červnovém týdnu: Nastává úplněk

Během nastávajícího týdne se Měsíc zakulatí a přijde úplněk, magický den lunárního zahradničení. Svou energií nám mohou pomoci Váhy, Štír, Střelec a Kozoroh, znamení, kterými luna projde.

V pondělí dorůstající Měsíc prochází znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Kvetoucí trvalky i letničky ocení přihnojení, můžete vysévat okrasné dvouletky. Harmonické působení Vah láká k doplnění zahrady dekoracemi. Zahrada by měla odrážet váš vkus, povahu a záliby. Obklopte se tím, vám přináší potěšení. A umělecké dílo, plastika, socha, předmět, je kvalitním kořením osobité zahrady. Může to být doplněk elegantní a cenný, nebo rozverný a doma vyrobený, trvalý nebo dočasný. I pěkně ztvárněné napajedlo pro ptáky je být krásným, a přitom užitečným doplňkem.

  Umělecký doplněk zahradního jezírka Umělecký doplněk zahradního jezírka Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Výsev zeleniny a sklizeň bylinek

Od úterý do čtvrtka prochází přibývající Měsíc znamením Štíra. Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a stimuluje především listy rostlin. V úterý a ve středu nastávají dny jako stvořené pro pozdní výsevy listové zeleniny, protože úplněk se blíží. Vše zelené také ocení důkladnou zálivku, pokud tak neučiní déšť. Štír je považován za velmi plodné znamení, které posiluje jak odolnost rostlin, tak jejich léčivý potenciál. Ideální čas pro sběr listů jitrocelu, meduňky, máty a dalších léčivých rostlin a bylinek.

Ve čtvrtek nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc své zemi vzdálil na své oběžné dráze nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být nepředvídatelný a vrtošivý. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat.

Úplněk ve znamení Střelce

V pátek a v sobotu prochází měsíc znamením Střelce, přičemž v pátek se ocitne v úplňku a v sobotu začne ubývat. V pátek je proto pro výsevy a výsadby nepříhodnější den z celého měsíce.  Živlem dnů je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Plodová zelenina ocení zálivku s přídavkem hnojiva, hnojení za úplňku má v sobě jistý magický aspekt, podobně jako setí a sázení. Zvolte hnojivo se širším spektrem prvků, podporující násadu a zrání plodů - například generacemi osvědčený, zkvašený drůbeží trus. Domácí je třeba vydatně ředit, koncentrát můžete i zakoupit. Výtečný je i pro zrající jahody. Organické hnojení prospívá rostlinám a zároveň pečuje o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Bohatou úrodu si zajistíte také vydatným zaléváním, půda kolem jahodníků (a nejen jich) by měla být zamulčovaná senem nebo slámou, aby se plody nešpinily. Zajímavou alternativou jsou i oblázky, které akumulují teplo a urychlují tak zrání.

  Nakypřenou půdu zavlažte a zamulčujte Nakypřenou půdu zavlažte a zamulčujte Zdroj: Shutetrstock.com / M. Cornelius

Den péče o půdu

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy a mulčem, k pletí a k přípravě záhonů pro pozdní výsevy a výsadby. Rostliny, rozsazené nebo nařízkované v tento den, snáze zakoření – můžete toho využít u okrasných i užitkových keřů, trvalek, bylinek, balkónových, přenosných i pokojových rostlin.

Akční letáky