obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v prvním dubnovém týdnu: Za kamny nebudem

Na konci března jaro předvedlo svou sílu, rozehřálo zem, zahrady se zelenají a kvetou. Možná se ještě trochu ochladí, ale to nevadí – zahradnická sezóna se rozběhla naplno.

Od pondělí do středy prochází přibývající Měsíc znamením Raka.  Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a aromatických bylinek, do nádob, do skleníku, a pokud potrvá teplé počasí, tak i na záhony. Na venkovní záhony můžete vysít salát k řezu listů (za vyzkoušení stojí dekorativní barevné odrůdy se zkadeřenými listy), hlávkový, římský i ledový salát, roketu, špenát, mangold, lebedu, asijskou listovou zeleninu (listovou hořčici, jednou chryzantému aj), jednoleté aromatické bylinky (kopr, bazalku, petrželku aj). Růst rostlin urychlí bílá netkaná textilie.

Krokusy odrůdy Stripes zdobí zahradu počátkem dubna Krokusy odrůdy Stripes zdobí zahradu počátkem dubna Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

I na květy si můžete vzpomenout, sic v listovém znamení. Pokud neprší, prospěje kvetoucím cibulovinám na sušších místech závlaha.

Lev podporuje plododárné rostliny

Ve čtvrtek a v pátek prochází přibývající Měsíc znamením Lva. Dorůstající měsíc a znamení podporujíc plody vytváří ideální podmínky pro výsevy rostlin, které plody přinášejí. Pro předpěstování sazeniček můžete do skleníku, pařeniště nebo zas okno vysít polní okurky, ačokču, cukety, dýně, melouny. V teplejších oblastech můžete odolné odrůdy okurek zasít rovnou na záhon a překrýt netkanou textilií. Jahody uvítají přihnojení, nejlépe tekutým organickým hnojivem.

  Ve vyhřátém skleníku okurky rychle rostou a kvetou Ve vyhřátém skleníku okurky rychle rostou a kvetou Zdroj: Shutterstock.com / Anatoliy Karlyuk

Panna ráda sází a pikýruje

O víkendu prochází přibývající, k úplňku se blížící měsíc znamením Panny. Je den vhodný pro setí, sázení, přesazování, pikýrování sazeniček a řízkování rostlin. Na venkovní záhony můžete z kořenových zelenin vysít ředkvičky, řepu, petržel, mrkev a černý kořen, řízkovat můžete křen. Pro předpěstování sazeniček ve skleníku nebo za oknem můžete vysít cukety, dýně, lichořeřišnice, hrachory a další rostliny, které se ven vysazují v půli května. Rovněž „zimní zelenina“, jako je růžičková kapusta a kadeřávek, se v dubnu vysévá pro předpěstování a pozdější výsadbu na záhony.

Pro přesazování je Panna nejvhodnějším znamením. Do skleníku již můžete vysazovat rajčata, okurky, papriky. Také pokojové rostliny těší z delších dnů a ožívají, můžete je přesadit, zmladit a namnožit. Podobně můžete množit i pelargonie nebo bylinky, které přezimovaly na chladném místě.

Akční letáky