obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v prvním lednovém týdnu

Měsíc dorůstá a vybízí k prvním výsevům. V týdnu projde čtverem hvězdných znamení: Vodnář pečuje o květy, Ryby o listy, Beran o plody, Býk o kořeny. Jak můžete využít jejich pomoc a vliv?

V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře, který stimuluje především květy rostlin. Kvetoucí pokojové rostliny (orchideje, gardénie, kamélie, kolopejky, africké fialky, vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, bramboříky) proto dnes obzvlášť vděčně přijmou péči, jakou je zalévání a hnojení. V zimě však každopádně mírně přihnojujte jen ty rostliny, které nemají období zimního klidu a těší se dostatečnému přísunu světla. Můžete také vysévat pelargonie a lobelky, které díky časnému předpěstování pokvetou již počátkem léta. Dostatek světla zajistí zářivka s denním spektrem, určená pro pěstování rostlin.

Květ gardénie, jedné z nejkrásnějších pokojových rostlin Květ gardénie, jedné z nejkrásnějších pokojových rostlin Zdroj: Shutterstock.com / Lynn Gedeon

Zelené listy pro krásu i zdraví

V úterý a ve středu prochází dorůstající Měsíc znamením Ryb, které posilují především listy rostlin. Pečujte o rostliny, na nichž si ceníte především listů. Ať už to jsou okrasné listy pokojových rostlin, rychlené bylinky na okenním parapetu nebo pod zářivkou, otužilý ozimý salát, kozlíček polníček nebo pažitka ve skleníku, v pařeništi, pod netkanou textilií. Původem tropické pokojové rostliny s ozdobnými listy jsou krásné po celý rok a nevadí jim stálá vysoká teplota, ovšem v zimě trpí nedostatkem světla. Zatímco v létě potřebují před sluncem ukrýt, v zimě je posuňte blíže k oknu, nebo jim dopřejte umělé přisvětlení. Listům prospěje rosení, opatrné otírání, zvlhčení vzduchu například mlhovací fontánkou. Živlem dne je voda. Pokud mrzne, dbejte, aby v jezírku se zimujícími rybami či žábami zůstal otvor pro výměnu plynů.

I zimní zahrada může být krásná I zimní zahrada může být krásná Zdroj: Shutterstock.com / BMJ

Dřeviny spící i bdící

Ve čtvrtek dorůstající Měsíc již překonává první čtvrť a jeho síla, působící především na nadzemní části rostlin, se bude na cestě k úplňku projevovat stále silněji. Můžete toho využít například při nakličování - čerstvé klíčky jsou komplexním, výtečným a levným zdrojem vitamínů v zimě. Ve čtvrtek a v pátek Měsíc prochází znamením Berana, který působí především na plododárné rostliny. Zkontrolujte ochranu větví proti okusu a kmenů proti praskání (nátěr vápnem, obal z juty, zastínění prknem apod. chrání kmeny před změnami teplot). Plododárné rostliny lze však pěstovat i doma – například citrusy, granátovník, fíkovník, psidium, avokádo, banánovník.

Kořeny, rozvaha a ukotvení

V sobotu a v neděli prochází dorůstající Měsíc znamením Býka, který posiluje kořeny rostlin. Zkuste do květináče vysadit zázvor. V teplé místnosti a mírně vlhkém substrátu vyraší svěže zelené listy, hlíza s blahodárnými účinky na zdraví se postupně rozroste. Klidná energie a realismus býka činí tento den ideální pro plánování zahrady, jarních výsadeb a případných změn.

Akční letáky