V pondělí a v úterý prochází přibývající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a aromatických bylinek. Na venkovní záhony můžete vysít salát, roketu, špenát, mangold, lebedu, listovou hořčici, jednou chryzantému, na záhony i do nádob jednoleté aromatické bylinky (kopr, bazalku, petrželku, koriandr aj). Je vhodný čas pro založení zahrádky z vytrvalých bylinek, jako je oregano, tymián, šalvěj, levandule, yzop a další. Můžete je vysít, vysadit sazeničky, jednoduše je množit řízkováním.

Péče o záhony

Ve středu a ve čtvrtek prochází přibývající Měsíc znamením Lva. Živlem dne je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin. Ve Lvu je vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat. Vypletou a kyprou půdu poté překryjte mulčem, který zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy. Můžete využít i čerstvě posečenou trávu, ovšem ve slabé vzdušné vrstvě. Záhony chrání a zahřívá, žížaly si stébla zatahují pod zem a půdu tak dále kypří.

Výsev kořenové zeleniny

V pátek a v sobotu putuje přibývající Měsíc znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Vysévat je ideální především kořenovou zeleninu: mrkev, kedlubny, řepu, a také čekanku, jejíž kořeny na podzim sklidíte a poslouží pro zimní rychlení lahůdkových puků.

Panna dodává sílu k namáhavým pracem vyžadujícím trpělivost, jako je budování záhonů a suchých zídek, zakládání nových výsadeb, překládání a prosívání kompostu pro použití na záhonech i v nádobách.

Májové setí pro rozkvetlé léto

V neděli prochází přibývající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. Do úplňku zbývá pár dní, Měsíc působí na rostliny stále mocnější silou. Jeho vliv se soustředí především na nadzemní části, které podporuje v růstu. Semínka snadno klíčí, listy a květy se rozvíjejí.

Vzhledem ke květovému znamení se můžete soustředit především na výsev kvetoucích rostlin – trvalek i letniček. Druhy, jako jsou slunečnice, šalvěje zářivé, černuchy, šruchy, lichořeřišnice, měsíčky, krásenky a další rychle rostoucí zkrášlí zahradu a zaplní mezery v záhonech. Vysévat můžete i aromatické bylinky, jako je levandule, oregano, yzop, šalvěj a další – jsou krásné i užitečné, okrasné listem i nektarodárnými květy. I na včelky, čmeláky a motýly je při výsevech a výsadbách dobré myslet, vonné květy jim skýtají dostatek nektaru. Kvetoucí i odkvétající tulipány ocení přihnojení (nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě) a závlahu.